Kína;Egyesült Államok;Donald Trump;vámháború;

Kína megtorlással fenyegeti azokat az országokat, amelyek ellene irányuló alkut kötnek Donald Trumppal

A pekingi vezetés azokra a sajtóhírekre reagált, amelyek szerint a Trump-adminisztráció nyomást gyakorol más országokra, hogy korlátozzák a Kínával folytatott kereskedelmüket.

Kína tiszteletben tart minden olyan felet, amely az Egyesült Államokkal fennálló gazdasági és kereskedelmi nézeteltéréseket egyenlő feltételek mellett, konzultáció útján oldja meg, de határozottan ellenzi, hogy bármelyik fél Kína rovására kössön alkut - közölte hétfőn a kínai kereskedelmi minisztérium.

„Az Egyesült Államok az úgynevezett ”viszonosság„ zászlaja alatt visszaél a kereskedelmi partnerekkel szembeni vámokkal, miközben minden felet ”kölcsönös vámtárgyalásokra„ kényszerít” - mondta a kereskedelmi minisztérium szóvivője. A tárca azokra a sajtójelentésekre reagált, amelyek szerint a Trump-kormányzat azt tervezi, hogy a kereskedelmi tárgyalások során nyomást gyakorol más országokra, hogy korlátozzák a Kínával folytatott kereskedelmüket. Kína határozott ellenlépéseket fog tenni, ha bármely ország ilyen alkura törekszik - jelentette ki a szóvivő. Hozzátette, az ország eltökélt és képes megvédeni saját jogait és érdekeit, valamint hajlandó megerősíteni a szolidaritást minden féllel - fogalmazott.

Az amerikai elnök a hónap elején jelentette be a szinte minden országra kivetett, úgynevezett „viszonossági vámokat”, amelyek többségét később határozott időre felfüggesztette, de a kínai importra folyamatosan megemelt vámokat továbbra is érvényben hagyta. Peking válaszul szintén megemelte az amerikai importra kivetett vámtarifákat, és hajlandóságát fejezte ki, hogy a kölcsönös tisztelet és egyenrangúság alapján tárgyalna Washingtonnal a vámokról.

Donald Trump csütörtökön közölte, hogy várakozása szerint a Kínával zajló vámvita megoldásáról 3-4 héten belül megállapodás születhet, miután elmondása szerint Peking az elmúlt időszakban számos alkalommal jelezte tárgyalási szándékát.

A szociáldemokraták bizottsági helyeket sem adnának az AfD-nek a Bundestagban, a kereszténydemokraták ugyanúgy kezelnék Alice Weidel és Tino Chrupalla alakulatát, mint bármelyik másik ellenzéki pártot. Ráadásul az Európai Néppárt, amelynek a CDU és a CSU is tagja, már többször szavazott együtt az EP-ben a szélsőséges frakciókkal.