Az Interpol elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adjanak ki Milorad Dodik és Nenad Stevandić ellen – vette észre a Telex.
A kérelmet az Interpol 3. alapszabálya alapján utasították el, amely a politikai üldözés tilalmára hivatkozik. Az elutasítás tényét maga Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke jelentette be, amikor úgy fogalmazott:
„Aleksandar Vučić elnök most hívott, hogy értesítést kapott az Interpoltól, miszerint Szerbia fellebbezését helybenhagyták, így az Interpol elutasította a Bosznia-Hercegovinai Bíróság kérését.”
A bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke úgy folytatta,
„köszönet Aleksandar Vučić szerb elnöknek a támogatásáért, köszönet továbbá Orbán elnöknek, valamint minden más állam elnökének, amely fellebbezést nyújtott be, megértve az engem ért jogi üldözés politikai hátterét”.
Управо ме позвао предсједник Александар Вучић @avucic да ми саопшти да је добио обавјештење Директората Интерпола да је уважена жалба Србије и да је Интерпол одбио захтјев Суда БиХ за расписивање црвене потјернице за Стевандићем @nenad_stevandic и за мном.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) April 2, 2025
Хвала предсједнику…
Nemrég a bosznia-hercegovinai szövetségi bíróság kérte nemzetközi elfogatóparancs kiadását Dodik ellen az Interpoltól.
Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.
Nemzetközi elfogatóparancsot kért az Interpoltól Orbán Viktor szövetségese ellen a bosznia-hercegovinai szövetségi bíróságA bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke múlt hétfőn lépett be Bosznia-Hercegovinából Szerbiába annak ellenére, hogy Boszniában elfogatóparancs van ellene érvényben. A boszniai határőrség vizsgálja, ki követte el a mulasztást, és hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból.
Egyébként – mint arról többször beszámoltunk – a Vlagyimir Putyinnal kiváló kapcsolatokat ápoló Dodik Orbán Viktorral is remek viszonyban van, számos találkozót folytattak egymással, s Magyarország komoly összegekkel segíti az egyébként súlyos gazdasági helyzetben lévő boszniai Szerb Köztársaságot. Jellemző, hogy – miután a szarajevói szövetségi bíróság első fokon bűnösnek találta Dodikot a nemzetközi főképviselő határozatainak megszegése vádjában – Orbán elsők között beszélt telefonon a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnökével.
Élesen bírálta az Orbán Viktorral igen jó viszonyban lévő Milorad Dodik lépéseit az amerikai külügyminiszterTarthatatlanná vált Milorad Dodik helyzete, egyre jobban elmérgesedik a viszony a szarajevói központi kormányzat és a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság között