Ukrajna;Egyesült Államok;katonai segély;

Ukrán katonák egy teherautón utaznak pihenőhelyükre, miután két hónapig harcoltak a frontvonalon a kelet-ukrajnai Kramatorszk közelében 2022. április 30-án.

- Az Egyesült Államok 250 millió dollárnyi katonai segélyt küld Ukrajnának, egy darabig ez lehet az utolsó

A Biden-kormányzat az elmúlt hetekben többször jelezte, hogy az év végén elfogy az Ukrajnának elkülönített pénzügyi keret, és annak megújítása nélkül az USA a közeljövőben nem lesz képes újabb katonai és gazdasági támogatást nyújtani Kijevnek.

Az Egyesült Államok 250 millió dollárnyi (mintegy 90 milliárd forint) katonai segélyt küld Ukrajnának, a 2023-as év utolsó, Kijevnek szánt szállítmányaként – közölte a washingtoni külügyminisztérium.

Ahogy az előzőket, úgy az újabb csomagot is az amerikai készletekből juttatják el az ukrán hadszíntérre. A szállítmányban többek közt szerepelnek

  • alkatrészek légvédelmi rendszerekhez,

  • rakéták egyéb mobil kilövőrendszerekbe,

  • páncéltörő lőszerek,

  • a legnagyobb mennyiségben használt 105 és 155 milliméteres lövedékek,

  • 15 millió lőszer kisebb fegyverekhez.

A külügyminisztérium közleménye kritikus fontosságúaknak nevezi a fegyverekből és felszerelésből álló támogatásokat, és

sürgeti a szövetségi törvényhozást, hogy fogadja el az Ukrajna további segítésének finanszírozását lehetővé tevő költségvetés-kiegészítést.

A Biden-kormányzat az elmúlt hetekben többször jelezte, hogy az év végén elfogy az Ukrajnának elkülönített pénzügyi keret, és annak megújítása nélkül az Egyesült Államok a közeljövőben nem lesz képes újabb katonai és gazdasági támogatást nyújtani Kijevnek.

Az ukrajnai háború 2022. februári kezdete óta az Egyesült Államok 110 milliárd dollárt jóval meghaladó katonai, gazdasági és humanitárius támogatást küldött Ukrajnába.

A washingtoni külügyminisztérium szerdán azt is közölte, hogy Antony Blinken tárcavezető telefonon beszélt a török külügyminiszterrel, Hakan Fidannal, akivel egyebek mellett a Gázai övezetbe irányuló segélyszállítmányok felgyorsításáról, az Izrael és a Hamász közötti konfliktusról, valamint Svédország NATO-tagságának török ratifikációjáról egyeztetett.

Az első lépés a légi és a tengeri határokat foglalja magába, de a román miniszterelnök szerint 2024-ben lezárulnak a szárazföldi határról szóló tárgyalások is.