képzőművészet;kiállítás;

A négyzetek személyekként is szemlélhetők, akik összekapcsolódva közös metszeteket teremtenek

- A budapesti Artus Stúdióban a négyszög mint forma képezi fő témáját Forrai Ferenc Négyszöglet című kiállításának

A négyzet mint üzenet. 

A motívum a műveken számos színben, méretben és anyagban jelenik meg, de nem pusztán geometriai alakzatként. Meg is lepődik az ember, hogy ez a szigorú forma mennyi variánsban tud feltűnni Forrai művészetében, a képek ráadásul más-más hangon és más-más üzeneteket közölve „szólnak” hozzánk. Egyik sorozatában például barázdált fatáblák mélyedéseibe festett bele akrillal párhuzamosan futó vonalakat. Az alkotó szerint ezek a képek az emberi kapcsolatokat jelképezik. Az egyiken például sárga színű egyenesek futnak, melyek közül egy piros és egy kék egymás mellett haladnak, mintha a sok ember közül kettő egymásra talált volna. A műveken a négyzetek ezért szemlélhetők személyekként is, akik összekapcsolódva közös metszeteket teremtenek, melyek hol nagyobbak, hol kisebbek, attól függően, hogy az egyének mennyire vannak közös nevezőn, mennyire közös a világuk.

A művész a négyzetet mint motívumot 2016-ban kedvelte meg, amikor egy pályázatra kellett egy munkát terveznie a visegrádi négyekről. A képen Budapestet, Pozsonyt, Prágát és Varsót egy-egy ponttal jelölte, majd köréjük rajzolta az országokat négyzet alakban, mindegyiknek más-más színt adva, aztán feketével jelölte a közös metszetet. Így született meg egy redukált térkép a V4-ekről, megmutatva azok összetartozását, mely annyira megragadta a művészt, hogy ezután konzekvensen kezdte el használni a motívumot, vagyis kereste a négyzet ábrázolási lehetőségeit, illetve azt, hogyan tud ez a forma eltérő üzeneteket átadni.

Egy sorozatában például irodalmi művek ábrázolására vagyis inkább vizuális sűrítésére használta. Az elmúlt nyolc év alatt több mint száz író és költő, főként Budapest vonatkozású sorait fordította át színekké és formákká különféle technikákkal készült képeken és objekteken.

Infó

Forrai Ferenc: Négyszöglet, Artus Stúdió (Budapest, XI., Sztregova u. 1-7.). Megtekinthető: szeptember 30-ig.

Lehetséges-e sorscsapások között is megőrizni a méltóságot? - ezt firtatja a provokatív szerző, Houellebecq hitelességében és szerkezetében is megbicsaklott regényében, amelyben eljut az errefelé már jól ismert brüsszelezésig is.