Az olasz miniszterelnök nehéz feladatra vállalkozik. Egyfelől bizonyítania kell TDonald rump számára, hogy megbízható partner, másfelől viszont az EU-hoz is hűségesnek kell maradnia, miközben az amerikai elnök már többször kifejezésre juttatta nem éppen kedvező véleményét az EU-ról, ami szerinte csak azért jött létre, hogy „kicsesszen” az Egyesült Államokkal.
Giorgia Meloni arról próbálja majd győzködni az amerikai elnököt, ne vessen ki olyan új büntetővámokat az EU-val szemben, amelyek súlyos gazdasági csapást mérnének Európára és Olaszországra.
Az olasz kormányfő tehát két és fél év óta tartó miniszterelnökségének legnehezebb diplomáciai kihívása előtt áll. Annál is inkább, mert még azok az uniós vezetők is úgy látják, hogy ő lehet az egyetlen európai vezető, akire Trump hajlandó hallgatni, akik egyébként kritikusak az olasz populista kormánnyal szemben. Az amerikai elnök tavaly novemberi újraválasztása után „fantasztikus vezetőnek és embernek” nevezte Melonit; az olasz kormányfő volt az egyedüli EU-s vezető, akit személyesen meghívott januári beiktatására.
Meloni látogatásának időzítése nem véletlen, hiszen az Európai Uniónak szűk három hónapja van arra, hogy meggyőzze Trumpot: ne vessen ki 20 százalékos vámot az Egyesült Államokba irányuló összes exportjára, miután az elnök felfüggesztette az április 2-án bejelentett büntetővámokat. Az EU-ra továbbra is vonatkozik Trump 10 százalékos alapvámja, valamint az acélra, alumíniumra és autókra kivetett 25 százalékos teher.
Római források szerint az olasz miniszterelnök az amerikai elnök kiszámíthatatlan viselkedése ellenére még mindig úgy látja, hogy Trumpot meg lehet győzni, lehet érvelni a vele való megbeszélés során, és kereskedelmi fenyegetései csak tárgyalási stratégiájának részét képezik. Egy a Politico által idézett olasz tisztviselő szerint Meloni azt is meg akarja mutatni, igenis képes engedményeket elérni Trumpnál, és – mint a portál forrása fogalmazott – „ha kevésbé vagyunk hisztérikusak, akkor együtt tudunk működni Washingtonnal”.
Ugyanakkor azt is elismerte, brüsszeli hitelessége forog kockán, ha kudarcot vall.
Mint a Corriere della Sera írta, az olasz kormányfő a tárgyalások eredményéről Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek is beszámol, a két politikus személyes kapcsolata közismerten igen jó.
Miközben tehát a bizottsági elnök előrelépést remél Melonitól, akadnak kétkedő hangok is. Emmanuel Macron francia elnök arra figyelmeztetett, hogy Trump célja az uniós országok megosztása és az, hogy az EU tagállamai kétoldalú megállapodásokat kössenek az amerikai kormánnyal.
Giorgia Meloni a brüsszeli politika egyik legbefolyásosabb szereplőjévé válhat, ő lehet a kapocs Donald Trump és az Európai Unió közöttMacron azért is tekint kétkedéssel az olasz kormányfő diplomáciai mutatványaira, mert nem töretlen a bizalma iránta. Marc Ferracci francia ipari miniszter pedig a múlt héten arra figyelmeztetett, hogy Európának egységesnek kell maradnia. Párizs és más szövetségesek rossz néven vették Melonitól azt is, hogy elutasította az EU fegyverkezési terveit, miközben Trump mind politikai, mind katonai szempontból egyre nehezebb helyzetbe hozza Ukrajnát az Oroszország elleni védekező háborújában. Igaz, a fehér házi vizit előtt a bíráló hangok elhalkultak.
Meloni washingtoni „dealje” várhatóan arról fog szólni, hogy felajánlja: hazája több amerikai árut vásárol. Antonio Tajani olasz külügyminiszter egyébként az elsők között sürgette Brüsszelt, hogy halassza el a Trump által március 12-én kivetett 25 százalékos acél- és alumíniumvámok megtorlását. Meloni egy amerikai–európai csúcstalálkozó megtartását is javasolja az amerikai elnöknek.
Az olasz kormányfő igazi diplomáciai nagyüzemre készül, hiszen mindössze egy nappal a Trumppal való találkozója után, pénteken már Rómában fogadja J. D. Vance amerikai alelnököt. Utóbbi utolsó januári európai látogatása során keményen támadta az EU-t, azzal vádolva: az uniós vezetők elnyomják a szólásszabadságot, és nem állítják meg az illegális migrációt.Rónay Tamás
Jelentős olasz export az Egyesült Államokba
Olaszország közel 40 milliárd eurós kereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben a harmadik legnagyobb az európai uniós országok között – Németország és Írország után. Legfontosabb exporttermékei gépek, gyógyszerek, járművek, divatcikkek, valamint élelmiszerek és italok. Nem meglepő: Melonira nyomást gyakorolnak az olasz exportőrök, hogy védje meg őket Trump vámjaitól.