Szavazáson kéri ki az emberek véleményét Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő arról, hogyan folytatódjon a gyülekezési jog korlátozása elleni tüntetéssorozata.
Talán hallottak róla – írja szerdai bejegyzésében a politikus –, hogy miután négyszer engedélyezte, mostanra a rendőrség „politikai okokból, Orbán parancsára, zagyva indoklással” megtiltotta az Erzsébet hídon tartandó tüntetéseket. „Még május 1-én is, amikor amúgy a kutyát sem zavartuk volna. Ehelyett a Kossuth térre küldenék a demonstrációt” – állapítja meg.
Hadházy úgy véli, három lehetőségük maradt:
abbahagyni az egészet: szerinte ez valójában nem opció, így nem is teszi fel kérdésként. Azt kéri, hogy aki ezt szeretné, ne szavazzon.
elfogadják a Kossuth teret: úgy véli, emellett szól, hogy mivel nincs kockázat, valószínűleg többen mennek el, ami a legfőbb ereje egy tiltakozásnak; a résztvevőknek nem kell büntetéstől tartaniuk; a gyűlés után, spontán módon akár vonulni is lehet ide-oda; lesz hangosítás, színpad; komoly felszólalók lesznek. Ellene szól, hogy „természetesen ez egyfajta meghátrálás, hiszen beletörődünk a tiltásba”.
az Erzsébet hídon tiltakoznak: szerinte emellett szól, hogy szimbolikus helyszínen üzenik meg, nem hagyják abba a tiltakozást, amíg a kormány nem vonja vissza a törvényt; a tiltás arra utal, hogy a hatalmat kifejezetten zavarja és fél tőle, ha itt folytatják. Ellene szól – folytatja –, hogy a pénzbüntetések lehetősége visszatarthat embereket a részvételtől, pedig a legfontosabb, hogy sokan legyenek; nem lesz hangosítás és színpad, hiszen az erre szakosodott cégek nem fogják vállalni (bár ez áthidalható valamennyire); valószínűleg felszólaló is kevesebb lesz, tiltott gyűlésen nagyobb bátorság kell szólni; a tiltott gyűlés szervezője akár egy év börtönnel is büntethető. „Ennek kockázatát én szívesen be is vállalom, ha megéri: azaz ha elég sokan jönnek el. Ezért, kérem, csak akkor válassza ezt a lehetőséget, ha tényleg eljönne egy ilyen tüntetésre. Én mindenesetre meghatároztam magamnak egy számot, amely felett már érdemes vállalni ezt a kis kellemetlenséget”.
Hadházy bejegyzésében megjegyzi, hogy a két utóbbi alternatíva között nem könnyű választani, és azt, hogy végül melyik megoldás mellett dönt, nem csak a szavazatok aránya, hanem a mennyisége is meghatározza. Számára – hangsúlyozza – mindkét verzió elfogadható, mindkettőnek van előnye és hátránya is, egyikre sem szeretné „rávezetni” a válaszadókat.
Újra összejött a hídfoglalás, a Momentum Mozgalom megbénította a forgalmat a Szabadság hídonTöbb mint 50 ember ellen indított eljárást a keddi hídfoglalós tüntetés miatt a rendőrségHadházy Ákos szerdán online szavazást indít, mi történjen május 1-én