politikus;Festészet;portrék;

2014 májusában Nagy Kriszta Tereskova ötvenhétszer festette meg Orbán Viktort

A magyar politikusokról már számos stílusban készültek kortárs portrék, most összeválogattunk néhány különleges alkotást

Hazai politika a vásznakon. 

Donald Trumpnak nemrég nem nyerte el a tetszését egy róla hat évvel ezelőtt készült festmény, amelyet a coloradói Capitoliumban állítottak ki, mert szerinte a Sarah Boardman brit festő készítette képet szándékosan eltorzították. Ennek kapcsán egy korábbi cikkben össze is gyűjtöttünk pár példát, amikor egyes uralkodóknak, diktátoroknak, vezetőknek gondja akadt a képmásukkal. Ezen a héten, a cikk folytatásaként pedig olyan portrékat veszünk sorra, melyeket magyar politikusokról készítettek, kiemelve pár rendhagyó alkotást.

A sajtóban 2009-ben például nagy port kavart az az eset, amikor Kósa Lajosról, az akkori debreceni polgármesterről készített egy mellszobrot Gerhes Gábor képzőművész, az alkotást pedig a városban található Modern és Kortárs Művészeti Központ (Modem) Kis magyar pornográfia című kiállításán állították ki. Akkor Gulyás Gábor, a Modem igazgatója, a kiállítás kurátora az MTI tudósítójának elmondta, hogy felkérésükre húsz művész küldött alkotást a tárlatra, amelyet Esterházy Péter azonos című műve alapján rendeztek annak bemutatására, hogy az elmúlt húsz évben változott-e a korábbi provincializmus, mentalitás, és hogyan látják ezt a képzőművészek.

2014 májusában szintén nagy médiavisszhangot váltott ki, amikor Nagy Kriszta Tereskova megfestette Orbán Viktort ötvenhétszer, és kiállította a budapesti Godot Galériában a Portréfestést vállalok című tárlatán. – Akkoriban azért döntöttem úgy, hogy Orbán Viktorról egy földtől a plafonig tartó monumentális falat készítek, mert akkorát győzött a választásokon, hogy világossá vált, ebben az országban róla fognak szólnak a hírek, és az ő személye nagyon meghatározó lesz a mindennapokban. A képeket ágyneműk és asztalterítők mintáira nyomtattam rá, így szimbolizálva, hogy a politika már a családok intim részét is elfoglalta – mondta lapunknak a művész, kiemelve, hogy a művészeti akciójáról a Reuters hírügynökség is beszámolt. A képekből aztán mindegyik elfogyott, így Tereskova pár hónappal később, 2014. októberben az Art Market Budapest nevű művészeti vásáron újabb Orbán-portrékat készített, de a művek hátterét ezúttal klasszikus magyar festmények képezték. 

– A második szériában azért döntöttem úgy, hogy nagy, magyar festők művein fog ismétlődni Orbán Viktor, mert úgy éreztem, hogy korunk művészeti életén is nyomot fog hagyni a miniszterelnökünk – mondta Tereskova.

De van olyan eset is, amikor államtitkár rendeli a portrét: 2015-ben Járó Ferenc nyugdíjas például Tállai András kérésére megfestette Orbán Viktort és Puskás öcsit, a képnek pedig A két sportbarát címet kapta. 2017-ben pedig az Index beszámolt arról, hogy a Budapesttől kétszázötven kilométerre található Csokonyavisontán, a Nagyatádi Múzeumban Torgyán József egy emlékszobát kapott, melyben kiállították Róth István politikusokról készített monumentális festményét, melyen az egész Orbán–Torgyán-kormány látható, amint körbeállják a Szent Koronát, az aranyalmát, a jogart és a koronázási kardot. A cikk szerint ennél még meghökkentőbb, hogy a múzeum termein és folyosóin ott az egész kisgazda frakció, mindenkiről külön festmény lóg a falakon.

Áder János bohóchallal a kezében tűnik fel drMáriás 2018-as festményén

És ha politikusportrékról van szó, meg kell említeni drMáriást, akinek az életműve tele van ismert magyar és nemzetközi politikusok képmásaival, akik a festményeken különféle szürreális helyzetekbe és a világ legnagyobb festőinek műtermeibe kerülnek.

Áder János például bohóchalat tart a kezében, Fekete György Keresztelő Szent Jánosként tűnik fel, Kádár János pedig Mona Lisaként. 

– Ezzel a gesztussal a képek alanyait ki akarom mozdítani a mindennapokból és a politika világából, hogy kifejezzem a banalitásukat. Noha már a kilencvenes években is készítettem politikusokról képeket, de akkor még általánosságban szóltam róluk. 2005-től azonban már konkrét alanyokat ábrázolok, mert úgy érzem, így beszélhetek krónikásként is a valóságunkról. Szokott érni kritika, hogy ezek nem örök érvényű alkotások, de pont a politika az, amely a legnagyobb mértékben befolyásolja az életeinket, miközben történelemmé válik – mondja drMáriás.

A halálhoz kapcsolódó képzőművészeti témákat mutatja be kortárs műveken keresztül a Műcsarnok Vanitas-olvasatok című kiállítása.