„Sokan közületek úgy érzik, cserbenhagyott legrégebbi szövetségesünk. Fel kell készülnünk arra a hatásra, amit mindez elkerülhetetlenül okozni fog” – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azután, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette: a világ országaira kivetett büntetővámjai között 20 százalékos sarccal sújtja az EU-tagországokból az Egyesült Államokba áramló árukat.
Von der Leyen leszögezte, Európának minden a rendelkezésére áll ahhoz, hogy átvészelje ezt, „az egység az erősségünk”. Hozzátette, az Egységes Európai Piac „a biztonságos kikötőnk a viharos időkben”, és a közvetlenül érintettek oldalán állnak majd. Már bejelentettek intézkedéseket – folytatta – az acél- és autóipar támogatására, most pedig újabb párbeszédek kezdődnek ezek mellett a gyógyszeripari szektorral is, melyeket aztán újabbak követnek majd.
A BBC szerint Ursula von der Leyen azt is közölte, hogy Európa – reagálva Donald Trump bejelentésére – már véglegesíti első intézkedéscsomagját az acélvámokra válaszul, és további ellenintézkedéseket készít elő arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanának.
Az uniós országok vezetői közül Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt az első, aki reagált az amerikai elnök által bejelentett vámokra. A döntést rossznak nevezte, kiemelve, hogy egyik félnek sem érdeke, és leszögezte: mindent megtesznek, hogy elhárítsák a kereskedelmi háborút, ami elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára.
Mint megírtuk, importvámokról van szó, a minimális érték 10 százalék, néhány országot – például az Egyesült Királyságot, Ausztráliát és Brazíliát – legalábbis csak ennyivel bünteti 2025. április 5-től az amerikai elnök. Kína 34, Japán 24, Dél-Korea 25, India 26, Svájc 31 százalékos importvámot kap.
Ahogyan korábban, az amerikai elnök most is jelezte, hogy van lehetőség megállapodásra, ha a most megsarcolt országok csökkentik az amerikai árukra kivetett importvámjukat, akkor az Egyesült Államok is csökkenteni fog. Trump az általa a felszabadulás napjának nevezett keddi bejelentéstől függetlenül sarcolja meg 25 százalékos importvámmal a világ járműiparát is.
Kanadát és Mexikót ebben a körben az amerikai elnök nem büntette, az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerével az amerikai elnök külön kereskedelmi háborút vív. Az egész rohamot vélük kezdte, aztán a válaszfenyegetések hatására egyelőre mindegyik fél halasztott.
Új fordulatszámon pörög a kereskedelmi háború, Donald Trump 20 százalékos importvámmal vág oda az Európai UniónakDonald Trumpot nem érdekli, hogy a külföldi autók drágulni fognak, április 2-től mindenféleképpen bevezeti a járműipari büntetővámokatFájdalmas ütést vitt be Donald Trump a világ autóparának, de a magyarországi gyárak még jól is kijöhetnek ebből