klímaváltozás;zöldpolitika;DK;

- Zöldre át, de mindahányan!

Amikor a nem is olyan távoli jövőről van szó, többnyire egy olyan disztópiára szoktunk gondolni, mely akár egy hollywoodi katasztrófafilm is lehetne: mindent ellepő szmog, víz alá kerülő városok, kibírhatatlan forróság, harc a mindennapi élethez szükséges javakért. Persze az efféle gondolatoknak van alapja, hiszen itt, Magyarországon is azt tapasztalhatjuk, hogy egyre több problémát okoz az éghajlatváltozás. Pedig egészen másképp is alakulhat a jövő.

Az én jövőképem, ami Magyarországot illeti, teljesen más, mint az imént lefestett disztópia. Én olyan Magyarországot látok magam előtt húsz év múlva, ahol a korszerű technológiának és az igazságos kormányzásnak köszönhetően valamennyi háztartás - a megújuló energiaforrásokat élvezve - modern fűtési rendszerrel rendelkezik, ahol a szigetelés, az elektromos áram használata olcsó rezsikiadásokat teremt valamennyiünknek, ahol a zöld lakókörnyezet és a zöld közlekedés egészségesebb környezetet biztosít. Ez a Magyarország egy olyan Magyarország, ahol egészen egyszerűen jobb élni, ahol boldogabbak lehetünk.

Mindennek egyik fő kulcsát a zöld megoldások jelentik, melyek hosszútávon hosszabb és egészségesebb életet garantálhatnak nekünk – az olyan „járulékos hasznokról” nem is beszélve, mint mondjuk az olcsóbb rezsi. Ahhoz, hogy ezeket a zöld megoldásokat az emberek befogadják, elfogadják, elengedhetetlen, hogy mi, politikusok olyan körülményeket teremtsünk, ahol érdemes nyitottnak lenni ezen megoldásokra.

Ma már tudjuk, hogy az emberek akkor ösztönözhetőek a zöld megoldásokra, ha azok elérhetőek, megfizethetőek és kifizetődőek, ezt támasztja alá a Policy Solutions egyik tanulmánya is. Fontos tapasztalata az elmúlt éveknek, hogy akkor alakítható sikeresen a zöldpolitika, ha az igazságos is. Mondhatnám úgy is, hogy a sikeres zöldpolitikának szociáldemokratának kell lennie. Egyszerűbben fogalmazva: nem engedhetjük, hogy a szegénység tönkretegye a jövőnket! De mit is értek ez alatt?

Nem kérdés, hogy az elmúlt egy-két évben az orbáni infláció és rezsiemelés jelentette a legnagyobb kihívást a magyar háztartások számára, hiszen sokak kiadásai szöktek hirtelen az egekbe, aminek hátterében a kormány zsákutcába vezető politikája áll. Persze vannak, akiket ez nem feltétlenül érint, hiszen a tehetősebbek már rég napelemekkel, korszerű fűtési rendszerrel látták el ingatlanjaikat, vagy állami támogatás igénybevételével vásárolt elektromos kocsit használnak – a probléma pedig ebben áll.

Az egyik legsúlyosabb gond ma Magyarországon az, hogy anyagi helyzettől függ, ki élvezheti azokat a zöld megoldásokat, melyek egyszerre jelentenek például kisebb rezsikiadást, vagy fenntartható háztartási környezetet.

A szociáldemokrata zöldpolitika teljesen máshogy értelmezi ezt a kérdést. A mi nézőpontunk szerint mindenkinek részesülnie kell ezekből a megoldásokból, hiszen amellett, hogy így mérsékelhető a klímaváltozás, így küzdhető le a(z energia)szegénység, így akadályozható meg a társadalmi különbségek növekedése. Visszatérve a fenti példához, gondoljunk bele, mi történne, ha olyan projektek indulnának, melyek során önrész nélkül, állami támogatással valósulna meg egy igazi zöld fordulat. Egy országos energiahatékonysági program, amely során megújul az összes panel lakás és Kádár-kocka, több millió embernek jelentene akár 50 százalékos rezsiköltség-csökkenést, mert a legolcsóbb energia az, amit nem használunk fel.

