Magyarország;harc;nyilvánosság;közmédia;tévévita;

- A magyar közmédia harcmordora

Demokráciában a választás (nagyrészt) az információról szól (és részben a márkahűségről). Minden választás (nagyrészt) az információról szól (és részben a márkahűségről). Ha veszünk egy porszívót (vagy egy ahhoz hasonló bármit, és itt a bármi egy szükség kielégítéséről szól), akkor előtte tájékozódunk: mi az alternatíva árban, színben, méretben, teljesítményben. Ha a politikát piacnak tekintjük (és mi másnak tekintenénk), akkor ezen a piacon is az információnak kellene döntenie. Ez a demokrácia veleje. Az egyik. Magyarországon az információhoz való hozzáférés közveszélyesen elégtelen. Az nem elegendő, hogy bármit ki lehet írni a Facebookra (az pedig hajmeresztő, hogy közpénzből hazugságműhelyek működnek: ilyen demokráciában nincs). Idehaza még a közmédia is a félretájékoztatásban jeleskedik tájékoztatás helyett. Már a Megafon szintjén (igen mélyen) hirdeti a kormánymondandót. Mire lehet akkor számítani egy tévévitától? Az ellenzék csörtéi (menjünk-ne menjünk, ki fél kitől, kinek mi a feltétele) pajkos százalékméregetés csak, vagy értelme is van?

Vegyünk egy nagyon egyszerű példát a Fidesz hajtotta nyilvánosság működésére. Focimeccsen vagyunk hatvanezer nézővel, Szoboszlai éppen becsavarja a pettyest a jobb felsőbe. Gólöröm, ováció. Szemközt valaki jó messziről átkiabálja nekünk, hogy odaadja a nyertes lottószelvényét, ha azonnal átmegyünk érte. Vagy átkiabálja nekünk az Orbán család kajmán-szigeteki bankszámlaszámait. Milliárdosok lettünk-e? Nem lettünk milliárdosok. Miért? Azért, mert nem hallottuk. Lényegében ilyen a Fidesz demokráciája is.

Lehet igazat mondani, de csak a melletted ülő tíz ember lesz okos, a többiek tovább örvendeznek a gólörömnek, és maradnak szegények (vagy amilyenek voltak). Ha ügyesen használod a megafont, akkor még annak is örülni fognak az emberek (elég, ha 2,5 millió így tesz), ha a Kínai Kommunista Párt állami médiája és a magyar közmédia szorosabbra fűzi az együttműködést. Aminek köszönhetően (köszönje a kánya!) a magyar tévé Hszi Csin-ping közreműködésével készült dokumentumfilmet mutat be, amiben az elnök a kínai kultúrkör bölcsességeit magyarázza.

Egy átlagosan nemzeti-keresztény jobboldali választó bárhol a világon felsikoltana, ha a „nagy testvér” legszebb erényeit felmutató kommunista állampárt ilyen vívmánnyal örvendeztetné meg a helyi kultúrát, de a Fidesz-szavazók mindennek örülnek, amit Orbán Viktor eléjük tesz. 

Mindennek. Még a háborús bűnökkel megvádolt Putyinnak is, akinek első útja újraválasztott elnökként éppen Kínába vezet majd. Közismert: Kína nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, energiaexportőrként vígan élteti az orosz hadigazdaságot, amiből az agresszor emberéletre alaposan veszélyes fegyvereket gyárt. Nem kellene azonnal békét követelni, és a fegyverszállítások megállítására törekedni? – kérdezhetnénk Orbán Viktortól. (Egy-két kék plakát esetleg, Állítsuk meg Pekinget!, Állítsuk meg Moszkvát felirattal?) Egy évi egyszeri kormányfői kormányinfón alkalmasint megérne egy kérdést: ő maga családilag vásárolna havi egy kocsi fát egy nyilvánvaló gyerekgyilkostól, hogy odahaza meleg legyen télen? Elfogadott volna hátramaradt lakásokat kitelepített zsidó honfitársaktól, és még ingatlanügynökséget is nyitott volna? Szóval értik: választási sikerekkel, vagyis (a Megafon kedvéért) további teljhatalommal kecsegtető üzletben nincs se pardon, se kecmec, gyomor pedig végképp nincs?

