Bár Magyarország átlagos orosz gázára márciusban, a várakozásoknak megfelelően, 16 százalékkal, köbméterenként 110 forintra csökkent, a TTF nevű holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi, vagyis januári szintje egy kicsivel nagyobb, 17 százalékos esés után, 108 forinton állt be - számítottuk ki az Eurostat tegnap frissített adatsorából. Vagyis orosz gázárunk irányadó piachoz viszonyított felára, a „szokásoknak” megfelelően, újfent nőtt. Igaz, ez az ártöbblet a korábbiaknál csekélyebb, 2 százalék. A TTF a februári, 94 dolláros legközelebbi mélypontja után áprilisban gyakorlatilag visszatért januári szintjére. Így május-júniusra orosz tarifánk emelkedése valószínű. Mindezek alapján elmondható: míg a piaci árak körülbelül egy éve a lakosság rezsicsökkentett gáztarifáját - pontosabban az annak körülbelül felét kitevő nettó termékárat - körülbelül kétszeresen meghaladják, addig ez a szint az átlagfogyasztás feletti, „lakossági piaci ár” hasonló tételének mindössze ötödére rúg. A kormány ez utóbbi díjat mégse kívánja valós piaci szintre mérsékelni.
Márciusban 624 millió köbméter gáz érkezett hozzánk Oroszországból, ami közel kétharmadával haladja meg az előző év azonos időszakának szintjét. Ha ugyanezt a mennyiséget a holland tőzsde márciusi árán szerezzük be, úgy 6 milliárdot takaríthattunk volna meg. E számítási módszer alapján januártól 67 milliárd, az új magyar-orosz gázbeszerzési megállapodás 2021. októberi életbe lépése óta pedig 309 milliárd forintot takaríthattunk volna meg. A két hónappal korábbi TTF-hez viszonyítva a márciusi hiányunk 2 milliárd, az első negyedév 3 milliárdos többletet mutat, míg e számítás alapján 2021. októbere óta 230 milliárdot utaltunk Putyinnak feleslegesen. Az év első negyedében összesen 2 milliárd köbméter földgáz érkezett Oroszországból, ami az elvben szerződött éves mennyiség közel fele. Ez változatlanul arra utal, hogy Magyarország a szokásosnál nagyobb adagokat vásárol, részint tartalékolás, részint továbbértékesítés céljára. Ezt támasztja alá, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal május közepi adatfrissítése szerint a hazai gáztárolók töltöttsége 4,7 milliárd köbméter, ami körülbelül 73 százalékos töltöttségnek felel meg és ami a tavalyi év hasonló időszakának szintjét körülbelül másfélszeresével haladja meg.
Tarifánk az uniós középmezőnybe esett
Márciusban 14 uniós beszerzés rangsorában Magyarország köbméterenként 110 forintos orosz gázára - meglepetésre - a középmezőnybe került, miközben a korábbi évek során Putyin visszatérően tőlünk kérte szinte a legtöbbet a fűtőanyagért - számítható ki az Eurostat-közlésből. Így a legtöbbet, köbméterenként 150 forintot - szokás szerint - a hollandok fizetnek a tengeren érkező, LNG-nek nevezett, cseppfolyósított orosz gázért. Nálunk valamivel rosszabbul alkudtak a finnek, a franciák, a spanyolok, a svédek, illetve a - hozzánk hasonlóan vezetékes gázt vásárló - olaszok is. Nálunk olcsóbban kapták a terméket Putyintól a szintén vezetéken vásárló szlovákok, bolgárok és a csehek, de Moszkva a belgáknak, az észteknek és a litvánoknak az LNG-t is olcsóbban adta, míg a görögök mindkét típust kedvezőbb áron kapták. Bár márciusban az Eurostatnál nyilvántartott uniós tagállamok a februári szintnél valamivel többet, 4,2 milliárd köbméter orosz gázt vettek, a propagandától eltérően a vásárlások szintje meg se közelíti az Ukrajna lerohanását, illetve az orosz gázcsapok moszkvai elzárását megelőző szintet. Bár márciusban összesítve Magyarország vásárolta a harmadik legtöbb orosz gázt, a mennyiség alig marad el a nálunk jóval magasabb igényű olasz és spanyol szinttől.