;

Franciaország;Ukrajna;Emmanuel Macron;

- Közelednek

Sokszor írtunk már az utóbbi időben arról, hogy Németország és Franciaország viszonya feszült, egyebek mellett az Ukrajnának nyújtandó támogatás mértékét illetően. Az Európai Unió kohéziója szempontjából mindenképpen aggasztó, ha leáll a német-francia tengely. Ezért is volt fontos üzenete annak, hogy múlt héten a kilencvenes évek elején Franciaország, Németország és Lengyelország együttműködéseként alapított weimari háromszög keretében már azt hangoztatták, amiben egyetértenek, s nem azt, amiben nem. Kiemelték: egységesen kívánják támogatni Kijevet, s megállapodtak arról is, hogy több fegyvert szereznek be a világpiacon Ukrajnának.

Még a szárazföldi csapatok Ukrajnába küldésének kérdésében is történt némi előrelépés. Emmanuel Macron a Le Parisien című lapnak elmondta: „Talán egy bizonyos ponton - nem kívánom, nem én kezdeményezem - szárazföldi műveleteket kell majd végrehajtanunk az orosz erőkkel szemben”. Mint mondja, e tekintetben szükség lehet a francia katonák tapasztalatára. Németország anyagi támogatást nyújthatna egy ilyen megoldáshoz, tette hozzá.

Bár a francia elnök sosem mondta, mikortól küldenének szárazföldi erőket, öt, esetleg tíz év múlva, itthon a kormánypropaganda azzal vádolja, háborúba akarja vinni Európát. Nem csak a 2022-es parlamenti választás előtt, hanem ma is megtapasztalhatjuk, itthon mennyire hatékony ez az állandó fenyegetőzés a háborúval. Még ma is hallhatunk a környezetünkben olyan véleményeket, Ukrajna adja meg magát, csak legyen béke, sok magyar az ukránok szuverenitását sem ismeri el. Úgy látszik, csak a magyarok szuverenitása számít.

Macront persze hidegen hagyja a magyar kormánypropaganda, az Elysée-palotában aligha hívnak össze emiatt válságstábot. Ráadásul a magyar kormányfőnek valójában még kínos is a mostani helyzet, mert a francia elnök időnként még szóba áll vele. Ki tudja, meddig.