Paks 2 frissített előzetes biztonsági jelentésének vizsgálata jelenleg is zajlik – közölték megkeresésünkre az Országos Atomenergia Hivatalnál (OAH). Azt akkor fogadja el a hatóság, ha megbizonyosodott arról, hogy az irat megfelel a vizsgált szempontoknak – tették hozzá. Döntésüket függetlenül, befolyásmentesen, a jogszabályi követelmények teljesülése alapján hozzák meg, amiről előzetes tájékoztatást nem adnak. Mások szavairól pedig szerintük a nyilatkozót kérdezzük.
Bár az OAH ezzel voltaképp csak újfent megismételte a tavalyi megkereséseinkre adott nyilatkozatait,
ebből az következik, a Paks 2-es beruházás telephelyén változatlanul nem végezhetnek a nukleáris biztonsághoz kapcsolódó munkálatokat – vagyis szakértők szerint szinte semmit.
Bár az OAH, a beadás és az elbírálás több éves csúszása után, 2022. augusztusában végül kiadta a terv legfontosabbnak tartott létesítési engedélyét, az iratból kiderült, hogy a kérelembe foglalt úgynevezett előzetes biztonsági jelentést nem fogadták el, sőt abból egy teljesen újat kértek. Az előzetes biztonsági jelentés jóváhagyásáig ugyanakkor egy nukleáris beruházás egyetlen lényeges eleme sem folytatható – tudtuk meg akkor Perger Andrástól, a Greenpeace klíma- és energiakampányfelelősétől. Bár a hatóságot e vizsgálatban már semminemű határidő nem köti, a tavalyelőtti engedélyben arra a beadástól számított 120 naptári napot becsültek. Így némi zavarra utal, hogy bár a frissítés 2022 novemberében megérkezett, azóta már közel félezer naptári nap telt el.
A szocsi Atomexpóról bejelentkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, szintén szokásához híven, e tényről tudomást nem véve jelentette a paksi beruházás töretlen előrehaladását. Az Ukrajna elleni orosz támadás óta amúgy is önmagán túlmutató jelentőséggel bír, hogy egy uniós tagállam külügyminisztere támogatólag szerepel az agresszor egy „tudományos” rendezvényén. Ehhez képest Szijjártó Péter tüntető lelkesedéssel egyeztet az ott megjelenő, például orosz, szerb, belorusz, török, iraki és kazah vezetőkkel. Tegnapi, hosszú nyilatkozatából lényegében az következik, hogy legalábbis az elmúlt két hét során, amióta utoljára Budapesten egyeztetett Alekszej Lihacsovval, a beruházás fővállalkozói feladatait ellátó, orosz állami Roszatom vezetőjével, a fejlesztés propagandapanelein sem frissítettek. Így változatlanul az év végére ígéri az „első betonöntést”, újfent elhallgatva azt a tényt, hogy az atomberuházások eme, valóban fontos eseménye a frissített előzetes biztonsági jelentés elfogadását igényli. Szokása szerint az OAH létéről sem tett említést.
A külgazdasági és külügyminiszter – mostanság már szinte heti – helyzetjelentése szerint az oroszok az úgynevezett zónaolvadékcsapdát már legyártották, ami így a második negyedév során Paksra kerülhet. A reaktortartály gyártása áprilisban indulhat. A „német, amerikai és más vállalkozók” jelenleg a talajszilárdítást végzik. Eddig a szükséges, 72 ezer cölöp 12 százalékát fúrták le. (Ennek érzékeltetésére a szövegíró, a két héttel ezelőtti, plútós hasonlattól eltérően, ezúttal nem rugaszkodott el a Földről. Emellett, bár az elmúlt hónapok során, a nukleáris szabályokat megsértve, már a kivitelezés megkezdését ünnepelték, a mostani közlemény a munkálatokat, helyesen, még csak az építkezés előkészítésének nevezi.)
Jön a török gáz
Szijjártó Péter tegnap Szocsiban azt is bejelentette, hogy április elsejétől megindul a korábban leszerződött, 275 millió köbméter török gáz ideszállítása. Szakértők figyelmeztetnek, hogy a mennyiség körülbelül öt téli nap átlagfogyasztását fedezi. Ráadásul a gázlelőhelyekben igen szegény Törökországot sokan azzal vádolják, hogy csak a kereskedelmi korlátozások miatt „újracsomagolt” orosz gázt értékesít sajátjaként. Egyébként, a hazai piacot - a nemzetközihez hasonlóan – most nagyarányú gázbőség jellemzi.
A leendő irányítási rendszerekről zajlanak az egyeztetések a francia Framatome és a német Siemens szövetségével – jelentette a fideszes politikus. A látszólag szintén tárgyszerű közlés ugyanakkor, az előzmények ismeretében, azt sejteti, hogy az atomellenes Scholz-kabinet még mindig akadályozza a német cég által legyártott berendezések leszállítását.
Szijjártó Péter, szokásos, kioktató hangnemében megismételte, hogy Magyarország a fizika törvényei miatt vásárol az oroszoktól olajat, gázt és nukleáris fűtőanyagot, ami biztosítja a „rezsicsökkentés” megvédését is. Ezzel azonban ismét csak a fizikai és a közgazdasági ismeretek hiányát bizonyította.
Szerbia beszállna Paks 2-be
Szerbia részesedést vásárolna Paks 2-ből – ismételte meg 2021-es ajánlatát vasárnap Kursumlijában Aleksandar Vucic. A Szabad Magyar Szó tudósítása szerint a szerb elnök úgy fogalmazott: országának sem pénze, sem szaktudása nincs egy saját atomerőműhöz; ő maga sem tud semmit sem az atomhulladékról, sem a fúzióról, sem a fisszióról, csak az a dolga, hogy biztosítsa az áramot. A Hvg.hu emlékeztet, hogy az – oroszbarát szerbekkel amúgy szoros kapcsolatot ápoló – Orbán-kormány az elnök három évvel ezelőtti, hasonló felvetését egyszer már visszautasította.