Alapvetően ismeretterjesztő műsorról van szó, de a portrék sokat elárulnak az emberi oldalról, a kreativitás, a kiteljesedés ezerféle lehetőségéről. Meg hát demokratikus szellemet is terjeszt egy ilyen program, tudatosítja, hányféle tevékenységből áll össze civilizációnk, és hogy mindegyik tehetséget, odaadást, tudást igényel. Elgondolkozhatunk, miért van ennyi kiváló ember szűk palackba zárva. Miért mindig a művészet, a politika, a sport meg a humán értelmiség? Vagy esetleg séfek, mert főzőműsorok nélkül nincs élet. Nem lennének színesebbek a közéleti adások is, ha megszólalnának bennük kőfaragók, asztalosok, szabók, gépészek, fémhulladék-feldolgozók? Ugyanolyan érdekesek, tanulságosak lehetnek a szempontjaik, gondolataik, legfeljebb nem ismételnék kényszerűen önmagukat, mint a véleményformáló celebek.
Igen, jó lenne szélesíteni a nyilvánosság társadalmi spektrumát a médiában, és nem csupán a közösségi hálóra bízni ezt a lehetőséget. Csak hát az a fránya nézettség… Mert egyáltalán nem biztos, hogy az üveges a kőfaragót hallgatná szívesen, józan közönyt mutatva sztárok kulisszatitkai, sikerei, gyötrelmei, közéleti szereplők sejtelmesen üres kijelentései iránt. Akkor pedig nemigen van mit tenni. Maradnak a tisztes, kedves ismeretterjesztő műsorok.
A Mesterember nyomdokait követve elindult idén egy új sorozat az M5-ön, a Mesterember leszek. Vas Judit Gigi műsorvezető most ennek keretei között csodálkozik rá egyes szakmákra. A tartalom annyiban módosult, hogy a tevékenységet és rejtelmeit az ország valamelyik szakipari technikumában ismertetik meg velünk. Apróságnak tűnik, sőt, azt is lehetne mondani, tágítja a beavatási teret, mégsem válik igazán a műsor előnyére. Ez már inkább afféle pályaválasztási tanácsadó, iskolai nyitott nap. Gyertek fiatalok, nézzétek meg, mit lehet elsajátítani a mi remek intézményünkben! Megszólalnak technikumi vezetők, a diákok pedig a szakma bemutatása mellett nem feledkezhetnek meg arról, hogy pár szóban méltassák iskolájukat, mestereiket. A program így veszít elevenségéből, túlzottan célirányossá válik. Az ország polarizáltságából következő rosszindulattal, az is mondhatnánk, az orbáni oktatáspolitikát reklámozza. Nem egyetemeken kell vesztegetni az időt, jobb minél korábban szakmát tanulni, abból lesz a biztos megélhetés, az jelent hasznot édes hazánknak. Ám erre semmilyen konkrét célzás nem történik a műsorban, megmarad a tartalmas tájékoztatás szintjén.
Hogy milyen hatásfokkal, nehéz lenne megmondani, mert nem készülök már szakmát tanulni, gyerekeim is túl vannak a pályaválasztáson. Annyi biztos, hogy a Mesterember jobban felkeltette az érdeklődésem a foglalkozások iránt, tiszteletet ébresztett művelőikkel szemben. A Mesterember leszek szűkebb körnek szól, szűkebb jelentéssel. Érdekes egyébként, mi tesz vonzóvá valamit egy ilyen műsorban, Bár sok fázisát látjuk a mesterségnek, és tartalmasak az ismertető szövegek, mégis nehéz követni, pontosan megérteni a folyamatot. Sokkal többet ad a szakember személyisége, ahogy megnyílik, és teljes átszellemültséggel vezet univerzumában. A Mesterember leszek szerkezete ezt a varázst sem engedi kibontakozni, de azért szerencsére meg-megcsillan belőle valami.
Az igazi nagy kérdés persze teljesen más ezekkel a műsorokkal kapcsolatban. Van-e még rájuk igény egy tévécsatornán? Tisztes szándékuk ellenére nem sorolódnak-e a töltelékadások kategóriájába. Amikor a tévé a maga egyetlen csatornájával is csoda volt, olyan, mint ma a mobiltelefon, örömmel, érdeklődéssel néztük a hasonló műsorokat. De mit kezdjünk velük napjainkban? Akár egy kulturális csatornán. Hova illesszük be őket? Mert nehéz elképzelni, hogy a folyamatos műsorkeresés, ide-oda kapcsolgatás közben egyszer csak bekattan, hogy jaj, hát Mesterember leszek van az M5-ön. Vannak még, akik bekarikáznak egy ilyen adást a műsorújságban, és közlik, ebben az időpontban nem érnek rá másra? Vagy folyamatosan néznek egy csatornát? A figyelem felkeltéséhez óriási beharangozás kellene, és valami egészen eredeti szerkezet. Különben marad a megjelenés a YouTube-n, reménykedve, hogy lesznek tanárok, akik használni kívánják ezeket az anyagokat. Vagy szülők, akik a fejüket vakarva gyerekük pályaválasztási nehézségeinél, azt mondják: na várj csak, van ez a műsor, ez a Mesterember leszek. Menjünk fel a netre, nézzünk meg belőle pár adást, hátha találunk valami neked való szakmát és sulit.