Csehország;Németország;Kína;Szijjártó Péter;atomenergia;elektromos autók;akkumulátorgyár;

- Szijjártó Péter cseh kollégájával védelmezte a kínai akkugyárakat, majd egy lehetséges pekingi atombizniszről is hírt adott

A magyar külügyminiszter kedvére brüsszelezett, szidta a környezetért aggódó akkumulátorgyár-ellenzőket, és beszólt egy kicsit az ukránoknak is.

Magyarországon jól látható a rendkívül szoros összefonódás a német és a kínai vállalatok között, ezért nem is érthető, hogy miről beszélnek az EU-ban, valószínűleg fogalmuk sincs arról, hogy miként zajlik a valóságban az autóipar elektromos átállása  közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a cseh kollégájával, Jan Lipavskyval tartott sajtótájékoztatót, amelynek fő témájának „a kínai vállalatok ellen indított hadjáratot” tette, ami szerinte az európai gazdaság számára is káros.

– Mi itt látjuk a rendkívül szoros összefonódást a német és a kínai vállalatok között, és azt látjuk, hogy bizonyos német vállalati stratégiák, amelyek sikere európai érdek is, nem tudnak sikeresek lenni kínai beszállítás nélkül – hangsúlyozta. A kínai vállalatok elleni európai uniós fellépéskor Magyarországra kellene tekinteni, ahol a legnagyobb német és kínai gyártók olyan szorosan működnek együtt az autóiparban, hogy szorosabbat már el sem lehet képzelni – hangoztatta a magyar tárcavezető, úgy védelmezve a távol-keleti országból érkező, jellemzően akkumulátorgyárak idetelepítését célzó beruházásokat, hogy azokat külön meg sem említette, a környezetvédelmi veszélyekre, kockázatokra pedig ki sem tért.

A magyar diplomácia vezetője úgy összegezte az ugyancsak egyre szorosabb magyar és kínai kapcsolatokat: „Lehet ideológiákat gyártani, lehet mondani, hogy ez politikailag micsoda vállalhatatlan dolog, de ettől még ez a tény. – Nem értem, miről beszélnek Brüsszelben. Valószínűleg fogalmuk sincs arról, hogy a világgazdaság legfontosabb folyamata, az elektromobilitásra való áttérés hogyan zajlik a való életben – tette hozzá.

Kiderült, Ukrajna hiába módosította a magyarok számára kedvezően a sokat és joggal bírált nyelvtörvényt, hiába voltak korábban személyes találkozók, Szijjártó Péter egy magyar-ukrán csúcstalálkozó lehetőségével kapcsolatban megismételte: „Akkor kerülhet sor erre, ha a kárpátaljai közösség visszakapta a jogokat, amelyekkel 2015-ben rendelkezett. Nem az ígérvény megtételekor, hanem amikor visszakapták a jogokat, akkor lehet csúcstalálkozó.”

A magyar külügyminiszter a sajtótájékoztatón kívül is tovább szőtte még szorosabbra kínai kapcsolatokat, feltehetően már a kínai elnök májusra tervezett magyarországi látogatására is tekintettel, amelyről majd hétfőn közölnek részleteket. Minden esetre pénteken tárgyalt még a a Kínai Nemzeti Nukleáris Vállalat vezetőivel is. Szijjártó Péter Facebook-posztjában folytatta a dicséretsorozatot: „Kína élen jár a nukleáris technológia fejlesztésében és mivel Magyarországon teljeskörű nukleáris ökoszisztéma fejlődött ki, ezért érdekeltek vagyunk ilyen típusú nukleáris együttműködés kialakításában”. Hogy ez pontosan mit jelent, nem fejtette ki, de megjegyezte, a világ elképesztő mennyiségű áramigény-növekedéssel néz szembe, s ezt a növekvő áramigényt olcsón, hatékonyan, biztonságos és környezetkímélő módon kizárólag nukleáris energiával állíthatjuk elő.

A közpénzből származó összeget támogatásként a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül kapta az Alapjogokért Központ.