Óvatosak voltak a Monetáris Tanács (MT) tagjai nem ismételték meg az előző havi egy százalékpontos kamatcsökkentést, ami akkor kihúzta a forint lába alól a talajt. A MNB most csak 0,75 százalékponttal csökkentette a kamatát – így az alapkamat mértéke 8,25 százalékra csökkent.
A pakliban benne lehetett akár az egy százalékpontos, de fél százalékos kamatvágás is, de az elemzők a tétjeiket 0,75 százalékra tették - vagyis a döntés nem meglepetés. Az infláció februárban 3,7 százalékra csökkent – vagyis még mindig brutális magas a reálkamat. Ez alapján lenne tere a kamatcsökkentéseknek, ugyanakkor az MNB előre tekint:
a jelenleg 3,7 százalékos infláció az év végére 5 százalékra emelkedhet.
A piac és a jegybank is az év közepére 6-7 százalékra várja az alapkamatot. Elemzők többsége szerint 6,5-6,25 százaléknál megáll majd a jegybank – vagyis a következő hónapokban még folytatódhatnak a vágások, akár a jelenlegi 0,75 százalékos lépésekben. A kereskedelmi banki kamatok – a lakáshitel-kamatok – érdemben már nem csökkennek a továbbiakban, hiába csökkenti még az alapkamatot az MNB. A kereskedelmi bankok ugyanis már beárazták a kamatcsökkentéseket, sőt a kormány is nyomást gyakorolt rájuk – jelenleg 6,2-6,6 százalékos szinten lehet lakáshitelt felvenni.
A forint a kamatcsökkentés hírére, mértékére érdemben nem reagált. Az euró ára a reggeli 397 forintról a kamatcsökkentéstől függetlenül is 395 forintra csökkent és ott maradt a kamatcsökkentés után is.
Kisebb meglepetést okozott az MNB, nagyobbat vágott az alapkamatonAz MNB nekiment a kormány kamatcsökkentési tervének