Jogállamnak füle botja

A hírhamisító Papp Dániel vezette MTVA évente 130 milliárd forintot látszik elkölteni arra, hogy az emberek lehetőség szerint a Fideszre szavazzanak. Szivárgott ki már hangfelvétel arról 2019-ből, hogy a külpolitikai vezető szerkesztő és a hírigazgató elmagyarázza a kollégáknak, hogyan kell a kormánynak tetsző narratívával brüsszelezni, és akinek ez nem tetszik, vegye a kalapját; nyilatkozott már beletörődött és felmondott hír­olvasó, aki szerint úgy főzték meg a függésbe belebetegedő munkatársakat, mint a békát a fazékban, és a kormányról csak jót, az ellenzékről csak rosszat volt szabad mondani; büntettek meg már azóta szakmát váltott műsorvezetőt a hírműsoroktól idegen véleményekért (amelyekkel rendre az ellenzéket „méltatta”), a magyar jogállam mindezek miatt a füle botját sem mozgatta.

Se a Nemzeti Választási Iroda, se a Médiatanács, se az Alkotmánybíróság nem jutott (esetleg maradék hatáskör és/vagy fideszes többség miatt nem juthatott) olyan verdiktre, ami eltanácsolta volna a közmédia vezetését a látványos jogsértésektől. Hiszen nyilvánvaló, egy alkotmányos jogállamban lehetetlen helyzet, ha az ellenzék pártjai évente öt percet kapnak közmédiás nyilvánosságra választás előtt, amint lehetetlen helyzet az is, hogy amikor a főpolgármesterré választott Karácsony Gergelyt először interjúra hívták (egy év után), akkor a főpolgármester egy Németh Szilárd-habitusú és Kocsis Máté-kiegyensúlyozottságú riporternővel találta magát szemben. Mészáros Kata (egy fideszes alpolgármester felesége) valóságos mélypontot ütött meg ekkor, ami után még a kormánypárti szavazók 49 százaléka is azt gondolta, akár érdemes témákat is felvethetett volna. A hírigazgató viszont az eset után sajtóhírek szerint még dicséretben is részesítette a munkatársat.

„Akkor most, a számomra is örvendetes negyedik kétharmad után veszek egy nagy levegőt, és kimondom azt, amit a jobboldalon is mindenki tud: a magyar közszolgálati televízió politikai elfogultsága tarthatatlan – ezt egy mérsékelt jobboldali publicista, Bencsik Gábor mondta a Fidesz negyedik kétharmados győzelme után. – Egyszerűen képtelenség – folytatta –, hogy ellenzéki politikusok gyakorlatilag a lábukat nem tehetik be oda, a hírmagyarázók és kommentátorok kizárólag a kormánypártok oldaláról érkeznek, a hírműsorokban hírként olvasnak föl hosszú kormánypárti publicisztikákat, miközben az ellenzéki vélemények legtöbbször a kormánypárti cáfolatokba csomagolva jelennek meg.” A közmédia urai nem sokáig teketóriáztak, és azt írták, a korábban Soros György által finanszírozott alapítványnak dolgozó Bencsik is beállt a baloldali sorba, különben is, mi várható attól, aki „a korábban kommunista pártállami háttérrel működő Magyar Újságírók Országos Szövetsége” egykori főtitkára volt?

Ellenzéki hívások

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a 2022-es országgyűlési választások előtt kiadott időközi jelentése szerint a közszolgálati médiában „rendszerszintű politikai elfogultság” érhető tetten, ellenzéki politikusok például nem vagy csak alig jelennek meg a műsorokban, tudatta akkoriban a Mérték Médiaelemző Műhely kutatása. Márki-Zay Péter, az egyesült ellenzék miniszterelnök-jelöltje a választások előtt összesen öt perc képernyőidőt kapott, már ha nem számoljuk az ellene indított nagyszabású lejárató kampányt, írták. Az MTVA és a központilag irányított magyar állami média működési mechanizmusait mutatta be Máté Bence Öt lecke a valóság felszámolásáról című dokumentumfilmje. Szemléletes, amint az MTI működésébe történő állami beavatkozást mutatják be, például az újságíróknak adott utasításokat, hogyan írjanak meg bizonyos témákat. A Direkt36 által feltárt információk szerint a hírügynökség számos alkalommal kapott közvetlen utasításokat kormányzati szereplőktől a tartalom alakítására. Kiterjedt lista készült a letiltott témákról, ahogyan például az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztással kapcsolatos információkat is elfelejtették.

