költségvetés;Washington;Egyesült Államok;Joe Biden;demokraták;képviselőház;republikánusok;

Mike Johnsonnak kötéltáncot kell járnia a kétpárti egyeztetés során

- Mike Johnson: Ukrajna fontos, de a határvédelem fontosabb

Kiélezett egyeztetés zajlott Mike Johnson republikánus házelnök, kongresszusi frakcióvezetők, Jake Sullivan elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó és Joe Biden részvételével helyi idő szerint szerdán a Fehér Ház kabinetirodáján. 

Az amerikai elnök azért hívta össze a kétpárti találkozót, hogy figyelmeztessen az Ukrajnának nyújtandó támogatás kiemelt fontosságára. A tét jelenleg a Biden által tavaly bejelentett 110 milliárdos monstre segélycsomag megszavazása, amelyben 61,4 milliárdos előirányzat szerepel az ukrán háborús erőfeszítések segítésére.

Johnson házelnök továbbra is kötötte az ebet a karóhoz és a párt szélsőjobb szárnyának álláspontját képviselve további szigorításokat követelt a migrációs politika terén az elnöki csomagban határvédelemre szánt 14 milliárdos tételen felül. - Ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a határvédelem az első számú prioritás – fogalmazott Johnson. A New York Times tudósítása szerint Biden nyilatkozatban hangsúlyozta az ukrán légvédelmi és tüzérségi képességek fejlesztésének szükségességét, kijelentve, hogy támogatásával az USA „határozott üzenetet tud küldeni elkötelezettségéről” Ukrajna honvédő harca mellett, a támogatás elmaradása viszont stratégiai következményekkel járhat a NATO szövetségén belül.

Bár Chuck Schumer demokrata és Mitch McConnell republikánus szenátusi frakcióvezetők optimistán nyilatkoztak, miszerint a megegyezés már közel és akár már jövő héten szavazhatnak a határvédelem és Ukrajna kérdésében, azért nem eszik olyan forrón a kását Washingtonban. Mike Johnson eddig minden esetben elutasító volt az ukrán segélycsomag kérdésében, de a republikánus képviselőcsoport által elfogadott változtatásokat javasolt a migrációs politika jelenlegi gyakorlatában. Ilyen például a Trump-érában bevezetett gyakorlat, miszerint bevándorlóközpontok telítettsége esetén az illegális határátlépőknek a mexikói oldalon kellene várakozniuk, illetve megszüntetnék annak lehetőségét, hogy az illegális bevándorlók ügyében hozott bírósági ítéletig amerikai földön helyezhessék szabadlábra a szóban forgó személyeket.

Jövő hétfőtől 217-213 arányú többséggel kell dolgoznia a képviselőház republikánus frakciójának, ami mélypont a párt történetében. Ezt az is jelenti, hogy Johnson házelnök egyre inkább két tűz közé kerül. A szűk többség miatt muszáj engedményeket tennie a demokrata oldal felé a szövetségi költségvetés elfogadásához, ám leváltott elődje, Kevin McCarthy bukását is ez az engedékenység okozta, amely felbőszítette a konzervatív jobbszárny radikálisait. A szövetségi büdzséről szóló jelenlegi áthidaló törvény két lépésben, ma éjfélkor és február 2-án jár le, erre már készen áll egy újabb átmenetről szóló tervezet március 1-jei és 8-i határidővel. Megoldásra váró kérdés tehát még sok van, idő már annál kevesebb a törvényhozók számára.

Oroszország nyögi a szankciókat.