munkalehetőség;munkaügy;külföldiek;szakszervezetek;külföldi munkavállalás;

Zavart okoz, hogy a cégek a saját állományban lévő dolgozók mellett egyszerre alkalmaznak kölcsönzött munkaerőt, kiszervezett és alvállalkozók által foglalkoztatottakat

- Mesebeszéd a dolgozók védelme, könnyebb elbocsátani a magyar munkást, mint a kétéves szerződéssel érkező külföldit

Azt sem tudjuk, hány harmadik országbelit foglalkoztatnak Magyarországon, és ez csak a problémák egyik fele. 

Nem a kulturális különbségek, és még csak nem is a magyar társadalom felkészületlensége okozza a legnagyobb gondot a harmadik országból érkező külföldi munkavállalók kapcsán idehaza, hanem legtöbbször az, hogy nálunk sok esetben 10-20 ezres közösségekbe, kisvárosokba érkeznek meg az indonéz vagy a Fülöp-szigeteki munkavállalók, ellentétben Nyugat-Európával, ahol százezres vagy milliós populációk fogadják őket – mondta el lapunknak László Zoltán, a Vasas Szakszervezet alelnöke. Aligha vitatható, hogy a jelzett arányok közötti különbség nem elhanyagolható.

A külföldi munkavállalókkal szembeni társadalmi ellenérzések nagyrészt megszűnőben vannak, ami egyfelől jó jel, másfelől, amennyiben a jelenleginél is több, döntően Ázsiából érkező munkavállaló magyarországi foglalkoztatására készül az ország, ez alapkövetelmény. Az már a gondokat jelzi, hogy nincs pontos statisztika, hány harmadik országból érkező munkavállalót foglalkoztatnak jelenleg idehaza. A Nemzetgazdasági Minisztérium tavaly év végi adata szerint 39 ezret, a KSH szerint 95 ezret.

Éppen azt nehezményezi a szakszervezeti vezető is, hogy ebben az ügyben nincsenek hiteles statisztikák, aminek egyik oka, hogy a harmadik országból érkező munkavállalókat a hazai cégek vagy saját alkalmazottként, vagy kölcsönzött munkaerőként, vagy a külföldi cég alkalmazottjaként tartják számon. A nyilvántartások különbségei ebből adódnak, és egyben lehetőséget adnak az adatokkal való bűvészkedésekre. Alapvető érdekünk volna tisztában lenni ezekkel a statisztikákkal, akár még önkormányzati szinten is – tett hozzá az elmondottakhoz László Zoltán, aminek, visszautalva a Covidra, járványhelyzetben óriási jelentősége lehet.

Erősen vitatható az a miniszterelnöki állítás, ami szerint az országnak a közeljövőben 500 ezer külföldi munkavállalóra lenne szüksége. Ez a szám csak több éves ciklusra értelmezhető, amikor az ekkora nagyságrendű munkaerő „átforog” a magyar gazdaságon.

A becslések alapján mostani viszonyok mellett egyidejűleg legfeljebb 250 ezer harmadik országbeli foglalkoztatása kivitelezhető. 

Befolyásolja a helyzetet, hogy a munkaadók oldaláról nézve most lassul a magyar gazdaság. Nincs akkora munkaerőigény ma, mint fél évvel korábban, sok helyen létszámstopot léptettek életbe – tudtuk meg. Hogy e tekintetben mit hoz a holnap, nem tudni.

Érdemes volna átgondolni azt is, milyen szektorokban foglalkoztatják itthon a harmadik országból érkezőket. Ausztriában és Németországban nagy számban alkalmazzák őket a egészségügyben és a szociális szférában, közmegelégedés mellett – hívta fel egy eddig keveset említett szempontra a figyelmet László Zoltán, aki szerint a hazai idősgondozásban óriási számban volna szükség dolgos kezekre. Nyelvtanítás mellett erre kifejezetten alkalmasnak mutatkoznak a kulturált, empatikus, türelmes és udvarias indonéz és Fülöp-szigeteki munkavállalók. Világos, hogy az ilyen munkakörök nagyban különböznek a gyári szalagmunkától, de a hazai munkaerőigények is ebbe az irányba mutatnak. A külföldi munkavállalók kapcsán itthon hiányzik a stratégiai, a rendszerszintű gondolkodás. Helyette rövid távú érdekek és szűk körű alkuk alakítják a helyzetet.

A külföldiek magyarországi munkavállalása nem új jelenség, tömegesen a 2000-es évek elején indult, amikor nagy számban érkeztek ide ukrán, szerb, kazah és kirgiz munkavállalók, akiket aztán a Szlovákiából jövők követték – mondta el a szakszervezeti vezető. Ebben az időben a legfőbb konfliktusforrást a munkavállalók között a magyar és a külföldi dolgozók azonos munkabére jelentette, amit a hazaiak annak ellenére nehezen fogadtak el, hogy a munkaadónak a külföldiek alkalmazása többletköltségekkel járt. Elég csak a külföldiek lakhatási kérdéseire utalni.

