Egyesült Államok;Donald Trump;vámháború;

Heard-szigeti életkép

Donald Trump büntetővámot vetett ki egy lakatlan szigetcsoport pingvinjeire és egy bálnavadász-állomásra is

Egyelőre kérdéses, hogy a bóbitás pingvinek és a déli elefántfókák milyen válaszintézkedéseket terveznek bevezetni.

Szerdán Donald Trump amerikai elnök kiterjesztette a totális vámháborút nagyjából az egész világra, és ez olyan jól sikerült, hogy a CNN össze is szedett egy csokrot azokból a célpontokból, amelyek esetében igazán nehéz megállapítani, hogy pontosan mit is ártottak az Egyesült Államoknak.

Az elnök például 10 százalékos büntetővámmal sújtott le a Heard-sziget és McDonald-szigetek nevű szigetegyüttesre. Ezek egész konkrétan lakatlan szigetek az Indiai-óceán déli részén, a déli sarkkör közelében, és a világ annyira félreeső részén helyezkednek el, hogy a XIX. századig azt se tudták, hogy egyáltalán léteznek. 1947 óta Ausztrália külbirtokának számítanak. A Wikipédia szerint meglehetősen zord időjárással bíró vidékre ember csak akkor teszi be a lábát, ha időszakos kutatóállomásokat hoz létre, egyebekben pedig az állatvilág éli itt viszonylagos békében a mindennapjait: él itt például többféle pingvinfaj, mint például az aranytollú pingvin és a bóbitás pingvin, de vannak fókák is, a déli elefántfóka, az antarktiszi medvefóka és a szubantarktikus medvefóka. Hogy közülük pontosan ki és mit exportál az Egyesült Államokba, azt nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy terveznek-e válaszintézkedéseket Donald Trump büntetővámjaira.

A glóbusz másik oldalán egy kis norvég szigetet és Jan Mayen egykori bálnavadász állomását is betalálta 10 százalékos vámjával az Egyesült Államok elnöke. Állandó jelleggel itt sem lakik senki, a CIA Factbook adatai szerint a gazdasági tevékenysége is nulla.

Az egyik legbrutálisabb, 50 százalékos vámmal a Saint-Pierre és Miquelon-szigetek néznek szembe. Ez egy, az Atlanti-óceán északnyugati részén, Kanada délkeleti partjaitól 25 kilométerre fekvő, összesen nyolc szigetből álló szigetcsoport, Franciaország gyarmatainak utolsó maradványa. Jelenleg Franciaország társult államaként működnek. A szigetek minden bizonnyal komoly veszélyt jelentenek az Egyesült Államokra nézve, hiszen mintegy 5000 ember lakik itt, és feldolgozott rákféléket, kagylókat exportálnak a világ vezető hatalmába.

Csaknem három éve élünk Magyarországon „háborús veszélyhelyzetben”, amelyet az Orbán-kormány most novemberig újra meg fog hosszabbítani. A propaganda viszont egészen mást sulykol, az EU-t vádolja háborús készülődéssel.