;

rendszerváltás;ellenzéki kerekasztal;autokrácia;

Ellenzéki kerekasztal

- Nem a rossz váltás okozta a rendszerhibát, a magyar értelmiség nem felelős közvetlenül a jelenlegi rendszer kialakulásáért

Immár harmincöt évre távolodtunk a rendszerváltástól. Vannak, akik szerint eredeti célkitűzéseitől, szellemiségétől is legalább ennyivel kerültünk messzebb, mások változatlanul örülnek annak az új szabadságporciónak, amelyet kiosztott számunkra. Más jött volna ki az egészből, mint aminek kellett volna? Azért erősödhetett meg a politikai autokratizmus, mert valakik hibáztak? Már a kezdeteknél? Kiket lehetne könnyedén ilyesmivel vádolni? Természetesen az átalakulásban fontos szerepet vállaló értelmiséget. Amely egyébként is hajlamos az önmarcangolásra, már csak szellemi fölényének ragyogtatása miatt is.

Nem csoda, ha a mai magyar politikai rendszer masszív életképességével felpiszkálja a rendszerváltó értelmiség lelkiismeretét. Mert ők ugye nem ezt akarták. Diktatúra ellen léptek fel, polgári jogállamot igyekeztek létrehozni, s íme, egy autokratikus torzó jött ki belőle. Amely ráadásul működik, nem hív életre ellenerőt, harcos reformértelmiséget. Jaj, jaj, hát mit rontottunk el? Hol vetettük el óvatlanul mindennek a magvait? – tépelődnek egykori dicső szereplők, akiknek a döntő többsége már hosszú ideje kilépett vagy kiszorult a politikából. Na, nem komoly felelősséget vállalva, „én valamit nagyon elszúrtam, kövezzetek meg” alapállásból, hanem az értelem, a tisztánlátás talán utolsó megvillanásának igézetében.

Demszky Gábor például, aki már az Elveszett szabadság (2012) című könyvében sem fukarkodott az önkritikus megjegyzésekkel, két éve a Klubrádiónak adott interjújában azt emelte ki komoly hibaként, hogy túl nagy önállóságot biztosítottak a kerületi önkormányzatoknak. Vagyis a túlzott demokratizmus volt a baj. Ismert mintája az értelmiségi önbírálatnak: rosszat tettünk, mert elvakított a jó szándék. A remény, a naivitás.

Még így is rokonszenvesek ezek a megnyilatkozások, szépet tud villanni bennük a tisztesség, talán segítenek is megérteni ezt-azt, komoly súlyuk még sincs. Nem azért, mert már nem lehet változtatni a múlt dolgain (nem is kell, különben mi most nem élnénk), és nem is azért, mert nem szoktunk tanulni a történelemből. Egyszerűen a kelet-európai posztszovjet rendszerváltások folyamatában nem nagyon látni más irányt. Akik annak idején beleálltak, aligha követtek el fatális hibát.

Ez egy sajátos európai, félperifériás történet, így zajlik, ide vezet. Pluszokkal, mínuszokkal. Az autokratikus struktúrák folyamatos veszélyével. Ha nálunk nem kapaszkodnak meg, felbukkannak máshol.

A rendszerváltó értelmiség elvégezte a maga történelmi szerepét. Azt meg ostobaság lenne számonkérni rajta, hogy többre nem volt képes. Hogy hiányoztak belőle az igazán krea­tív, eredeti irányok kitapintására alkalmas erők. Demszky az említett interjúban büszkén hangsúlyozta, hogy ők mennyit tanultak, mindennap orrba-szájba képezték magukat. Derék dolog, csak lehet, hogy kissé túltanulták a fejüket. Jó mintákat követtek jól, de számos csapda és ellentmondás kikerüléséhez új gondolatokra, innovatív helyzetértékelésre lett volna szükség. Ami viszont nem várható el senkitől.