Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ismét Pekingbe utazott, ahonnan egy Facebook-videóval köszönt haza. – Tavaly a kínai gazdaság öt százalék fölötti mértékben növekedett, ahogyan az idei első negyedévben is – kezdte Kína hosszas dicséretét a tárcavezető, ezt „jó hírnek” nevezte Magyarország számára is, mert gyakorlatilag beismerve mára kialakult függőségünket a távol-keleti kommunista országtól, kifejtette: „A német gazdaság mellett most már a kínai gazdaság az, amely a legnagyobb hatással van a magyar gazdaság teljesítményére.”
– Minél jobban megy a kínai gazdaságnak, annál jobban megy a mi gazdaságunk – fogalmazott Szijjártó, aki szerint mára a kínai beruházások elsőszámú célpontjává vált hazánk. Kiemelte, hogy jelenleg hatezer milliárd forintnyi kínai beruházás, gyárépítés zajlik Magyarországon, amivel az országot valóban elárasztó akkumulátorüzemekre utalt, és amelyek szerinte 25 ezer új – a legfejlettebb elektromosautó-gyártási technológiát ide hozó – munkahelyet is jelentenek majd „a magyar családoknak”. A jelenlegi több napos tárgyalássorozattól még több ilyen beruházást várnak.
– A két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly is meghaladta a tízmilliárd dollárt, és ez valószínűleg idén is így lesz – magyarázta az ilyen mértékű kínai-magyar-kapcsolatok hátterét a külügyi tárca vezetője. Megemlítette a légiközlekedést, amellyel hamarosan már öt nagy kínai város érhető el repülővel közvetlenül Budapestről, ami 17 járatot jelent hetente, amivel vezetők vagyunk Közép-Európában, s ez a nyáron még bővül is.
Szijjártó Péter külön bejegyzésben foglalkozott, ahogy írta régi jó barátjával, Csang Sannal akivel már akkor együtt dolgozott, amikor Kína kereskedelmi minisztere volt. Csang San most a kommunista ország parlamentje, az Országos Népi Gyűlés pénzügyi és gazdasági bizottságának elnöke, és a fideszes politikus szerint elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar-kínai gazdasági együttműködés sikertörténetté válásában.
Az Orbán-kormány kedvezményeket ad orosz és kínai vendégmunkásoknak, de a két ország hírszerzői is rászabadulhatnak az Európai UnióraSzijjártó Péter bejelentette, hogy már heti tizenhét légijárat fog közlekedni Budapest és a nagy kínai városok közöttSorra jelenti be az Orbán-kormány az újabb és újabb akkugyárak építését, de a munkaerőpiaci előnyöket is sokan vitatják