Böszörményi István, a 61 éves pécsi szobrász így fejezte ki együttérzését a háború sújtotta Ukrajnával, s egyben azt üzente, hogy elítéli a magyar kormány Ukrajna elleni – szerinte – aljas és az egészséges gondolkodású ember számára elviselhetetlen gyűlöletkeltését.
Böszörményi 2005-ben és 2006-ban két szobrot faragott a Villány melletti alkotótáborban, és ezek közül egyik Pécs tulajdonába került, ami aztán a városfal melletti sétányon kapott helyet. A másik szobrot a művész megtartotta, viszont – a városháza beleegyezésével – azt is kiállította a sétányon. Böszörményi húsvét hétfőn azt a szobrot festette át az ukrán zászló színeire, ami jelenleg is az ő tulajdonában van.
A szobrász azért döntött így, mert végképp elege abból, hogy a kormányhoz köthető média és közösségi portálok azt hirdetik: amennyiben keleti szomszédunk csatlakozik az unióhoz, ukrán maffiózók, drogok és hiv-vírussal fertőzött prostituáltak lepik el országunkat.
Böszörményi István nem először fogalmaz meg politikai kritikát köztéri szobor-akcióval: 2014-ben egy kiló lisztet hintett Pécs belvárosában a Kligl Sándor által készített Weöres Sándor-portréra annak ünnepélyes leleplezésekor. Azért tette ezt, mert a sokak által a Fidesz kurzusművészének tartott Kligl szobrát giccsnek, a mű zsűrizését és kiválasztását pedig tisztességtelennek látta. Ebben a szakmabeliek nagy része egyetértett vele, ennek ellenére a bíróság garázdaságért elítélte Böszörményit. Hogy most lesz-e jogi következménye a művész tiltakozó performanszának, marad-e kék-sárga a szobor és marad-e a helyén, az nehezen megjósolható. Böszörményi egyébként úgy véli, hogy a Szíriusz B címet viselő szobra mutatósabb kék-sárgán, ráadásul mostantól nagyon fontos üzenetet is hordoz.
Mintha az égen járnánk – Aranygiccs és bronzfallosz tesztelte a közönség tűrőképességétMegkérdeztük Pécs főjegyzőjét, Lovász Istvánt, hogy a városháza kíván-e tenni valamit az ügyben? Lovász azt válaszolt, hogy mivel a mű Böszörményié, így joga van változtatni annak megjelenésén, ám ha az önkormányzat úgy látja, a szobor így már nem vállalható, akkor felszólíthatják az alkotót a korábbi állapot visszaállítására, esetleg eltávolíthatják a művét a sétányról. A közgyűlésben megosztottak az erőviszonyok, a Fidesznek több képviselője van, mint az ellenzéki összefogásnak, de a kormánypárti frakciónak nincs többsége a testületben. Ha a pécsi Fidesz-frakció azonosul a kormány Ukrajna-politikájával, és a testületben ez a vélemény válik többségivé, akkor lehet, hogy le kell csiszolni a festéket a szoborról, vagy el kell vinni a helyéről. Böszörményi kijelentette: ő biztosan nem járul hozzá, hogy szobra újra kőszínű legyen.