;

Kína;Magyarország;Egyesült Államok;szuverenitás;David Pressman;

- David Pressman: A Kínával való üzletelés kamatait gyakran a szuverenitásban fizetik

Az amerikai diplomácia magyarországi vezetője alig burkoltan utalt a szuverenitását fennhagon védő Orbán-kormány szuverenitásbeli problémáira a Kínának való elköteleződés tükrében.

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) 35. születésnapján tartott beszédet David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Ezen a Portfolio tudósítása szerint a diplomata méltatta az amerikai-magyar gazdasági kapcsolatokat, azonban figyelmeztette az Orbán-kormányt a Kínával kapcsolatos gazdasági kihívásokra, és Srí Lanka esetét hozta fel példaként, amely sokat veszített egy Kínával folytatott üzleten.

David Pressman elmondta, hogy az AmCham már Magyarország NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozása előtt is fontos szerepet játszott az ország gazdasági életében. – Az Egyesült Államok minden tekintetben Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere. Magyarország exportőrei számára mi vagyunk az első számú célpont Európán kívül. Az amerikai cégek, amelyek közül ma este sokan képviseltetik itt magukat, több mint 85 000 munkahelyet teremtettek ebben az országban, számtalan magyar család életét javítva ezzel – sorolta David Pressman.

„Azt várnám, hogy ha barátom, Szijjártó Péter miniszter itt lenne ma (nem pedig Oroszországban), szintén egyetértene azzal, hogy van mit ünnepelnünk, és várom erre vonatkozóan az európai uniós ügyekért felelős Bóka János miniszter gondolatait”

- hangoztatta a nagykövet.

Ezt követően a Kínának való elköteleződés kockázatairól figyelmeztette az Orbán-kormányt. – Magyarország természetesen dönthet úgy, hogy ahhoz kapcsolódik és azzal üzletel, akivel akar. A Kínával folytatott üzletkötés azonban kötöttségekkel jár, és a kamatot gyakran szuverenitásban fizetik - jelentette ki. Sri Lanka esetével kapcsolatban azt mondta, hogy az ország a Kína általi infrastruktúra fejlesztésre nyújtott finanszírozást nagyszerű üzletnek tekintette, egészen addig, amíg Peking fel nem használta ezt a gazdasági befolyást, hogy átvegye az irányítást az ország egyik kikötője felett. – Vagy kérdezzék meg a konzervatív kormányokat, például Giorgia Meloni Olaszországát, amely keményen dolgozott, hogy kikerüljenek a kínai kényszerbefektetési rendszerből, miközben Magyarország éppen ebbe az irányba fut készségesen – jegyezte meg.

Johannes Hahn július 8-án érkezik, de Varga Mihály nem mondott igazat a látogatása céljáról. Finanszírozásról csak a következő Európai Bizottság dönthet.