Száz százalék, hogy lesz kereskedelmi megállapodás Európával – jelentette ki az Egyesült Államok elnöke.
Donald Trump erről az olasz miniszterelnökkel tartott csütörtöki washingtoni találkozón beszélt. Mint fogalmazott, „persze, hogy lesz” (ilyen megállapodás, mivel az Európai Unió nagyon akarja, ő csak igazságosat szeretne kötni
Az amerikai elnök – hívja fel a figyelmet a Politico – most először nyilatkozott bizakodóan az Európával folytatott kereskedelmi megállapodásról, noha korábban többször is bírálta az Európai Uniót, azt állítva, hogy az kizsákmányolja az Egyesült Államokat, miközben a NATO európai országai nem vállalnak arányos részt a közös védelmi kiadásokból. Eddig elsősorban Japánnal, Dél-Koreával és más ázsiai–óceáni térségbeli országokkal tárgyalt, hogy így gyakoroljon nyomást Kínára.
Hszi Csin-ping: A vámháborúnak nincsenek nyerteseiMentesítette az okostelefonokat és a számítógépeket a kölcsönös vámok alól Donald TrumpGiorgia Meloni – aki első európai vezetőként látogatott el a Fehér Házba azóta, hogy Donald Trump átfogó, majd ideiglenesen felfüggesztett importvámokkal sújtotta a világ országait – mondta, nem tárgyalhat az egész EU nevében, de szerinte az őszinte párbeszéd alapot adhat egy megállapodáshoz. Kijelentette, hogy hisz a megállapodásban, azért érkezett, hogy előmozdítsa. Optimizmusának azonban némiképp ellentmond, hogy csütörtökön két alkalommal is jó hangulatban jelentek meg Donald Trumppal a nyilvánosság előtt, egyikük sem utalt arra, hogy közel lennének bármiféle megállapodáshoz.Az európai áruk továbbra is tízszázalékos, globális vámtétele alá esnek.
A találkozó előtt az olasz miniszterelnök konzultált Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel is. Ugyanakkor egyes uniós tisztviselők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a látogatás gyengítheti az EU egységes fellépését az Egyesült Államokkal szemben.
Kilencven napra az Európai Unió is felfüggeszti az amerikai termékekre kivetett importvámokatNehéz washingtoni küldetésre indult Giorgia MeloniEzen túl az olasz miniszterelnök több Trump-féle törekvést is támogatott. Úgy fogalmazott: még ha vannak is nézeteltérések az Atlanti-óceán két partján, most van itt az idő a párbeszédre és a közös megoldások keresésére. Hangsúlyozta, célja, hogy a Nyugat újra erőssé váljon – ezt szerinte együtt lehet elérni.
Amikor az újságírók Donald Trump vitatott kijelentéseiről kérdezték, Giorgia Meloni kitérő válaszokat adott. Arra a kérdésre, hogy egyetért-e Trump kijelentésével, miszerint Volodimir Zelenszkij elnök a felelős a háborúért, inkább azt emelte ki, hogy Olaszország végre teljesíti a NATO elvárásait, hogy minden tagország a GDP-je legkevesebb két százalékát védelmi kiadásokra fordítsa. Egy másik kérdésre Trump korábbi kijelentéséről, miszerint Európa „élősködő” –, Meloni visszakérdezett: „valóban mondott ilyet?” – majd hozzátette, hogy szerinte Trump sosem fogalmazott így.
A pozitív hangvétel és az optimista nyilatkozatok ellenére nem derült ki, hogy a találkozón történt-e érdemi előrelépés a kereskedelmi kérdésekben.
Végül Donad Trump kijelentette: ha szükséges, az Egyesült Államok egyoldalúan is érvényt szerez érdekeinek. Úgy fogalmazott: mindenki meg akar állapodni, és ha mégsem, akkor majd az adminisztrációja eldönti, milyen lesz a megállapodás. Hangsúlyozta, hogy az USA az, amely ténylegesen meghatározza a feltételeket, és ez így is marad.
Donald Trump büntetővámot vetett ki egy lakatlan szigetcsoport pingvinjeire és egy bálnavadász-állomásra is