;

költségvetés;infláció;Rogán Antal;

- Rogán Antal: Magyarországon 1,1 millióval kevesebb a szegénységben élők száma 2015 óta

Az Orbán-kormány vizsgálja a szakmunkás-diákhitel bevezetésének lehetőségét. 

A munkaalapú gazdaság, a hozzá kapcsolódó adópolitika, a családtámogatások és a rezsicsökkentett árak ahhoz vezettek, hogy Magyarországon 1,1 millióval kevesebb a szegénységben élők száma 2015 óta - jelentette ki a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter pénteken a Tranzit Fesztiválon tartott előadásában. Rogán Antal szerint talán ez a legkedvezőbb változás, ami az uniós országok között bekövetkezett.

A magyar gazdaságot ért kihívásokról a politikus azt mondta, a koronavírus-járvány mindenhol visszavetette a gazdasági teljesítményt, majd ezt tetézte a háború. Ez sem egy olyan esemény, amihez Európának köze lenne, hiszen kétségkívül Oroszország indította el a háborút Ukrajnával szemben. Az már Európa döntése, hogy egyébként ebben a háborúban nem semleges félként viselkedett. Ennek következménye egy energiaválság, egy szankciós és egy háborús infláció lett. Ezeket éltük végig az elmúlt években, amik mind olyan kihívások, amelyek egyenként térdre tudnak rogyasztani egy gazdaságot Európában vagy bárhol másutt is - magyarázta a tárcavezető. Hozzátette, az úgynevezett „háborús inflációt” már letörték, de ez nem jelenti azt, hogy a „háborús árakat” nem kell fizetni.

A miniszter szerint két dolog határozza meg a magyar gazdaság esélyeit. Az egyik, hogy az infláció letörése után mennyi idő telik el, ameddig képesek kezelni az ezzel járó kamatkiadásokat. Jó irányba haladunk, hiszen a magyar gazdaság fundamentumai stabilak, a jegybank óvatosan, de folyamatosan tudja csökkenteni a kamatlábakat - magyarázta, megjegyezve, hogy már ez év végén-jövő év elején ismét elindulhat Magyarországon a hitelezés. Kitért arra is, hogy megérti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) óvatosságát, az intézmény lépései folyamatosan javítják a magyar gazdaság kilátásait. Ám Rogán Antal szerint a béke jelentené az igazán nagy sikert, ez egészen más helyzetet tudna eredményezni. Szót ejtett arról is, hogy az úgynevezett „békeköltségvetés” tervei már a fiókban vannak.

Ennek a büdzsének pedig tartalmaznia kell a családi adókedvezmények megduplázását. A miniszter a kisvállalkozások erőteljes támogatását nevezte célnak. A politikus beszélt arról is, hogy már az Orbán-kormány előtt van a szakmunkás-diákhitel lehetősége. 

Rogán Antal kiemelte a szuverén gazdaságpolitika fontosságát, amivel szerinte a kabinet soha nem tudta volna ennyire növelni a foglalkoztatottságot, csökkenteni a munkát terhelő adókat vagy éppen megvalósítani a rezsicsökkentést. Azt állította, hogy „Brüsszel” ezt megszüntetné, éppúgy mint a tizenharmadik havi nyugdíjat. 

Ahol nincsenek közgazdászok, ahol nincsen érdemi gazdaságpolitika, ahol nincsen érdemi társadalomfilozófia, ott a háttérben a liberális közgazdászok vannak, és a végén ők fogják megmondani, hogy mi lesz, és akkor ez lesz. Ez a legnagyobb veszély szerintem Magyarország szempontjából - vélekedett, hozzátéve, hogy az összes válsághelyzet kezelhető, ezt a kormány bebizonyította és most is ezt fogja tenni. A miniszter szerint a magyar gazdaság ebben az évben is növekedni fog, s még az Európai Bizottság előrejelzései szerint is a magyar gazdaság növekedési kilátásai 2025-re legjobbak között vannak, európai szinten. „2025 második felére szerintem túl tudunk lenni az összes válság minden következményein, és újra lendületet tudunk adni a magyar gazdaságnak. Ehhez az kell, hogy a magyar gazdaságpolitika meg tudja őrizni a szuverenitását. És utána, hogy szuverén marad-e a magyar gazdaságpolitika vagy sem, arról majd a választók fognak dönteni 2026-ban a tavaszi országgyűlési választásokon” – zárta előadását Rogán Antal. 

Lázár János kiakadt, amiért az önkormányzatok tartoznak a Volánnak. Ezt követően született meg a drákóinak számító lépés.