Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a háborús előkészületek felgyorsítására utasította a hadsereget, a hadiipart és az atomfegyver-szektort, hogy országa szembeszálljon az Egyesült Államok „példátlan konfrontációs lépéseivel”. Az új év politikai irányairól beszélve azt is bejelentette, hogy Phenjan kiterjeszti a stratégiai együttműködést „antiimperialista független országokkal” – írja a KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentése alapján a Reuters.
A Koreai Munkapárt ülésén Kim Dzsong Un a gazdasági célokat is meghatározta, és „döntő évnek” nevezte 2024-et az ország ötéves fejlesztési tervének megvalósításában. A mezőgazdasági termelés magas szintű stabilizálását is szorgalmazta.
A hidegháborús frontok állnak vissza, a fő veszély Észak-Korea atomhatalomként való elismerése lehetAz észak-koreai vezető, aki az egy évvel ezelőtti hasonló fórumon bejelentette „Észak-Korea nukleáris arzenáljának exponenciális növelését”, kedden az ülést megnyitva az MTI szerint azt mondta, hogy 2023 „a nagy fordulópontok és nagy változások éve” volt, különösen a katonai képességek tekintetében.
Phenjan számára az évet az ország első kémműholdjának felbocsátása, az eddigi legerősebb interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM), a Hvaszong-18 kísérleti felbocsátása, valamint atomhatalmi státusának alkotmányba foglalása jellemezte.
A múlt héten Kim Dzsong Un azt is kijelentette, hogy Észak-Korea nem habozna atomfegyvereket bevetni, ha nukleáris fegyverekkel „provokálnák”.
Észak-Korea üzembe helyezhette új atomreaktorátA Phenjan és Szöul közötti kapcsolatok novemberben tovább romlottak az észak-koreai kémműhold felbocsátását követően, és felfüggesztették a két ország által 2018-ban a katonai feszültségek csökkentéséről kötött megállapodást.
A plénum számos kérdést tárgyalt a folyó évi költségvetési terv végrehajtásának eredményeinek összegzésével, a jövő évi költségvetés tervezetével, valamint az év politikai és pártpolitikai eredményeinek összegzésével kapcsolatban. A KCNA beszámolója szerint a fórum méltatta a „politika, a védelem és a diplomácia területén bekövetkezett változásokat és előrelépéseket”.
Mint arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán nemrég egy új kezdeményezésekről állapodott meg az észak-koreai kiberfenyegetések - köztük a kriptovalutával kapcsolatos visszaélések és a kémműholdak telepítése - elleni fellépésként. Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója azt is bejelentette, Washington, Szöul és Tokió biztos abban, hogy Észak-Korea fegyvereket szállít Oroszországnak, amelyeket Moszkva az Ukrajna elleni háborúban akar használni.
Nagy hatótávolságú rakétát lőtt ki Észak-Korea, „azonnali, elsöprő erejű” választ helyezett kilátásba a dél-koreai államfőWashington, Szöul és Tokió biztos abban, hogy Észak-Korea fegyvereket szállít Oroszországnak