Ahelyett, hogy spórolásba kezdene, inkább jelentős kiadásokkal terhelné meg a kormány a költségvetést a 2026-os választásokra készülve. Az osztogatás már ez év végén elkezdődhet - írja a Bloomberg, amelynek cikkét a hvg.hu szemlézte.
A hírügynökség forrásai szerint a váltással megvárják az amerikai elnökválasztást, valamint a hitelminősítők év végi felülvizsgálatát. A Standard and Poor’s október 25-én, a Moody’s november 29-én, a Fitch pedig december 6-án adja közre értékelését a magyar gazdaságról.
Minden úgy történne, mint a 2022-es választások előtt: akkor a kormány visszatérítette a gyerekesek személyi jövedelemadóját. Ennek következtében a pénzkiáramlás az Európai Unió legnagyobb inflációját okozta, s hatásai a mai napig érzékelhetők. S bár a kormány a deficit növekedésével számol, Orbán Viktor mégis támogatja, hiszen ezzel tudta bebiztosítani választási győzelmét.
A megélhetésre ment el az év eleji szja-pénzesőA Bloomberg kereste a Pénzügyminisztériumot, amely nem kommentálta az értesülést, ugyanakkor a tárca vezetője, Varga Mihály pénteken tart előadást a Közgazdász-vándorgyűlésen. A költekezésről szóló értesülés mindenesetre egybevág a korábbi, kormányzati megszólalásokkal: a miniszterelnök már Tusványoson a gyerekeseknek járó szja-kedvezmény mértékének megduplázásáról beszélt, illetve a kormány tagjai már korábban is többször megemlítették, hogy az amerikai elnökválasztás után egy úgynevezett „békeköltségvetéssel” készülnek.
A cikk megjelenése után a Pénzügyminisztérium egy szűkszavű közleményben jelezte, hogy álhír a Bloomberg értesülése.
Drasztikusan romlott a magyar költségvetés átláthatósága az Orbán-kormány hibás tervezési gyakorlata miattCsak úgy lazán, parlamenti jóváhagyás nélkül 1468 milliárd forinttal növelte a 2024-es költségvetési hiánycélt az Orbán-kormányOrbán Viktor egyébként nem mindig volt az osztogatás pártján. 2006-ban az Országgyűlésben például arról beszélt, az akkori szocialista kormánynak címezve mondandóját, hogy a választások előtt osztogatnak, a választások után pedig megszorítanak. Mindezt egy hintapolitikának nevezte. „Amikor hátraleng a hinta, akkor arról kell mindenkit meggyőzni, hogy reform kell; nagy bajt okozott a világgazdaság, az ellenzék vagy éppen a krampusz (...) ez a hintapolitika nem újdonság. Magyarország jól ismeri ezt a politikát, és vannak jócskán emlékeink hintakormányokról is. Bár ezek a kormányok gyakran különbözőek voltak, egy dolog mégis közös volt bennük: ugyanarra a sorsra juttatták Magyarországot. Végül a politikájuk nem vált be, és az emberek két szék között a pad alá estek. Mindig eljött az igazság pillanata, és valakiknek - leginkább az embereknek - meg kellett inniuk a feketelevest.”
Orbán Viktor 2006-ban: Soha nem látott osztogatás volt, most pedig nekilátnak visszaszedni a pénzt