;

Orbán Viktor;Egyesült Államok;turné;Donald Trump;Republikánus Párt;Orbán Balázs;

A nagy találkozás Donald Trumppal. Orbán Viktor jobbján Szijjártó Péter, balján Orbán Balázs

- Orbán Balázs valóságos messiásként tekint Donald Trumpra, aki ha visszatérne, világbékét teremtene

Orbán Viktor politikai igazgatója a kormányfő amerikai turnéján azt tapasztalta, hogy a republikánusok közül többen példaként tekintenek Magyarországra.

Magyarországnak sok barátja van az Egyesült Államokban – mondta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában, utalva arra, hogy Orbán Viktor az elmúlt napokban otthonában találkozott Donald Trump volt amerikai elnökkel, delegációjával együtt pedig a Republikánus Párt számos képviselőjével és támogatójával. Főnökéhez hasonlóan, nem fukarkodott a republikánusok immár egyedül maradt elnökjelöltjének magasztalásával.

– Amíg Donald Trumpnak hívták az Egyesült Államok elnökét, addig a világ számos pontján béke volt. Mint mondta, ő ugyanis olyan politikát folytatott, amelynek idején béke volt a Közel-Keleten és Ukrajnában is. Amióta nem ő vezeti az Amerikai Egyesült Államokat, azóta sajnos ezeken a területeken nagyon rossz a helyzet, Ukrajnában több mint két éve tart a véres háború – festett apokaliptikus képet Orbán Balázs.

A politikai igazgató, a kormányfő kijelentéseihez igazodva, szabadkozott, hogy miért is avatkoznak be egy másik szuverén ország belügyeibe: „Az amerikai választópolgárok szabadon, befolyásmentesen döntenek arról, hogy ki lesz a következő elnök, de mi azt gondoljuk, hogy a világnak, Európának és benne Magyarországnak is az lenne a legjobb, ha Donald Trump visszatérne és békét teremtene”. – Mi is azt gondoljuk, hogy tárgyalni kellene az oroszokkal, illetve először tűzszünetről megállapodni, és a tűzszünet adta lehetőséget arra használni, hogy hosszú távon, hosszú évtizedekre a Nyugat, a NATO és az Oroszország közötti biztonsági viszony rendeződjön – fejtette ki Orbán Balázs, egy szót sem ejtve a megtámadott Ukrajna szuverenitásáról.

Megemlítette, hogy a Biden-adminisztráció részéről ideológiai ellenségeskedést tapasztalnak annak ellenére, hogy Magyarország jó NATO-szövetséges, azon kevés ország egyike, amely tavaly és idén is bőven két százalék fölött költ védelempolitikára, és részt vesz számos együttműködésben. A politikus magyarázatot is adott a rossz viszonyra, az egyet nem értésre, szerinte ugyanis a demokratákhoz köthető körök finanszírozzák a magyar baloldalt, a kormány politikai ellenfeleit. Ellentétben – derült ki mondandójából – a republikánusokkal, akik közül többen is modellként és fontos európai szövetségesként tekintenek Magyarországra. Hozzátette, hogy egy washingtoni alapítványi konferencián még az is elhangzott: „A Magyarországon az elmúlt 14 évben kikísérletezett és működőképesnek bizonyult konzervatív politika valamennyi ország számára példaként szolgálhat.”

Egyelőre nem tudni, hogy a református püspök, ahogy egyházának vezetői kérték, meglépi-e az egyház javát szolgáló döntést.