Az új uniós szabályok alapján négy év alatt kell újra 3 százalék alatti költségvetési hiányt elérni, az ehhez szükséges javaslatokat októberben kell előterjeszteni – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter az atv.hu megkeresésére. A tárcavezető hozzátette, az Orbán-kormány már döntött arról, hogy a hiányt három lépésben csökkenti, idén 4,5, jövőre 3,7, 2026-ban pedig 2,9 százalékra.
Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján túlzottdeficit-eljárást indítanak Magyarországgal szemben is, Varga Mihály leszögezte, a hitelminősítők idén tavasszal változatlanul hagyták az országkockázati besorolást, értékelve az államadósság biztonságos finanszírozását.
„Az azóta megtett kormányzati lépések erősítették az alacsonyabb hiánypályát, ezért az őszi értékeléseknél pozitív hitelminősítői véleményekre számítunk”
– jelentette ki.
A pénzügyminiszter a megnövekedett hiányok okaként a háború okozta gazdasági válságot nevezte meg, amely Magyarországot leginkább a megugró energiaárakon és megemelkedett kamatokon keresztül érintette.
Varga Mihály azt is közölte, hogy a bankokat érintő extraprofitadó átmeneti lépés, amelyet a háborús helyzet miatt, az ország védelmi képességének megerősítése érdekében tartanak meg.
„A pénzintézetek tavalyi rekordnyeresége még hozzájárulhat a védelmi képességek növeléséhez”
– mondta, megjegyezve, hogy több szektorban – például a gyógyszeripar, telekommunikációs ágazat – már jövőre kivezetik ezt az adót.
Varga Mihály tárcája elismerte, hogy túlzottdeficit-eljárás indul Magyarország ellen, de közölte, azonnali intézkedések nem kellenekMint beszámoltunk róla, az Európai Bizottság júniusban határozott úgy, hogy hét tagállam – Magyarországon kívül Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország és Szlovákia – esetében indokolt az eljárás megindítása a kivételesen magas deficit miatt. A folyamatban a brüsszeli testület kezdeményez és a kormányközi EU Tanács dönt, amelynek ebben a félévben éppen Magyarország a soros elnöke.
A jóváhagyást követően Magyarországnak ősszel be kell nyújtania többéves kiadási tervét Brüsszelnek arról, hogy négy év alatt hogyan tervezi leszorítani a hiányt a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá. Ennek alapján a Bizottság novemberben ajánlásokat ad ki. Ekkor fog kiderülni, hogy a kormánynak mennyi idő alatt és hogyan kell csökkentenie a deficitet a megengedett szint alá. A folyamat célja, hogy a szabálytalankodó országokat pályamódosításra ösztökélje. Az elfogadott pályamódosítástól való eltérés a közösségi támogatások bizonyos részének a felfüggesztését vonhatja maga után.
„A magyar elnökségnek komoly felelőssége van, amit nem szabad önös érdekeire használnia” - Nem kímélték Varga Mihályt az uniós pénzügyminiszterekHiába jönnek a figyelmeztetések és a megoldási javaslatok a magyar gazdaság problémáira, az Orbán-kormány nem hall és nem lát