;

Európai Bizottság;Varga Mihály;Pénzügyminisztérium;túlzottdeficit-eljárás;

- Varga Mihály tárcája elismerte, hogy túlzottdeficit-eljárás indul Magyarország ellen, de közölte, azonnali intézkedések nem kellenek

A költségvetési hiányt fokozatosan kell csökkenteni – szögezte le a Pénzügyminisztérium.

A közeljövőben Magyarországgal szemben is túlzottdeficit-eljárás indul – erősítette meg az atv.hu kérdésére a Pénzügyminisztérium.

A Varga Mihály vezette tárca úgy fogalmazott, „az Európai Bizottság döntése alapján hét országgal szemben indul túlzottdeficit-eljárás, tehát ez nem csak hazánkat érinti”. 

„A megnövekedett hiányra nem azonnali intézkedésekkel kell reagálnia a tagországoknak: a költségvetési hiányt fokozatosan kell csökkenteni. Magyarország a meghozott döntések alapján ehhez illeszkedik”

– szögezte le a Pénzügyminisztérium, kiemelve, hogy a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett.

„A kormány idén áprilisban egyes állami beruházások átütemezésével mintegy 675 milliárd forintnyi megtakarítást ért el. Ezt követően a közelmúltban bejelentett egyes intézkedések eredményeképpen további 400 milliárd forinttal növelte a költségvetés mozgásterét, miközben a gazdaságot fenntartható növekedési pályán tartja” – fejtegette a tárca. A Pénzügyminisztérium szerint a költségvetés egyensúlya az intézkedéseknek köszönhetően mintegy 1064 milliárd forinttal javult. „A költségvetési hiány mértéke így az idei évben 4,5 százalékos lehet, míg jövőre 3,7 százalékra, 2026-ra pedig 3 százalék alá mérsékeljük” – áll a közleményben.

Mint beszámoltunk róla, az EB júniusban határozott úgy, hogy hét tagállam – Magyarországon kívül Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország és Szlovákia – esetében indokolt az eljárás megindítása a kivételesen magas deficit miatt. A folyamatban a brüsszeli testület kezdeményez és a kormányközi EU Tanács dönt, amelynek ebben a félévben éppen Magyarország a soros elnöke.

A jóváhagyást követően Magyarországnak ősszel be kell nyújtania többéves kiadási tervét Brüsszelnek arról, hogy négy év alatt hogyan tervezi leszorítani a hiányt a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá. Ennek alapján az EB novemberben ajánlásokat ad ki. Ekkor fog kiderülni, hogy a kormánynak mennyi idő alatt és hogyan kell csökkentenie a deficitet a megengedett szint alá. A folyamat célja, hogy a szabálytalankodó országokat pályamódosításra ösztökélje. Az elfogadott pályamódosítástól való eltérés a közösségi támogatások bizonyos részének a felfüggesztését vonhatja maga után.

Az Orbán-kormány ha nem is nevezi annak, de tesz kiigazító intézkedéseket.