Az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új büntetővámokat 2025. április 2-tól – közölte Donald Trump hozzátéve, hogy különalkura csak akkor van lehetőség, ha az amerikai szempontból megéri.
Az amerikai elnök az NBC News televíziónak adott telefoninterjúban kifejtette, hogy a vámokról szóló tárgyalásra csak akkor lát módon, ha a másik fél valami olyasmit ajánl fel, ami jelentős értékkel bír az Egyesült Államok számára.
A külföldről származó járművek és alkatrészek után bejelentett 25 százalékos egységes büntetővámmal kapcsolatban az elnök megjegyezte, hogy ha az autógyárak emelik áraikat áprilistól, akkor az amerikaiak majd amerikai gyártású járműveket vesznek, ami az amerikai ipart segíti.
Úgy fogalmazott, nem is érdekelhetné kevésbé, hogy a gyártók árat emelnek-e, valamint hozzáfűzte, hogy az áremelés még kedvező is lenne, mert az amerikai járművek vásárlása felé terelné az amerikai fogyasztókat. Donald Trump közölte, hogy az autóipari vállalatok vezetői felé azt üzeni, hogy hozzák a gyártást az Egyesült Államokba, és akkor nem terheli őket vám.
Donald Trump hajlandó különalkut kötni egy-egy országgal a büntetővámokról, a járműipar után a világ gyógyszeriparára is le akar sújtaniAz interjút követően a Fehér Ház az elnök szavait egyértelműsítve közölte, hogy az autók áráról szóló kijelentés a külföldi gyártóknak szóló üzenet volt
Peter Navarro, az elnök kereskedelmi és ipari ügyekért felelős főtanácsadója vasárnap a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban a büntetővámok céljának mondta, hogy az amerikai ipar termelési bázisát visszaállítsák. A közgazdász rámutatott, hogy jelenleg az Egyesült Államokban eladott járművek mintegy fele egyáltalán nem tartalmaz amerikai alkatrészt, míg az amerikai gyártású autók is felerészt külföldről importált alkatrészekből állnak. – A németek és japánok ezt az országot egy gyártó nemzetből összeszerelő-nemzetté tették – fogalmazott, hozzátéve, hogy az Egyesült Államokban elkészült járművek csupán 19 százalékában van amerikai motor és hajtáslánc. Amerikai nemzetbiztonsági érdeknek nevezte, hogy az Egyesült Államok visszaszerezze az ipari gyártási bázisát.
Fájdalmas ütést vitt be Donald Trump a világ autóparának, de a magyarországi gyárak még jól is kijöhetnek ebbőlA büntetővámok szélesebb hatásával kapcsolatban Peter Navarro megjegyezte, hogy a teljes képet kell tekinteni, majd felhívta a figyelmet arra, hogy csak az sarcból 100 milliárd dollár bevételre számít a szövetségi költségvetés, miközben az amerikai emberek adókedvezményt kapnak majd az amerikai gyártású jármű vásárlása esetén. Az új vámrendszer révén összesen 600 milliárd dollár folyhat be, ami lehetővé teszi az amerikai történelem legnagyobb mértékű adócsökkentését – hangoztatta Donald Trump kereskedelmi és ipari ügyekért felelős főtanácsadója.
Shawn Fain, alegnagyobb autóipari szakszervezete, a UAW elnöke a CBS News-nak adott interjúban vasárnap a büntetővámot megfelelő eszköznek nevezte arra, hogy az elmúlt évtizedekben elvesztett autóipari munkahelyeket visszaszerezze oz Egyesült Államok. Rámutatott, hogy az elmúlt bő 20 évben a három legnagyobb amerikai autógyártó 65 üzemet kényszerült bezárni, miközben 90 ezer iparági munkahely települt külföldre. A szakszervezeti elnök ugyanakkor aggodalmát fejezte ki Donald Trump napokban aláírt elnöki rendelete miatt, ami a szakszervezetek kollektív tárgyalásra vonatkozó kereteinek szigorításáról is szól, és amellett érvelt, hogy a szervezettség kiemelten fontos autóiparban.