Ukrajna;Szijjártó Péter;Egyesült Államok;Donald Trump;

- Szélsőjobboldali amerikai lapban fejtegette Szijjártó Péter, hogy miért van szüksége a világnak Donald Trump győzelmére

A külügyminiszter úgy véli, ha novemberben megválasztják a volt amerikai elnököt, az orosz-ukrán háború szereplői között béketárgyalások kezdődnek majd, a háború véget ér.

– A világnak szüksége van arra, hogy Donald Trump győzedelmeskedjen a közelgő amerikai elnökválasztáson, mert csak egy erős amerikai elnök tud stabilitást és biztonságot adni a nemzetközi rendszernek – jelentette ki az MTI szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki az amerikai szélsőjobb szócsövének, a trumpista Breitbartnak adott interjút.

A tárcavezető úgy látja, ha Donald Trumpot megválasztják novemberben, akkor az ukrajnai konfliktus szereplői között béketárgyalások kezdődnek majd és a háború véget ér.

Donald  Trump nélkül ez a háború sokáig el fog tartani, még több veszteséget és nagyobb pusztítást okozva – figyelmeztetett, és hozzátette, „a legfőbb reményünk, hogy ha Donald Trump megnyeri a 2024-es elnökválasztást, akkor békét tud majd teremteni”.

– Mi, magyarok, teljes támogatásunkat adjuk ehhez azon kevés európai országok egyikeként, amelyek békepártiak

– hangsúlyozta. Meg kell érteni – folytatta –, hogy Európában az országok többsége háborúpárti, s csak egy elenyésző kisebbség békepárti. Szerinte ha Donald Trump békepárti politikája megvalósul, akkor az európai államok közül „egyesek változtathatnak álláspontjukon”.

– Ezért van szükségünk Trump elnök győzelmére – húzta alá a magyar külügyminiszter, hangsúlyozva, „abban bízunk, hogy tervezett lépései az ideális utat jelentik majd a béke elérésére Ukrajnában”.

Szijjártó  Péter szóvá tette azokat az „erőfeszítéseket” – a többi között szövetségi szintű vádemelést –, amelyekkel Donald Trumpot ki akarják zárni az elnökválasztásból, és nehezményezte, hogy az ilyen jogi és politikai támadásokat rendszerint konzervatív politikusokkal szemben alkalmazzák.

Ami az orosz-ukrán háborút illeti,  Szijjártó Péter ismét úgy fogalmazott, ezt a háborút nem lehet a frontvonalakon eldönteni. Szerinte a csatatér csak áldozatokat és pusztítást hozhat, de nem megoldást. – A halálozások, sebesülések és a pusztítás csökkentése érdekében a legjobb, ha véget vetünk a háborúnak – közölte a külügyminiszter.

Azt mondta, általánosságban ugyan elismerik, hogy Ukrajna nem fog győzelmet aratni Oroszországgal szemben,

„de azt is tudjuk, hogy Oroszország nem nyerhet a teljes Nyugat ellen”.

– Ha egyikük sem képes győzni a másik ellen, így vagy úgy, kétségkívül tárgyalások lesznek a háború lezárására – mondta. – Ezért az a kérdés, hogy ezeket a tárgyalásokat miért nem előbb tartják, mint utóbb – jegyezte meg.

Szijjártó Péter a gázai övezeti háború kapcsán közölte, hogy az európai országok kettős mércét alkalmaznak Izraellel szemben.

– Nem szabad elfelejteni, hogyan kezdődött ez a konfliktus – emelte ki a tárcavezető. – Brutális, kegyetlen terrorista támadás történt Izrael ellen, több ezer rakétát lőttek ki az ország területére, ezernél is több embert gyilkoltak meg és százakat hurcoltak el – idézte fel az október 7-i eseményeket, amikor a radikális iszlamista Hamász összehangolt támadást indított a zsidó állammal szemben.

Szijjártó Péter szerint Izrael válaszként indított katonai offenzívája a Hamász ellen létfontosságú nemcsak a zsidó állam, de a világ biztonsága szempontjából is, hogy elejét lehessen venni hasonló támadásoknak szerte a világban. A tárcavezető ugyanakkor leszögezte, hogy elejét kell venni a konfliktus kiterjedésének is.

Az izraeli-palesztin konfliktus úgynevezett kétállami megoldásáról szólva Szijjártó Péter megjegyezte, hogy

egy ilyen elhatározáshoz két állam beleegyezésére lenne szükség, ami bizonyosan nincs meg.

Ahelyett, hogy mesterségesen erőltetnénk egy ilyen megoldást, először nézzük meg, miként élhetnének ezek a népek együtt békésen – mondta. Felidézte, hogy a Donald Trump által közvetített Ábrahám-egyezmények Izrael és több arab ország között „megmutatták, hogy van erre mód”.

Egyedül a Momentum erősödött minimálisan a januári felméréshez képest. Csökken a bizonytalanok aránya.