Érdemes-e tehát ezek után élniük a lehetőséggel az EP-listavezetőknek, és elfogadniuk a közmédia meghívását egy televíziós vitára? Emlékezetes, Magyar Péter május 9-én követelte az MTVA-tól, hogy szervezzen vitát, éspedig élőt, főműsoridőben, a listaállító meghívottak körét (11 párt indul a választáson) kezelhetőre csökkentve. A főellenség Demokratikus Koalíció listavezetője, Dobrev Klára azóta is azért támadja és „gyávázza” a Tisza Párt alelnökét, mert feltételeket támaszt ahelyett, hogy bármely helyzetben kiállna a véleményével. „Péter, tőlem vagy az erős, egységes Európáról szóló vitától fél?”, izmozik Dobrev, és a maga részéről nem is tehet mást. A legerősebb ellenzéki erő posztja erős bástya, nem szívesen hagyná el bárki.

De a legerősebb ellenzéki pozíció egyszersmind veszélyes üzem is, bele lehet kényelmesedni, és különösen hívogat arra, hogy ezért a pozícióért harcoljon valaki a Fidesszel való szembenállás helyett. Kétség ne férjen hozzá: az MTVA azóta akar ellenzéket a műsoraiba, azóta akar EP-listavezetői vitát, amióta az ellenzék tagjai ismét rivalizálni kezdtek egymással. (888 alkalommal hívta a DK politikusait a közmédia élő adásaiba egy éven keresztül, amelyet csupán egy alkalommal fogadtak el – írta az MTVA vezérigazgatója Molnár Csabának.) Az Összefogás – mint matematikai esély – idején eszük ágában sem volt ilyen kezdeményezéseket tenni, és folytatták a gyakorlatot, miszerint az ellenzék szerepeltetése kritika volt, vagy a Fidesz szemüvegén, száján áteresztett információ.Hadházy Ákosnak lehet igaza: addig aligha várható változás, amíg a magyar közmédia elhallgat, eltorzít, pártzsoldban ténykedik. De ahhoz, hogy tömegek ismerjék fel a hazugságot, ismerniük kellene az igazat. És a köztévéből ugye nemigen számíthatnak semmi jóra.

A vitázók és a vitathatatlanokBár élet-halál ura Magyarországon, és nincs fontos döntés nélküle, Orbán Viktor magasról tesz a tévévitákra (és nemcsak a vitákat, de a kellemetlen kérdéseket is kerüli, így a független média egésze elől menekül jelenleg). Talán a Gyurcsány Ferenccel szembeni 2006-os összecsapás kudarca, talán a kiszámíthatatlan szituációtól való félelem miatt (versus a kormánypropaganda mindent elintéz) az eltelt tizenhét évben egyszer sem tisztelte meg az ellenfelét és a választóit azzal, hogy beleálljon egy nyilvános televíziós véleményütköztetésbe. Az Egyesült Államokban két tévévita szervezése is előkészületben van Biden elnök és kihívója, Trump exelnök között, az első júniusban kerül képernyőre a hírek szerint. A választási tévéviták hagyománya amúgy több mint hatvanesztendős: 1960-ban Richard Nixon és John F. Kennedy szállt szembe egymással a CBS chicagói stúdiójában, és utóbbi győzelmét hozta.

A street food klasszikus értelemben az utcán, kézből, menet közben is elfogyasztható ételt jelent, ma már beleértjük az utcai árusoktól, bódékból, büfékocsikból (angolosan food truck) vásárolt valamennyi ételt és italt is, legyen hosszú pörkölésű arabica kávé vagy frissen csapolt IPA. A tavaszi lóversennyel, tacskóderbivel, kő-papír-olló bajnoksággal is hívogató 10. Magyar Food Truck Show Kincsem Parkban tartott rendezvényén jártunk, ahol sosem látott ételekkel ismerkedtünk, emellett az ország legnagyobb pizzakészítő versenyébe is belecsöppentünk, ahol kiderült, a miskolci a legjobb „nápolyi”, és bár Kovács Lázár szerint nincs baj a kukoricás-ananászos pizzával sem, szeretné, ha a magyarok megismernék az igazi minőséget is.