NATO;Ukrajna;Egyesült Államok;Svédország;orosz-ukrán háború;

- Amerikai külügy: csalódás, hogy Orbán Viktor kétségbe vonja Ukrajna jogát arra a szabadságra, amiért fiatal diákként maga is küzdött

A Népszava kérdésére, miszerint hogyan vélekednek Washingtonban a magyar kormány különutas politikájáról Ukrajna támogatás és a svéd NATO-csatlakozás blokkolását illetően, James O’Brien a „csalódottság” kifejezést használta.

Az amerikai külügyminisztérium Európai és Eurázsiai Ügyekért Felelős Irodájának helyettes-vezetője, James O’Brien tartott Brüsszelben csütörtök délután online sajtótájékoztatót, amelyen a Népszava is részt vett.

A 2024-es régióra vonatkozó nyilatkozatában részletesen tárgyalta Ukrajna, a Nyugat-Balkán és a Kaukázus államainak helyzetét és azokat a külpolitikai eredményeket, amiket az Egyesült Államok idén célul tűzött ki a régióban.

A Népszava kérdésére, miszerint hogyan vélekednek Washingtonban a magyar kormány különutas politikájáról Ukrajna támogatása és a svéd NATO-csatlakozás blokkolását illetően, O’Brien a „csalódottság” kifejezést használta.

„Magyarország lassan 25 éve a NATO-szövetség tagja és a csatlakozása igazi diadal volt mindazok számára, akik azért dolgoztak, hogy a kommunizmus évei után Magyarország eljuthasson idáig.

Csalódottak vagyunk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egyedül maradt az EU-n belül és kétségbe vonja Ukrajna igényét ugyanarra a szabadságra, amiért fiatal diákként ő maga is küzdött. 

Európai belügynek tekintjük ennek a kérdésnek a feloldását, de konstruktívabb együttműködést várunk Magyarországtól a továbbiakban, hogy továbbra is megmaradjon a reménysugár az ukrán szabadság előtt – fogalmazott. Svédország NATO-csatlakozását illetően azt várjuk, hogy a magyar kormány tartsa magát az ígéretéhez, miszerint nem utolsóként fogja jóváhagyni Svédország belépési kérelmét” – húzta alá O’Brien.

Ukrajna esetében a Biden-kormányzat az idei évben is fenntartja a pénzügyi és katonai támogatását. Washingtonban a képviselőház és a szenátus többsége továbbra is elkötelezett Ukrajna honvédő háborúja mellett és hármas célt igyekszik megvalósítani, fogalmazott. Fight, recover, reform (harc, helyreállítás, reform) hívószavakkal arra a párhuzamos intézkedés sorozatot illette O’Brien, ami az ukrán önvédelem mellett a háborús károk helyreállítását, a külföldi beruházások ösztönzését és demokratikus reformot jelenti. Különös aggodalomra ad okot Washingtonban a ukrán korrupció kiugró mértéket, amit a demokratikus átalakulás során mindenképpen orvosolni kell.

Kaczyńskiék nem tudnak beletörődni a hatalom elvesztésébe. Az államfő pártkatonaként viselkedik, Lengyelország intézményes válságba került.