Európai Unió;Egyesült Államok;Donald Trump;Ursula von der Leyen;importvám;

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

„Az egység az erősségünk” – Ursula von der Leyen válaszlépéseket helyezett kilátásba Donald Trump vámjaival szemben

Az Európai Bizottság elnöke közölte, már véglegesítik az első intézkedéscsomagot. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök eközben kiemelte, Donald Trump döntése egyik félnek sem az érdeke.

„Sokan közületek úgy érzik, cserbenhagyott legrégebbi szövetségesünk. Fel kell készülnünk arra a hatásra, amit mindez elkerülhetetlenül okozni fog” – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azután, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette: a világ országaira kivetett büntetővámjai között 20 százalékos sarccal sújtja az EU-tagországokból az Egyesült Államokba áramló árukat.

Von der Leyen leszögezte, Európának minden a rendelkezésére áll ahhoz, hogy átvészelje ezt, „az egység az erősségünk”. Hozzátette, az Egységes Európai Piac „a biztonságos kikötőnk a viharos időkben”, és a közvetlenül érintettek oldalán állnak majd. Már bejelentettek intézkedéseket – folytatta – az acél- és autóipar támogatására, most pedig újabb párbeszédek kezdődnek ezek mellett a gyógyszeripari szektorral is, melyeket aztán újabbak követnek majd.

A BBC szerint Ursula von der Leyen azt is közölte, hogy Európa – reagálva Donald Trump bejelentésére – már véglegesíti első intézkedéscsomagját az acélvámokra válaszul, és további ellenintézkedéseket készít elő arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanának.

Az uniós országok vezetői közül Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt az első, aki reagált az amerikai elnök által bejelentett vámokra. A döntést rossznak nevezte, kiemelve, hogy egyik félnek sem érdeke, és leszögezte: mindent megtesznek, hogy elhárítsák a kereskedelmi háborút, ami elkerülhetetlenül gyengítené a Nyugatot más globális szereplők javára.

Mint megírtuk, importvámokról van szó, a minimális érték 10 százalék, néhány országot – például az Egyesült Királyságot, Ausztráliát és Brazíliát – legalábbis csak ennyivel bünteti 2025. április 5-től az amerikai elnök. Kína 34, Japán 24, Dél-Korea 25, India 26, Svájc 31 százalékos importvámot kap.

Ahogyan korábban, az amerikai elnök most is jelezte, hogy van lehetőség megállapodásra, ha a most megsarcolt országok csökkentik az amerikai árukra kivetett importvámjukat, akkor az Egyesült Államok is csökkenteni fog. Trump az általa a felszabadulás napjának nevezett keddi bejelentéstől függetlenül sarcolja meg 25 százalékos importvámmal a világ járműiparát is.

Kanadát és Mexikót ebben a körben az amerikai elnök nem büntette, az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerével az amerikai elnök külön kereskedelmi háborút vív. Az egész rohamot vélük kezdte, aztán a válaszfenyegetések hatására egyelőre mindegyik fél halasztott. 

1300 kilométeres útjuk Magyarországon, Szlovákián, Ausztrián és Németországon át vezet el Franciaországba.