;

Orbán-rezsim;borok;egri bikavér;St. Andrea borászat;

- Sötétség délben (ál-borleírás)

Menczer Tamásnak

Vörösbort ajánlunk, mert vörös tartalomról lesz szó. Ugye, a bikavér újjáéledt; a kombinátos időkben felhígult, lehanyatló brand (a szigorú eredetvédelmi szabályozás és a hetvenes évektől kibontakozó borászati technikai és szemléleti forradalom vívmányainak átvétele okán) mára újra magas minőségű küvét (többféle borból összehangolt keveréket) jelent. Az erős mezőnyből is kiemelkedik az egri St. Andrea Bikavére, mely szép savtérképű – ez az egri borok epitheton ornansa, a déliesebb, nehézkesebb vörösök savai általában alacsonyak, négy gramm/liter körüliek. Mielőtt a borleírásba fognánk, pár szó a vörös tartalomról.

Ugye, a nácik zászlaja is vörös volt, mert (nemzeti) szocialistának titulálták magukat, a vörös zászló a tüzet és a vért, az erőszakot jelképezi. Azt a szemléletet, amely aszongya, hogy „az embernek minden morális fenntartást ki kell irtania magából egy magasabb rendű morál érdekében (…); a lelkiismeret éppoly alkalmatlanná tesz a forradalmári létre, mint a kövér has (…); a lelkiismeret rákos daganatként emészti fel az agyat (…); sajnálat, lelkiismeret, undor, kétségbeesés, vezeklés a mi fajtánk számára undorító kisiklás, transzcendentális kurválkodás egy metafizikai érzelembordélyban (…), ahol a legnagyobb kísértés lemondani az erőszakról, az ügy és az emberiség (és a haza – a szerk.) elárulása (…) A történelem a priori amorális (…) A tétel, hogy a cél szentesíti az eszközt, mindig is a politikai morál egyetlen használható normája marad (…) az erkölcs egyetlen kritériumának a társadalmi hasznosságot ismerjük el (…) A hinta most a szabadságtól a zsarnokság irányába tart, félreismerhetetlen a történelem ingamozgása, az abszolutizmustól a demokrácia felé, majd vissza, a totális diktatúra irányába.”

Ez a Sötétség délben című Koestler-regényből a komcsi doktrína leírása, ez mozgatja a mai magyar autoriter kleptokráciát is, élén a szisztémát kidolgozó lipokrata (zsírkirály) illiberális kövér bácsival, aki nem érti. Nem érti, miért kellene egy kormánynak egy olyan emberben megbíznia, aki meg akarja buktatni?

Voltaire-nek tulajdonítják a bonmot-t, aranyköpést, hogy „Nem értek egyet azzal, amit mondasz, de halálomig harcolni fogok azért, hogy mondhasd.” (Valójában egy angol írónő foglalta így össze Voltaire "Traité sur la tolérance" című esszéjének üzenetét). Nem értik a magukat újságírónak tartó prokarióta sztómazsákok sem a demokráciának ezt az evidenciáját, szerintük aki nem kérődzi föl az ő hungarista moslékjukat, az komcsi, az ellenség, mint az ellenzék. Amely a házelnök szerint (amilyen Ház, olyan az elnöke, ő a másik Kövér) „aberrált, az uniós képviselők vagy komcsik, vagy gyakorló elmebetegek, a balliberális oldal kísérlete az emberek identitásának aláására atomkatasztrófával ér fel, az ellenzéki összefogás híre gyomorforgató és hányingerkeltő, aki nem a Fideszre szavazott, az intellektuálisan üres, morálisan értékelhetetlen, a fékek és egyensúlyok rendszere egy hülyeség, aminek semmi köze se jogállamhoz, se demokráciához.”

Inkább igyunk valamit. A St. Andrea az egyre jobb minőségeket produkáló magyar borászat (egri) csillaga, a nemzetközi színvonalhoz legközelebb álló néhány magyar műhely egyike. Ez a Bikavére nem ilyen fekete és vastag vörös, bár jó sötét, harmonikus gyümölcsillatában málnás, az édes impressziójú, meleg kortyban cseresznyés, szedres, kicsit merlot-s jellegű. Csonthéjas felhangok, némi hordócsoki és érett tanninok, egries olyan értelemben, hogy karcsú, gyümölcsös, ásványosság bioárama villan a kortyban, a jó kis egri savak és a kékfrankos meg a pinot savai viszik előre, elegáns. Egészségükre! (7550 Ft, 96 pont)

Niall Ferguson igaza és tévedése.