Ez egyfajta „adminisztratív államcsíny” – jelentette ki kedden a France Inter közrádióban Marine Le Pen, kormányzásra készülő Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke, Franciaországban előrehozott nemzetgyűlési választás vasárnapi második fordulóját követően Emmanuel Macron államfőnek a választás előtti napokban aláírt kinevezéseiről. Macron ugyanis egy kormányülést követően, június 26-án több magas rangú köztisztviselő kinevezését írta alá. Kinevezte többek között Párizs katonai kormányzóját, a francia légierő új vezérkari főnökét, a külügyminisztérium új európai uniós igazgatóját és három nagykövetet, majd múlt csütörtökön Brüsszelben azt is bejelentette, hogy szeretné, ha Thierry Breton maradna a francia biztos az Európai Unió végrehajtó testületében.
Franciaország elnöke ezenkívül Olivier Klein korábbi város- és lakásügyi miniszteri megbízottat a strasbourgi akadémia rektorává nevezték ki. Jean-Philippe Agresti, a választások első fordulójában alulmaradt Sabrina Agresti-Roubache állampolgársági és városügyi államtitkár férje pedig a Centre-Val de Loire akadémiai régió rektora lett. Marine Le Pen szerint az ilyen kinevezések célja, hogy amennyiben az RN többséget szerez a nemzetgyűlési választások vasárnapi második fordulójában, megakadályozzák miniszterelnök-jelöltjük, Jordan Bardella kormányzását úgy, ahogyan azt ő szeretné. Le Pen jelezte, hogy ha pártja hatalomra kerül, visszavonja ezeket a kinevezéseket. – Azoktól az emberektől, akik az egész világot kioktatják demokráciából, egészen elképesztő, hogy így viselkednek. Nem kellett volna feloszlatni a nemzetgyűlést – tette hozzá.
Amint arról, a Népszava is beszámolt a Marine Le Pen fémjelezte szélsőjobboldali RN a leadott szavazatok 33 százalékát szerezte meg Franciaországban, a vasárnapi előrehozott parlamenti választás első fordulójában. Az Új Népfront (NFP) nevű szélsőbaloldali szövetség 28 százalékkal a második, az Emmanuel Macron francia elnök fémjelezte párt, az Újjászületés (RE) vezette szövetség pedig 20 százalékkal a harmadik helyen végzett. Magát Ler Pent az észak-franciaországi Hénin-Beaumont településen már a múlt vasárnapi első fordulóban újraválasztottak képviselőnek a szavazatok 58 százalékával.
A szavazatok egyharmadával nyerte az első fordulót a szélsőjobb Franciaországban, de a fiatalok fele már a baloldalra és a szélsőbaloldalra voksoltMiközben egyre több politikus, közéleti személyiség és szervezet szólít fel az RN győzelmét megakadályozó összefogásokra, Le Pen szerint Emmanuel Macron azt tervezi, hogy még akkor is, ha a nép az RN képviselőinek ad többséget, megakadályozza az RN kormányzását. Jordan Bardella többször megerősítette, hogy csak akkor vállalja a kormányzást, ha pártja megszerzi az abszolút többséget a második fordulóban. A francia alsóházban 289 mandátumra van szükség az abszolút többséghez. Marine Le Pen kedden elmondta: ammenyiben pártja 270 helyet megszerez, szerinte már elképzelhető egy Jordella-kormány, mert az abszolút többséghez meg lehetne győzni 19 független jobb- és baloldali képviselőt, akik korábban jelezték, hogy közel állnak hozzájuk az RN javaslatai.
Mesteri húzás vagy történelmi hiba, de Emmanuel Macron jóvoltából hatalomra kerülhet a szélsőjobb FranciaországbanSzázezrek tüntettek a szélsőjobb ellen Franciaországban