A kialakult helyzetet súlyosbította a sok esetben felkészületlen munkahelyi középvezetők hozzáállása, akik fekete-fehér szemlélete igazságtalanul állította szembe a magyar és a külföldi munkavállalókat, előnyben részesítve a túlmunkát és túlórát könnyebben vállaló külföldieket. Ez az összevetés egyszerre volt káros és mérgező – fogalmazott a vasasok alelnöke, mert a meghatározott szerződési idővel, a hazánkba kizárólag munkavállalás céljával érkező, szabadidejét a munkásszálló magányában töltő külföldi munkavállaló sokkal inkább „hadra fogható”, mint a hétvégét a családjával tölteni akaró hazai munkavállaló. Más megfogalmazásban: a magyar dolgozót nem lehet azért lustának nevezni, mert a harmadik egymást követő szombatján nem akar dolgozni, ellentétben indonéz munkatársával. Ez pedig gyakran megtörtént.

A külföldiek itteni munkavállalásával kapcsolatos, a törvényekbe foglalt ígéreteket legfeljebb mesebeszédnek lehet nevezni – fogalmazott László Zoltán annak kapcsán, hogy a meghirdetett állások (nyitott pozíciók) betöltésére a magyar munkavállaló élvez elsőbbséget. A valóságban leginkább az történik, hogy a hazai és a harmadik országbeli foglalkoztatott együtt dolgozik ugyanannál a cégnél, és a létszámleépítésnél a magyar munkavállalóknak mondanak fel. Ezzel nem sértenek törvényt, igaz, nem is védik meg – ahogyan a hangzatos propaganda fogalmaz – a „magyar családokat”. A hazai munkavállalótól a végkielégítés mellett is olcsóbb megszabadulni, mint a rendszerint kétéves munkaszerződéssel rendelkező harmadik országbelitől.

Szlovákiából is jöttek, majd hazamentek

Ukrán állampolgárságú munkavállalók még mindig viszonylag nagy számban dolgoznak Magyarországon, bár számuk folyamatosan csökken; ez még inkább igaz a szerb, a szlovák és a román állampolgárokra – tudtuk meg László Zoltántól. Szlovákiából döntő részben az ottani magyarok vállaltak munkát ingázóként a 2000-es évek első évtizedében Komáromban, Esztergomban és Győrben. Északi szomszédunk gazdasága ezt követően jelentős fejlődésen ment keresztül, az ottani bérek, ha nem is jelentősen, de meghaladják a magyarországit. Ám ennél is fontosabb – hangsúlyozta a Vasas Szakszervezet alelnöke –, hogy Szlovákiában nagyobb a foglalkoztatottak munkabiztonsága, mint Magyarországon. Mindezek együtt magyarázzák, hogy nagymértékben megcsappant a hazánkban munkát vállaló szlovák állampolgárságúak száma.

A hazai kölcsönzött munkaerőt leépíteni – ahogyan ez az elmúlt hónapokban sokszor megtörtént – a legegyszerűbb eljárások közé tartozik. Amennyiben a kölcsönbe vevő visszamondja igényét, akkor ez olyan gazdasági ok, ami alapján a kölcsönbe adó minden további nélkül megszünteti a munkaviszonyt.

 Megdöbbentően nagy itthon a kölcsönzött munkaerőként foglalkoztatottak száma, a Vasas Szakszervezet felmérése szerint a saját területén a foglalkoztatottak 30 százalékára teszi arányukat.

Ukrán munkavállalók még mindig viszonylag nagy számban dolgoznak Magyarországon, számuk folyamatosan csökken, ez még fokozottabban igaz a szerbekre, a szlovákokra és a románokra – tudtuk meg László Zoltántól. A szlovákok esete azért is érdekes, mert döntő részben az ottani magyarok vállaltak munkát ingázóként a 2000-es évek első évtizedében olyan dunántúli városokban, mint Komárom, Esztergom és Győr. Északi szomszédunk gazdasága ezt követően jelentős fejlődésen ment keresztül, az ottani bérek, ha nem is jelentősen, de meghaladják a magyarországit. Ám ennél is fontosabb – hangsúlyozta a Vasas Szakszervezet alelnöke, hogy Szlovákiában nagyobb a foglalkoztatottak munkabiztonsága, mint Magyarországon. Mindezek együtt magyarázzák, hogy nagy mértékben megcsappant a hazánkban munkát vállaló szlovák állampolgárságúak száma.

