távoltartás;áldozatvédelem;lúgos orvos;Renner Erika;

Renner Erika - Korábbi felvétel

Itt a törvénymódosító javaslat, lehet végleges távoltartást kérni, szabadulása után a lúgos orvos soha többé nem közelíthetné meg az áldozatát

Úgy tűnik, Renner Erika küzdelme nem lesz hiábavaló.

Az Orbán-kormány honlapjára feltöltött törvénymódosító javaslat értelmében  egy erőszakos bűncselekmény elkövetője soha többé nem közelíthetné meg azt az áldozatát, aki végleges távoltartást kér ellene – derül ki abból a Facebook-bejegyzésből, amelyre Mérő Vera nőjogi aktivista hívta fel a figyelmet.

A törvénymódosító javaslat szövege szerint a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló jogszabályt írja át azzal, a sértett kérésére elrendelhető, hogy az elítélt tartsa magát távol tőle. Ez az Elítélttel szemben elrendelhető megelőző távoltartás címet viselő fejezet 17/D. §-ában szerepel 

a sértett az eljárás bármely szakaszában kezdeményezheti a távoltartást a jogerős ítélet megszületéséig, azon túl a büntetés-végrehajtás alatt, de az elkövető szabadulását követő egy éven belül is. A távoltartás hatálya végleges (17/C. §), vagyis úgy tűnik, ha a törvénymódosítást az Országgyűlés elfogadja, Renner Erikának be kell nyújtania a kérelmet, hogy a támadója, a lúgos orvos néven ismert Bene Krisztián soha többé semmilyen formában ne léphessen kapcsolatba vele.

Mivel Bene Krisztián  jelenleg is a szabadságvesztését tölti, a törvény hatályba lépése után Renner Erika bármikor dönthet úgy, hogy benyújtja kérelmét.

Bene Krisztián 2013. március 12-én támadta meg volt barátnőjét Renner Erikát, aki hónapokkal azelőtt szakított vele. Bement Renner Erika lakására, elkábította és megkötözte az áldozatát, aztán maró lúgot fecskendezett a nemi szervébe. A férfit – Mikola István volt egészségügyi miniszter unokaöccsét, aki a támadás idején a Budai Irgalmasrendi Kórház igazgatója volt –, csak 2018-ban ítélték el, jogerősen 11 év fegyházat kapott, örökre eltiltották az orvosi hivatás gyakorlásától. Jó magaviselete miatt hét és fél év után szabadulhatott volna, amit 2025. február 25-én az illetékes büntetés-végrehajtási bíró engedélyezett is, de az ügyészség fellebbezett, a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsa pedig  végül elutasította, hogy Bene Krisztiánt feltételes szabadságra helyezzék. Bár a Fővárosi Törvényszék ezt tagadta, az elutasításban szerepet játszhatott az a petíció, amelyet az aHang több mint 50 ezer aláírással adott át arról, hogy Bene Krisztiánt ne engedjék ki a börtönből. 

Törvénymódosításra Tuzson Bence igazságügyi miniszter tett ígéretet, aki március 28-án találkozott Renner Erikával, elismerve, hogy hibás a tavaly módosított jogszabály. Ez azután történt, hogy január 23-án a lúgos orvos áldozata levélben fordult a tárcavezetőhöz, aggodalmának adva hangot a hatályos jogszabályokkal kapcsolatban. Renner Erika leírta, hogy a feltételes szabadságra bocsátás vizsgálatakor tett sértetti nyilatkozatot átadjak az elítéltnek, az olyan újabb megerősítést adhat az elítélt sérelmeinek és akár felhatalmazást  is a szabadulás utáni revanshoz. Találkozójukon Tuzson Bencével végül három kiemelt kérdésben jutottak közös álláspontra: a távoltartási rendelkezések módosításának szükségességéről, az áldozatvédelem megerősítéséről, valamint a jogszabályok szigorításáról.

A törvénymódosító javaslat értelmében az elítélt köteles távol maradni a sértettől, vétlen találkozás esetén pedig a sértett felszólítására a lehető legnagyobb mértékben eltávolodni. Ugyanez vonatkozik a lakóhelyére, munkahelyére, valamint a közvetlen és közvetett kapcsolatfelvételre is. Az erről szóló végzésben részletes magatartási szabályokat is meg lehetne határozni.

A távoltartás, valamint az abban meghatározott magatartási szabályok megszegése egy nemrég elfogadott törvénymódosítás értelmében bűncselekménynek minősül, és akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Jelenleg úgy néz ki, hogy ha Bene Krisztián mégis kijöhetne a börtönből, pártfogói felügyelet alá kerül, nem közelítheti meg, harmadik félen keresztül sem veheti fel a kapcsolatot áldozatával, és nem is üzenhet neki, de ez a szigorítás csak a feltételes szabadon bocsátás idejére szól. Renner Erika áldozata azt szerette volna elérni, hogy a távoltartás ne csak a feltételes szabadság idejére, hanem a büntetés letöltése után is elrendelhető legyen. Az igazságügyi miniszter elismerte, hogy a tavaly módosított jogszabály hibás volt, és ígéretet tett annak kijavítására.

Szokatlan szoborrongálás Ukrajnáért.