NATO;Ukrajna;Egyesült Államok;Vlagyimir Putyin;külügyminiszteri találkozó;Donald Trump;tűzszüneti tárgyalások;Marco Rubio;orosz-ukrán háború;

„Teszteljük, hogy az oroszok érdekeltek-e a békében. A tetteik fogják eldönteni” – mondta Marco Rubio a NATO külügyminiszteri tanácskozásán

„Teszteljük, hogy az oroszok érdekeltek-e a békében” – Szépen alakul az orosz-amerikai együttműködés, csak az a kérdés, béke lesz-e belőle

Heteken belül tudni fogjuk, Oroszország komolyan gondolja-e a békét Ukrajnával – mondta az amerikai külügyminiszter egy nappal Vlagyimir Putyin megbízottjának washingtoni tárgyalásai után.

„Heteken belül megtudjuk, hogy Oroszország komolyan gondolja-e a békét vagy sem” – mondta Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken Brüsszelben, miután európai szövetségesei azzal vádolták Oroszországot, hogy húzza az időt a Trump-adminisztráció tűzszüneti felhívásával kapcsolatban.„Teszteljük, hogy az oroszok érdekeltek-e a békében. A tetteik (…) fogják eldönteni” és „ha elhúzzák a dolgokat, Trump elnök nem fog beleesni a tárgyalásokról szóló végtelen tárgyalások csapdájába” – fejtette ki a tárcavezető a NATO kétnapos brüsszeli külügyminiszteri találkozója végén.

Marco Rubio – aki előző nap ugyanott arról biztosította a szövetségeseket, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO mellett – azután beszélt a Trump-kormány orosz szándékokkal kapcsolatos kétségeiről, hogy az orosz elnök befejezte washingtoni megbeszéléseit. – Oroszország nyitott arra, hogy „valamilyen formában” biztonsági garanciákat vállaljon Ukrajna számára – mondta Kirill Dmitrijev a Fox Newsnak, miután két napig tárgyalt a Fehér Házban Steve Witkoffal, Donald Trump megbízottjával.

Kirill Dmitrijev, az orosz szuverén vagyonalap vezetője azért ment Washingtonba, hogy felújítsák a megrekedt tűzszüneti tárgyalásokat. Trump gyors tűzszünetet és béketárgyalások megkezdését sürgeti a negyedik éve tartó orosz-ukrán háború lezárására, Vlagyimir Putyin azonban előfeltételeket szabott, a már megkötött, részleges tűzszünetek pedig nem valósultak meg. A héten Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt is kimondta, hogy az amerikai javaslatok jelenlegi formájukban nem felelnek meg Oroszországnak.

Kirill Dmitrijev megjegyzései arra utalnak, hogy a Kreml elmozdult korábbi álláspontjától. Vlagyimir Putyin eddig többek közt azt hangoztatta, hogy békekötés csak Ukrajna „demilitarizációja” után lehetséges, s Moszkva azt is elutasította, hogy európai országok békefenntartóként lépjenek fel Ukrajnában. Az NBC amerikai hírtelevízió csütörtöki jelentése szerint Trump belső körének tagjai azt javasolták az elnöknek, ne fogadja Putyin telefonhívását, amíg Moszkva nem kötelezi el magát a tűzszünet mellett.

Dmitrijev, aki Putyin külföldi befektetésekért és gazdasági együttműködésért felelős különmegbízottja is, egy másik nyilatkozatában elmondta, hogy megbeszéléseinek egyik fő témája „a Moszkva és Washington közötti párbeszéd helyreállítása” volt, és dicsérte jelenlegi amerikai adminisztrációt, amely ellentétben Joe Biden korábbi elnökével ellentétben , meghallgatja Oroszország álláspontját és megérti aggodalmait. Szavai szerint a találkozókon „gazdasági és beruházási” kérdésekről tárgyaltak, látva az amerikai vállalatok erős vágyát, hogy visszatérjenek Oroszországba. Közölte,

megvitatták a lehetséges együttműködést az Északi-sarkvidéken, a ritkaföldfémek terén, és tárgyaltak a közvetlen légi összeköttetés helyreállításáról is. 

A további kétoldalú tárgyalások feltételeit „a közeljövőben” határozzák meg – tette hozzá. A Bloomberg hírügynökségnek az ügyet jól ismerő személyek Moszkvában azt mondták: Oroszország továbbra is arra számít, hogy Trump elfogadható békemegállapodást köt Ukrajnában, de kudarc esetén kész folytatni a háborút.

A Kreml szándékaival kapcsolatos kétségeknek adott hangot csütörtökön Pavlo Palisza, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője is aki szerint az orosz hadsereg idén 150 ezer katonával készül növeli Ukrajnában harcoló erőit. Christopher Cavoli hadseregtábornok, az Egyesült Államok európai parancsnokságának vezetője ugyanakkor egy kongresszusi meghallgatáson először erősítette meg amerikai részről, hogy az ukrán erők az orosz kurszki régióban elfoglalt terület egy részének folytatódó védelme mellett a közeli belgorodi régióba is behatoltak, és ott jól védhető állásokat foglaltak el.

Elítélik, károsnak tartják és válaszlépéseket fontolgatnak.