Nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke ellen az Interpoltól csütörtökön a balkáni ország szövetségi bírósága.
A bíróság a Klix szarajevói hírportálnak megerősítette, hogy az Interpol helyi irodájának továbbították a kérelmet, amelyben az áll, hogy adjanak ki nemzetközi elfogatóparancsot a boszniai szerb köztársaság elnöke, illetve Nenad Stevandic, a szerb országrész parlamentjének elnöke ellen, mert a belföldi elfogatóparancs ellenére átlépték a boszniai határt. A nemzetközi elfogatóparancsot akkor adják ki, ha azt az Interpol lyoni központjában is jóváhagyják.
Milorad Dodik hétfőn lépett be Bosznia-Hercegovinából Szerbiába annak ellenére, hogy Boszniában elfogatóparancs van ellene érvényben. A boszniai határőrség vizsgálja, ki követte el a mulasztást, és hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból.
Feltételezések szerint Milorad Dodik egy kisebb határátkelőt használt, a küldöttsége pedig megkülönböztető jelzést használt, így megállás és ellenőrzés nélkül tudott kilépni.
Milorad Dodik az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Néhány nappal korábban
a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandicot, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét.
Az országos elfogatóparancsot a múlt hét elején adták ki a három politikus ellen.
Fokozódik a feszültség Bosznia-HercegovinábanFebruár 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.
Egyébként – mint arról többször beszámoltunk – a Vlagyimir Putyinnal kiváló kapcsolatokat ápoló Dodik Orbán Viktorral is remek viszonyban van, számos találkozót folytattak egymással, s Magyarország komoly összegekkel segíti az egyébként súlyos gazdasági helyzetben lévő boszniai Szerb Köztársaságot. Jellemző, hogy – miután a szarajevói szövetségi bíróság első fokon bűnösnek találta Dodikot a nemzetközi főképviselő határozatainak megszegése vádjában – Orbán elsők között beszélt telefonon a Boszniai Szerb Köztársaság elnökével.
Tarthatatlanná vált Milorad Dodik helyzete, egyre jobban elmérgesedik a viszony a szarajevói központi kormányzat és a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság közöttA bosnyák ügyészség kiadta az előállítási parancsot Milorad Dodik ellen