animáció;kritika;Netflix;Scott Pilgrim;

Scott Pilgrim és Ramona Flowers kapcsolata tele van bonyodalmakkal

- Küzdeni egy kapcsolatért

A Scott Pilgrim rákapcsol című Netflix-sorozat két huszonéves szerelmét mutatja be – méghozzá humorral, látvánnyal és akciódúsan.

Hogy milyen érzés huszonévesen szerelembe esni, azt a filmtörténetben már sokan és sokféleképpen elmondták, a Netflixen futó Scott Pilgrim rákapcsol című, nyolcrészes animációs sorozatnak viszont sikerül új aspektusból megragadni a témát. A Torontóban játszódó történet első blikkre sem átlagos: címszereplőnk álmai nőjét, a rózsaszín-lila hajú Ramona Flowers-t ténylegesen az álmában, egész pontosan a fejében átfutó „praktikus hipersztrádán” pillantja meg először, ahol a lány mint futár dolgozik. Aztán persze mindegy úgy alakul, ahogy az életben: a két fiatal elmegy randizni, estére megszeretik egymást, Ramona pedig elkíséri Scottot a koncertjére, merthogy hősünknek egy szárnyát bontogató indie bandája van. A gondok viszont ekkor kezdődnek, a bulin ugyanis a koncertterem falát átszakítva megjelenik Ramona egyik gonosz exbarátja, a misztikus erejű Matthew Patel, aki közli Scottal, hogyha meg akarja szerezni a lányt, akkor le kell győznie őt és a hölgyemény másik hat gonosz exét.

A sorozatot nézve olyan érzésünk lehet, mintha egy szuperhősökről szóló animét vagyis japán rajzfilmet néznénk, ami nem áll távol a valóságtól, 

hiszen a történet alapjául szolgáló 2004 és 2010 között futó kanadai képregény a mangák vagyis a japán képregények ábrázolását idézte meg a nagy szemű figuráival, a túlrajzolt gesztusokkal és a dinamikus harcjelenetekkel. Az alkotó, Bryan Lee O’Malley emellett a konzoljátékok világát is felelevenítette – művében olyan klasszikusokra utal mint a Zelda vagy a Sonic, a sündisznó –, illetve Scott együttesén keresztül a már említett indie zenei szcénát mutatta be.

A képregénynek 2010-től komoly utóélete lett: Edgar Wright brit rendező készített belőle élőszereplős filmet, mely vizualitásában követte az eredeti alkotás őrületes akciójeleneteit, és olyan sztárok szerepeltek benne mint Michael Cera és Mary Elizabeth Winstead – előbbi a főhőst, utóbbi Ramonát alakította. Szintén ebben az évben egy pörgős konzoljátékot is kiadtak belőle, melynek pixeles képi világa remekül illeszkedett a képregényhez. Idén aztán újabb fordulat történt: a Netflix-sorozat ugyanis végre rajzolt formában meséli el a történetet, az animációját pedig az egyik leghíresebb japán stúdió, a Science Saru készítette, így elmondható, hogy az animék és mangák iránti rajongásból született Scott Pilgrimből a szó szoros értelmében anime lett, mely Torontóban játszódik, a figurái pedig az élőszereplős film színészeinek hangján, angolul szólalnak meg.

Az animációs széria másrészt a fekete öves rajongókat is meg fogja lepni, hiszen az a képregény sztorijától lényegesen eltér. Míg ugyanis az eredetiben Scott sorra küzd meg az egyre erősebb exekkel – akárcsak egy konzoljátékban – addig a rajzfilmben, a sorsa máshogy alakul: az első harca után meghal.

Pontosabban ezt gondolhatná a néző – a főhősnek még temetést is rendeznek egy torontói templomban –, de aztán kiderül, hogy az első összecsapása során egy rejtélyes idegen berántotta egy portálba. A sztori pedig innentől lesz igazán izgalmas, hisz a reflektorfény ezúttal Ramonára esik, vagyis neki kell visszaszereznie Scottot, illetve szembekerülnie volt exeivel, hogy megküzdjön velük – vagy csak átbeszéljék, hol rontották el a kapcsolatukat. A sorozat így teljesen új irányt vesz, ami egyeseknek azért nyerte el a tetszését, mert a sztori női oldalát is megismerhették.

Az igazán meglepő fordulatok viszont akkor következnek, amikor kiderül, hogy ki is rabolta el Scott Pilgrimet.

Infó: Scott Pilgrim rákapcsol (2023) Rendezte: Abel Góngora. Írta: Bryan Lee O'Malley, Ben David Grabinski. Netflix

Két héttel tovább, január 21-ig látogatható a Szépművészeti Múzeum Renoir-kiállítása, és feltehető, a tömeges érdeklődés akkor sem hagyna alább, ha két hónap hosszabbításról lenne szó.