Kulturális és gazdasági okok miatt lettünk célország

– Amikor elkezdtünk thaiföldi munkaerő közvetítéssel foglalkozni két alapelvet fogalmaztunk meg. Az egyik, hogy nem szeretnénk olyan cégekkel szerződni, amelyek spórolás miatt le akarják váltani a magyar munkaerőt. A másik, hogy a thaiok ugyanazt a bért, juttatást kapják, mint a magyarok. Így jutottunk el olyan étteremhez, akik majdnem bezártak, annyira nem találtak embert, hogy a szakács és az ügyvezető állt be mosogatni. Vagy egy olyan a szállodához, ahol főszezonban nem lehetett kiadni a szobák 30 százalékát, mert nem volt takarítónő. Olyan cégekkel dolgozunk, ahol tényleges munkaerőhiányt tapasztalunk – mondta lapunknak Habóczki Zsolt a Work &Smile Kft. társtulajdonosa.

A kizárólag thai munkaerő közvetítésével foglalkozó céget két éve alapították. Habóczki Zsolt azelőtt 20 éven keresztül online utazási irodák fejlesztésével foglalkozott. – A pandémia alatt éreztem, hogy váltani kéne. Gyerekkori barátommal, Görög Rudolffal (aki szintén társtulajdonos a cégnél), aki akkoriban szálloda igazgatóként dolgozott, rengeteget beszélgettünk az egyre növekvő munkaerőhiányról. Ebből született a gondolat, hogy foglalkozzunk munkaerő közvetítéssel. Én egyébként thai masszázsszalonokat is üzemeltetek, részint innen jött a thai vonal, másrészt a harmadik tulajdonos Tongsai Seelakkham is thai származású.

Az utóbbi időben egyre több hír jelenik meg arról, hogy egyre több harmadik országbeli munkaerő érkezik Magyarországra. Felmerül a kérdés, hogy miért pont ide, és nem a jobb gázsikat fizető nyugat-európai országokba. 

Habóczki szerint ennek kulturális és gazdasági okai is vannak. – Németországban, Ausztriában a legtöbb esetben nem biztosítanak szállást az odavándorló munkaerőnek. Magyarországon viszont a legtöbb munkáltató ezt megoldja, aki nem tudja, ott mi is tudunk segíteni. A belvárosban egy hostelt alakítottunk át, ahol jelenleg harmincan laknak. Kiszedtük az emeletes ágyakat, és egyszemélyesre cseréltük. Terebélyes konyhát alakítottunk ki, mert a thaioknak nagyon fontos közösségi térként funkcionál, a szabadidejük nagy részét ott töltik közösen. Tehát hiába keresnek mondjuk Németországban jobban, ha drágább az élet és a szállás is saját költséges. Nekik minden más oknál fontosabb, hogy pénzt keresni jönnek. Többségben nők érkeznek és itt jön képbe a kulturális ok. Thaiföldön mai napig nagycsaládban élnek, a nagyszülők nevelik az unokákat, a nők pedig a család fő szervező erői, ők a családfők. Ugyanakkor ott a 40 pluszosak már idősnek számítanak, nem igen kapnak munkát. Épp ezért nagyon hálásak, hogy itt igen, ráadásul az ő viszonylatukban jól is kereshetnek, hisz ugyanazt a bért kapják, mint a magyar munkavállalók, ami dupla annyi, mint a thai fizetések. – mondta lapunknak az üzletember.

A Work & Smile eddig összesen 500 thai munkavállalót hozott az országba, egy munkahelyre átlagosan 6-8 embert, de vannak nagyobb projektjeik is. Főként a szállodaiparba, vendéglátásába, szolgáltatóiparba, logisztikába és a mezőgazdaságba közvetítenek munkaerőt. Ugyanakkor a legutóbbi megbízásukat egy idősek otthonától kapták, ahova segédápolókat kerestek.

Zavaros itthon a munka világa

Aki a magyar foglalkoztatási piacon ügyeskedni akar, ezt könnyedén megteheti. Ez a piac tele van ügyeskedőkkel – fogalmazott sarkosan László Zoltán. Sokakat sajátos munkaviszonyban foglalkoztatnak, és ezek közül csak az egyik az utóbbi időben sokat emlegetett kölcsönzött munkaerő. Nagy cégeknél is gyakran előfordul, hogy saját állományában lévő dolgozók mellett egyszerre alkalmaznak kölcsönzött munkaerőt, kiszervezett és alvállalkozók által foglalkoztatottakat, és ezek különböző kombinációit. Ebbe a foglalkoztatási környezetbe érkeztek meg az utóbbi időben jelentős számban a harmadik országbeli munkavállalók. A munka világa itthon ettől is zavaros és több esetben átláthatatlan.

Kockázatokkal teli év vár idén a befektetőkre, ezért az óvatosság indokolt, de a jelenlegi környezetben lehetséges tisztes hozamot elérni, akár a kisbefektetőknek is.