;

versenyképesség;NGM;Nagy Márton;

- Nem akar versenyképességi fordulatot az NGM

Továbbra is az a kormány célja, hogy Magyarország 2030-ra elérje az uniós fejlettség 90 százalékát – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, a kormány versenyképességi stratégiáját bemutató sajtótájékoztatón. 

Az anyag prezentálása sajátos volt, a 140 oldalas dokumentumot, amit a kormány már elfogadott, nem hozták nyilvánosságra, mi több, nem is fogják, csupán egy rövidített változatát teszik elérhetővé – tudósított az eseményről a Portfolio.hu. Jelenleg a magyar gazdaság fejlettsége nem éri el az uniós átlag 75 százalékát, ezzel a 21.-ek vagyunk az unióban, az egy főre jutó fogyasztásban pedig csak Bulgária állt rosszabbul. A miniszter szerint további cél, hogy Magyarország a világ 20 legversenyképesebb országa közé kerüljön – most a 35-ik helyen vagyunk legalábbis az NGM által idézett felmérés szerint.

A kormány továbbra is kitart amellett, hogy cél a magyar gazdaság „újraiparosítása”, ahol a feldolgozóipar adja a GDP 30 százalékát. Persze sok minden függ a minőségtől, ugyanakkor a kormánytól független kutatók elhibázottnak tartják a XXI. században iparosításról beszélni. A Magyar Nemzeti Bank múlt héten kiadott versenyképességi jelentése szerint a fenntartható gazdasági-társadalmi felzárkózás érdekében magyar növekedési modellt sokkal inkább át kell állítani a tudás és technológia-vezérelt növekedési modellre, amely figyelembe veszi a környezetvédelmi szempontokat is. Ehhez versenyképességi fordulatra, reformok kritikus tömegére van szükség.

Nagy Márton szerint ezzel szemben nincs szükség gazdasági fordulatra, a meglévő gazdaságstratégia céljainak és eszközrendszerének finomhangolását kell megtenni. A versenyképességi stratégia 4 pilléren alapul, ezek: a patriotizmus, a technológia, a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság. Ezeken belül kiemelt fókuszban lesz a mesterséges intelligencia elterjesztése a vállalati szektorban, valamint a fejlett elektromobilitási ökoszisztéma kiépítése. A program a járműiparra, az élelmiszeriparra, az egészségiparra, a vegyiparra és a „kreatív iparra” fókuszál. Egyelőre csak a célok ismertetéséig jutott el a tárca, ám azok is meglehetősen elnagyoltak. A kreatív iparban például a versenyképességet a „patrióta beszerzési rendszer” kialakításban és a „Creative Hub Hungary kialakításában, az induló vállalkozások inkubációjában illetve a gyártók és a tervezők együttműködésének ösztönzésében” látják. Vagyis a versenyképességi program eddig meglehetősen homályos. Részleteit egy későbbi konferencián mutatják be - derül ki a tárca közleményéből.

Nagy Márton behívatta a Spar vezetőjét

Én vagyok felelős a Sparért, s elítélem, amit tett – mondta Nagy Márton az osztrák vállalat akciójáról. Hozzátette, behívta a Spar vezetőjét és elmondta neki, hogy minden kijelentésnek vannak következményei, ezért arra kérte, hogy támassza alá, amiket mondott. „Ha valaki kardot ránt, és elkezd kaszabolni, annak következménye van”. Racionális viselkedés, ha nem marad Magyarországon hosszú távon ilyen veszteség mellett – mondta a Vg.hu tudósítása szerint Nagy Márton. Mint megírtuk, a holland-osztrák cég az  ingatlanjainak tulajdonjogait egy svájci cégbe menekítette, miután Orbán Viktor miniszterelnök egyik rokona számára résztulajdont kért a Spar Magyarországból a kedvezőbb működési feltételekért cserébe – erről a Spar Ausztria vezérigazgatója nyilatkozott az osztrák sajtónak. 

A kereskedelmi légitársaságok részlegének vezetője azonnali hatállyal nyugdíjba vonul, az igazgatótanács elnöke pedig nem indul újra pozíciójáért.