;

lemondás;felmérés;Fidesz-KDNP;DK;Novák Katalin;Idea Intézet;

A Fidesz legutóbbi, 2023-as tisztújító kongresszusa még reményteli hangulatban telt

- IDEA Intézet: éppen kezdtek kilábalni népszerűségvesztésükből a kormánypártok, amikor kirobbant a Novák Katalin lemondásához vezető kegyelmi botrány

A pártpreferenciákban összességében csak minimális elmozdulások történtek, de a Fidesz-KDNP támogatottsága hónapok óta most mozdult először felfelé.

A kegyelmi botrány kirobbanása és gyors eszkalációja éppen akkor érte a Fidesz-KDNP-t, amikor úgy tűnt, hogy kezd túljutni a tavalyi évben mindvégig tapasztalható, lassú népszerűségvesztésén, legalábbis annak mélypontján – derül ki az IDEA Intézet 2024. január 31. és február 9. között készített reprezentatív felméréséből.

A kutatás alapján – melynek eredményei a kegyelmi botrány eszkalációját közvetlenül megelőző, még a Novák Katalin köztársasági elnök lemondása előtti időszakra vonatkoznak – a pártpreferenciákban összességében csak minimális mértékű elmozdulások történtek az elmúlt egy hónapban, de a kormánypártok támogatottsága hónapok óta most mozdult el először felfelé.

A felmérés szerint

február elején a felnőtt népesség tagjainak 27 százaléka szimpatizált a Fidesz-KDNP-vel, ez az arány legutóbb 26 százalék volt. A biztos szavazó, pártot választani tudó felnőttek között pedig 44 százalék volt a kormánypártok támogatottsága a legutóbbi mérés 43 százaléka után.

A legerősebb ellenzéki pártról, a DK-ról ugyancsak elmondható, hogy támogatóinak hányada hónapok óta először mozdult el pozitív irányba, de a változás itt is minimális, hibahatáron belüli. Február elején 13 százalék volt a DK támogatóinak aránya a hazai felnőtt népességben, a biztos szavazó, pártot választani tudók 20 százaléka volt DK-szavazó.

Az eredmények azt mutatják, hogy egy esetleges parlamenti választáson nagy valószínűséggel további három párt – a Momentum, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutya Párt – tudta volna még átlépni az 5 százalékos parlamenti küszöböt, közülük utóbbi erősödhetett valamelyest az utóbbi hetekben.

Az IDEA Intézet szerint a kisebbfajta elmozdulások annak voltak köszönhetőek, hogy februárban némileg, 37 százalékról 34 százalékra csökkent a bizonytalan preferenciával jellemezhetők aránya. Viszont a felmérés továbbra is azt mutatja, hogy egy február elején megtartott parlamenti választáson a Fidesz-KDNP magabiztos többséget szerzett volna. Az eredmények lényegében azt a pillanatot rögzítik, amikor a hazai közélet és nyilvánosság igazán a kegyelmi ügy felé fordult.

A kormányközeli Index szerint a kérdezőbiztosok arra is kíváncsiak, a válaszadók mit szólnának ahhoz, ha Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter lenne a Magyar Nemzeti Bank következő elnöke.