Bűnügyi statisztikákról és trendekről, a bűnmegelőzéssel és a bűnüldözéssel kapcsolatos tapasztalatokról, a legjobb gyakorlatok vagy akár a szakemberek cseréjéről, rendészeti szakemberek közös képzéséről szól a magyar belügy és a Kínai Közbiztonsági Minisztérium szakmai megállapodása – derült ki a Belügyminisztérium válaszából, amit lapunk kérdésére küldtek.
A BM arra is felhívta a figyelmet, hogy a megállapodások „az együttműködés elvi, jogi lehetőségét teremtik meg, a részletekről, konkrétumokról szakértői szinteken állapodnak meg a felek”.
A tárcát azután kerestük meg, hogy Hadházy Ákos független képviselő a Facebook-on egy posztban beszámolt arról, betekintést nyert a két szakminisztérium közötti szerződésbe. „Csak annyit mondhatok: durva” – summázta a látottakat Hadházy, aki szerint a kormány eddig csak arról beszélt, hogy turistaközpontokban kínai rendőrök is fognak tolmácsolni a magyar rendőröknek. Ám valójában két megállapodás van, és Hadházy szerint az a veszély fenyeget, hogy ez alapján átveheti a kormányzat a kínai totális diktatúra alapját adó arcfelismerő kamerarendszerüket. A belügy szerint ők nem hazudtak, mivel annak idején sajtóközleményükben is úgy fogalmaztak, hogy „a tárcavezetők a rendészeti együttműködés megerősítéséről és a közös járőrszolgálatról szóló megállapodásokat írtak alá”, amúgy pedig sok más országgal is van hasonló együttműködés.
Hadházy Ákos: Nem csak járőröznek a kínai rendőrök, segítenek a magyarok totális megfigyelésében is