;

nők a politikában;feminizmus;

- Mi lenne, ha nők irányítanák a világot?

Vajon milyen lenne, ha a vezetői, döntéshozói pozíciók a világban nők kezében lennének? Élhetőbb lenne-e az élet, kevesebb a háború, több a szolidaritás és az egyenlőség? Miután ez az elképzelés – nevezhetjük utópiának – egyelőre nagyon távol áll a valóságtól, még a fejlett nyugati világ nemek közti esélyegyenlőségért folytatott minden igyekezete mellett is, csak a gondolatkísérlet szintjén maradva még eljátszhatunk vele. Persze nem elsőként tennénk fel a kérdést, a politikusoktól a filozófusokon át a művészekig sokan kezdeményeztek már diskurzust erről, ami különösen izgalmas most, hogy a világ vezető nagyhatalmának elnöki székére ismét pályázik egy nő is.

A világ parlamentjeiben ma legfeljebb átlagosan 25 százalék körüli a nők aránya, míg a nemzetközileg fontos pozíciókban már csak 6 százalék. Persze nézhetjük ezt innen, az egérlyukból is: a magyar kormányban – az unióban egyedüli tagállamként – hosszú ideje nincs egyetlen nő sem. Nem mintha Varga Judit igazságügyi vagy Novák Katalin családügyi miniszterként fontosabbnak tartotta volna a nők ügyének képviseletét (akár az Isztambuli egyezmény aláírását), mint a pártérdekeket. Ők a tokenizmus példái voltak – a férfiak által előretolt, valódi hatalommal fel nem ruházott, majd az asztalról lelkifurdalás nélkül lehúzott bábuk.

Előre leszögeznénk, ha nők irányítanák a világot, az még a legfeministább elgondolásokban sem lenne egyenlő a matriarchátussal, avagy a patriarchátus tükörképével. Inkább olyan alternatív társadalmi struktúra kialakítását tenné lehetővé, amely egalitárius, a nemek közti egyenlőségen alapul, nem pedig a másik nem hátrányos megkülönböztetésén, elnyomásán.

Igazságosabb hely lenne akkor ez a világ? Jobban tisztelnénk az emberi jogokat és óvnánk a természetet? A gazdasági döntéseknél az egyén és a közösségek érdekeit helyeznénk a profit elé? Létrejönne-e a társadalmi párbeszéd, a szolidaritás a szegények és a kirekesztettek felé, a kisebbségek el- és befogadása? Kapna több forrást az okatatás, a szociális és az egészségügy? Nagyobb eséllyel igen, mint ahogy most mennek a dolgok.

De vajon az erőszak is kevesebb lenne-e a világban? Erre már nehéz válaszolni.

A férfi hatalomgyakorlók becsületére válhat, hogy az elmúlt 75 évben legalább az atomot nem dobták egymás országaira. Ezen kívül rosszul állunk a vezetésük alatt, már ha csak Putyin őrületét nézzük, és a sarkon ott áll lesben a toxikus Trump, meg a talán még ellenszenvesebb soviniszta alelnökjelöltje, J. D. Vance is.

Hillary Clintonnak ugyan a 2016-os elnökválasztáson nem sikerült betörnie a világ legmagasabb és legkeményebb üvegplafonját, még így is rekordszámú nő került utána fontos pozíciókba az amerikai politikában. Most pedig Kamala Harris kapott esélyt, és nem csak az amerikai nők figyelik izgatottan, vajon neki sikerül-e a lehetetlen küldetés.

Megérkeztünk. Rögvest megfogadjuk, hogy jövőre menthetetlenül tíz napra jövünk, mert a Völgyben jó. Jót tesz a bőrnek. Kisimul. Kapolcson a homlok kevésbé ráncolódik, és Taliándörögdön a bőr még mindig feszes. A Művészetek Völgyében valahogy mindenki jó fej, ami azért lehet, mert talán magunk sem vagyunk teljesen mizantrópok. Magától értetődően vesszük föl a Lőke Kúriába igyekvő csillezőket, ahogy visszafelé is a kezdő Völgy-stoposokat. Talán hinnünk kellene a Nagy Rendezőben, aki a jótettek helyébe jót ád, és nem enged leülnünk a Mókus Udvarban szomjasan. Sportfröccsöt kértünk pénzért, viceházmestert kaptunk ingyen, mert a terminál már aludt.