Tőlünk nyugatabbra már léteznek olyan energiaközösségek, ahol például társasházak vagy kis falvak rendeződtek csoportokká, hogy ne csak fogyasztói, de termelői is legyenek az energiának. Az ötlet persze – nem meglepő módon – Magyarországon újszerűnek számít, azonban ha egy társasház rendelkezik napelemmel vagy egy település szélerőművel, akkor azzal nemcsak saját rezsijén spórol, de adott esetben fölös energiájának egy részét biztosítani tudja a szomszéd társasház vagy falu számára is. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy kiaknázzuk a megújuló energiaforrásokban rejlő potenciált, nem beszélve a megfelelő jogi szabályozásról.

A példát továbbgondolva adódik az a következtetés, hogy efféle szociáldemokrata zöldpolitikával végső soron megszüntethető az energiaszegénység is, amely becslések szerint ma akár minden ötödik magyar háztartásban jelen lehet. Az alapok egy ekkora volumenű zöld fordulathoz adottak, ezeket az elmúlt hónapokban, az elmúlt évek, évtizedek tapasztalatai alapján raktuk le Dobrev Klára Árnyékkormányának Zöld Műhelyében.

Jogos felismerés, hogy az energiaügyeket prioritásként kell kezelni, hiszen az elmúlt időszakban fellépő energiakrízis a jelenünket is befolyásolja, annak kezelése azonban teljesen más irányú munkát igényel. A jelenlegi hatalom a biztonsági szempontok miatt aggályosnak mondható atomon kívül viszont mintha más energiaforrásról nem is akarna tudomást venni.

Ami a megújuló energiaforrásokat illeti, hatalmas a kiaknázatlan potenciál: a Nemzeti Energia- és Klímaterv szerint a 2025-ig terjedő időszakban Magyarországon további 3,4 GW-tal, mintegy 6,4 GW-ra növelhető a naperőművek teljesítőképessége, míg a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont arra mutatott rá, hogy a szélerőművek esetén a minimálisan kinyerhető energia akár 2,5 GW is lehet. Energiamixünkben ugyanígy fontos szerep juthatna a geotermikus energiának is, melynek kevesebb mint 10 százaléka hasznosul a Magyar Termálenergia Társaság számításai szerint.

Az előbbiekben röviden az energiademokráciáról, vagyis az energiaközösségek létrehozásáról és az energiaszegénység felszámolásáról volt szó. Úgy gondolom, Zöld Programunk egyik legfontosabb alapja ez – emellett viszont számos olyan terület van, melyről ugyancsak nem szabad megfeledkezni.

A közlekedés zöldítésével még egy területen nagymértékben vissza lehet fogni a károsanyag-kibocsátást, ezáltal egészségesebb és élhetőbb lenne a lakókörnyezetünk. A lakossági gépjárműállomány anyagi ösztönzőkkel való zöldítése mellett kiemelt hangsúlyt kell fektetni a közösségi közlekedés, azon belül is a kötöttpályás közlekedés fejlesztésére, a villamosított vasúthálózat kiépítésére. A szociáldemokrata fordulat csak akkor lesz sikeres, ha az anyagi ösztönzőket a régi dízel autók kiskeresetű tulajdonosainak biztosítjuk, a közösségi közlekedést pedig ingyenes vagy legalább olcsóbb, de világszínvonalú szolgáltatássá fejlesztjük.

Szintén fontos lépés a fenntarthatóság felé, ha a korrupt hulladékkoncessziók eltörlésével új hulladékgazdálkodási rendszert hozunk létre. Itt is anyagi ösztönzőkkel és szemléletváltással kell elősegíteni a társadalom tudatosságát, mert túl sok hulladékot állítunk elő, és gyenge hatékonyságú az újrahasznosítás.

A kiemelt beruházások eltörlésével és a barnamezős projektek támogatásával a természetvédelem mellett a biodiverzitás megerősítésében is sokat tehetünk, ehhez elengedhetetlen az erdők, vizek fokozott védelme, a környezetvédelmi szempontok előtérbe helyezése. Zöld felülteink védelme érdekében halaszhatatlan a különböző zöldhatóságok, nemzeti parkok valódi cselekvési jogkörrel való felruházása is.

Ahhoz, hogy Magyarország egy zöldebb, egészségesebb és igazságosabb hely legyen, elengedhetetlen lesz a biztos állami hátszél - mi erre készülünk.   

A szerző a Demokratikus Koalíció politikusa, környezetvédelmi árnyékminiszter

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.