Az EU tagállamok nagyköveteinek szerdai ülésén Magyarország nem adta a beleegyezését Ukrajna 50 milliárd eurós támogatásához. Még azt is ellenezte – de nem tudta megakadályozni –, hogy hamarosan elkezdődhessenek a tárgyalások a döntéshozó intézmények között arról a jogszabályról, amely rendelkezik a megtámadott ország segélyezését 2024-2027 között lehetővé tevő pénzügyi eszköz felállításáról. A rendelettervezetről kialakított részleges közös álláspont elfogadásához ugyanis elég volt a 27 ország minősített többségének az igen szavazata. A tanácskozáson egyedül a magyar nagykövet mutatott fel piros lapot.
A szerdai kormányközi megállapodás ugyanakkor nem terjed ki sem az Ukrajnának szánt támogatás összegére, sem ezen belül a vissza nem térítendő támogatás és a hitel arányára. Mindezekről
a február elsejére összehívott rendkívüli EU csúcs résztvevői hivatottak dönteni konszenzussal, mégpedig a hétéves uniós költségvetés felülvizsgálatának a keretében.
Az Európai Bizottság eredeti javaslata szerint az EU27-ek 17 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást és 33 milliárd euró kölcsönt nyújtanának Ukrajnának négy éven át. A 17 milliárdot az uniós büdzséből folyósítanák, a többit közös hitelfelvételből fedeznék. 26 tagállam egyetért az elképzeléssel, Magyarország azonban ellenzi, ahogyan ezt Orbán Viktor vétója világossá tette a múlt decemberi brüsszeli csúcstalálkozón.
Orbán Viktor ott blokkolt, ahol kevésbé fáj az EU-nak, az asztalon lévő javaslatot a kedvéért sem fogják átdolgozniAz EU székhelyén folyó tárgyalásokon némiképp enyhülni látszik a magyar ellenállás. A jelek szerint a kormány hozzájárulna Ukrajna finanszírozásához, de a javasoltnál szigorúbb és a többiek számára egyelőre elfogadhatatlan feltételekkel. Budapest szeretné, ha a tagállamok egy költségvetésen kívüli pénzügyi eszközből fedeznék a kelet-európai ország szükségleteit, a támogatást pedig évente felülvizsgálnák, majd egyhangú szavazással határoznának a folytatásáról. Mint Brüsszelben emlékeztetnek rá, ez lehetővé tenné Orbán Viktor számára, hogy évente blokkolja a pénz folyósítását, vagy igen szavazatáért cserébe engedményeket csikarjon ki az EU-tól. Két, egymástól független forrásunk szerint a szerdai nagyköveti tanácsülésen egyetlen másik tagállam képviselője sem támogatta a magyar álláspontot. Egy magasrangú EU tisztviselő csütörtökön megerősítette:
továbbra is az a céljuk, hogy Magyarország csatlakozzon az Ukrajna pénzügyi megsegítéséről tavaly decemberben megszületett többségi állásponthoz.
A kormányok képviselőinek szerdai ülésén a magyar nagykövet felvetette, hogy hosszabbítsák meg a járvány utáni helyreállítási alapból járó kifizetéseket. A javaslat háttere, hogy Magyarország mindeddig nem jutott hozzá a neki megítélt 10,4 milliárd euróhoz korrupciós és jogállamisági problémák miatt. Brüsszel 2026. december végéig teljesíti a kifizetéseket, Budapest ezt szeretné megfejelni két évvel. Nem világos, hogy az Orbán-kormány ezt szabja-e engedékenysége feltételéül, de egy brüsszeli forrás szerint a kérés teljesítéséhez legalább két uniós jogszabály módosítására, valamint az EU bevételi forrásairól szóló döntés nehezen kivitelezhető egyhangú megváltoztatására lenne szükség.
Ismét terítékre kerül az Orbán-kormány az EP-ben„Megmutatjuk, hogy az EU-ban nem lehet zsarolni” – Aláírásgyűjtés indult Orbán Viktor ellen