„Nem félek, de csak azért nem, mert a nap 24 órájában vigyáznak rám, egyetlen pillanatig sem vagyok és leszek egyedül” – mondta lapunknak Renner Erika, a lúgos orvosként elhíresült Bene Krisztián áldozata. A munkahelyén és az otthonában felügyelet alatt van, az utcára sem lép ki egyedül, a családja, ismerősei folyamatos védelme alatt áll.
Azt követően beszélt erről, hogy Szokol Attila büntetés-végrehajtási bíró a héten úgy döntött, március 26-án feltételesen szabadlábra bocsátható a Renner Erika testét meggyalázó, szétroncsoló ember. A döntés egyelőre nem jogerős, az ügyészség fellebbezett. Ha Bene Krisztián végül mégis kijöhet a börtönből, pártfogó felügyelet alá kerül, nem közelítheti meg, harmadik félen keresztül nem veheti fel a kapcsolatot áldozatával, és nem is üzenhet neki. Ez a szigorítás csak a feltételes szabadon bocsátás idejére szól. Azt, hogy mi lesz utána, azt egyelőre Renner Erika sem tudja.
A büntetés-végrehajtási bíró nemrég őt is meghallgatta. „Jegyzőkönyvbe két mondatot mondtam, egyrészt azt, hogy nem kérem a feltételes szabadon engedését és azt, hogy a feltételes szabadon engedést követően kérem a távoltartást. A többit - azt, hogy mitől tartok, mik a félelmeim - jegyzőkönyven kívül mondtam el. Mindez azért történt így, mert a meghallgatásról készült feljegyzést megkapja az elkövető, én viszont semmit nem tudok arról, hogy ő miként áll a bűncselekményéhez, megbánta-e a tettét, milyen pszichés állapotban van”.
Azt, hogy ez miért veszélyes, Renner Erika egy január 23-án kelt, Tuzson Bencének címzett levélben is kifejtette. Ebben emlékeztette az igazságügyi minisztert az egy évvel korábbi találkozójukra, amely egyelőre hiábavalónak bizonyult. Leírta, hogy ha a feltételes szabadságra bocsátás vizsgálatakor tett sértetti nyilatkozatot átadjak az elítéltnek, az olyan újabb megerősítést adhat a sérelmeinek, ami további felhatalmazást adhat számára a szabadulás utáni revanshoz. Úgy folytatta: „Sok esetben a feltételesen szabadon engedett elítélt újra elkövet bűncselekményt – sokszor a legsúlyosabbat is - ugyanazzal az áldozatával szemben. Az elkövetők nagyon sok esetben a börtönbüntetésük teljes időtartama alatt aktív sérelmet ápolnak áldozatukkal szemben: úgy tekintenek áldozatukra, mint akik a börtönbe juttatásukért felelősek. Ez a sérelmi düh különösen erős azoknál az elítélteknél, akik nem ismerték be tettüket. Ahogy az én támadóm sem ismerte be.” Azt is kérte a minisztertől, legyen hatósági felügyelet a szabadlábra kerülő, súlyos, élet- és testi épség elleni bűncselekmények, kapcsolati erőszak elkövetőivel szemben, amely során igazolják szabadlábon is, hogy már nem jelentenek veszélyt a társadalomra és korábbi áldozataikra.
Válasz egyelőre nem érkezett.
Az aHang azonnal tiltakozást kezdeményezett a lúgos orvos feltételes szabadságra kerülése miatt, fél nap alatt 17 ezernél is több ember csatlakozott a Fővárosi Törvényszéknek címzett petícióhoz, amelyben azt kérik, ne kerüljön feltételes szabadságra a lúgos orvos.
Renner Erika ezzel összefüggésben lapunknak azt mondta: „a szabadon bocsátás híre után nem voltam jól, de a sok támogatástól új erőre kaptam, és boldog vagyok, hogy ha a közvélemény mellettem áll. A törvényalkotók viszont csak hangzatos, de tartalom nélküli mondatokat puffogtatnak – tette hozzá.
Mint ismert, 2013 márciusában Renner Erikát Bene Krisztián elkábította, megkötözte, és maró lúgot fecskendezett a nemi szervébe. Tettét soha nem ismerte be, megbánást sem tanúsított. Hosszú éveken át húzódó eljárás után 2018-ban végül jogerősen 11 év börtönbüntetésre ítélték, és örökre eltiltották az orvosi hivatás gyakorlásától.