Benyújtotta a lemondásáról szóló írásbeli nyilatkozatot az Országgyűlésnek Novák Katalin, aki szombaton jelentette be, hogy távozik a köztársasági elnöki posztról. Ezzel egy időben felpörögtek a találgatások: sajtóhírek szerint Trócsányi László, a Fidesz EP-képviselője, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, valamint Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a honvédelmi tárca vezetője is esélyes lehet az államfői posztra.
– Most egy konszenzusos köztársasági elnök lenne a legideálisabb, aki kifejezi a nemzet egységét, és ezzel elfeledteti azt a morális problémát, ami miatt a köztársasági elnök intézménye negatív megítélés alá került – mondta lapunk érdeklődésére Hangácsi István a Méltányosság Intézet elemzője, de úgy folytatta: – A realitás talaján maradva: a Fidesz alighanem jelöl majd a saját hátországából, holdudvarából egy olyan szereplőt, aki talán egy kicsit jobban átlátja a komolyabb döntéseket, akár az ilyen kegyelmi ügyeket is.
Arra a felvetésünkre, hogy egyes teóriák szerint Orbán Viktor jóváhagyása nélkül Novák Katalin nem írhatta volna alá a kegyelmi kérvényt, az elemző úgy reagált:
Orbán Viktort már próbálták a netadóval, a médiatörvénnyel, az SZFE-vel „megfogni”, ám alapvetően ő a nép szemében a napi politika felett álló személy, aki fajsúlyos stratégiai, hosszú távú döntésekben jelent referenciát: uniós ügyekben, vagy abban, hogy kínai, dél-koreai akkumulátorüzemek tucatjai épüljenek az országban. Ha viszont tényleg valamiféle köze lehetett az ügyhöz Orbán Viktornak – bár ez egyelőre a szimpla spekuláció szintjén van – akkor nyilvánvalóan egy politikai machináció révén beáldozta az államfőt.
Novák Katalin – és a plagizáló Schmitt Pál – bukása kapcsán emlékeztetett: a rendszerváltástól, 1990-től 2012-ig egyetlen magyar államfő sem mondott le, majd a rá következő 12 évben ketten is.
– Európában nem sok hasonló ilyen eset volt. De legyen szó akár a német Horst Köhler vagy utódja, Christian Wulff, továbbá az olasz Giovanni Leone lemondásáról, a közös bennük, hogy őket mind-mind parlament választotta, tehát nem előzte meg a kinevezésüket egy nagy választási kampány, ahol akár az előéletükről, akár egyfajta alkalmatlanságukról kiderülhettek volna információk – jegyezte meg az elemző.
Hivatalosan is lemondott Novák Katalin, ha úgy akarja, soha többé nem kell dolgozniaSimicskától Varga Judit volt férjéig
Akad hasonlóság abban, ahogy most Varga Judit exférje, Magyar Péter bepillantást engedett a NER-világba, és Simicska Lajos korábbi, „O1G” néven elhíresült fellépése között. Hangácsi István szerint azonban jelentős különbség, hogy Simicska Lajos teljesen más szinten volt benne a NER-ben, mint Magyar Péter. Előbbi évtizedeken keresztül meghatározó figurája volt a Fidesz hátországának, utóbbi pedig igazából egyfajta szemlélő, ám most az ő szemüvegén keresztül a külvilág belepillanthatott abba, hogyan néz ki belülről a Fidesz. Kívülről ugyanis – hozott egy hasonlatot az elemző – a párt egy diónak látszik, aminek nagyon kemény, szinte áttörhetetlen a héja, belül viszont megosztott. Ott is vannak kisebb körök, belső körök, nagyobb körök, és nyilván van egyfajta vetélkedés, ám az egész rendszer egy jól felépített struktúra, aminek végső célja közös: hogy ez a kormányzat, ez a csapat nyerjen.