;

Budapest;olimpia;labdarúgás;Orbán Viktor;

- Orbán Viktor szerint Budapest olimpia nélkül nagy léptékekben már aligha tud fejlődni

A miniszterelnök közölte, hogy amennyiben a főváros újabb szintet akar lépni, ahhoz kormányzati forrásokat már csak akkor tudnak párosítani, ha van valami nagy cél. Azt azért leszögezte: a kormány nem akarja Budapestet rávenni egy olimpia rendezésére.

– Fáj, amikor tudjuk, hogy valamire képesek lennénk, mégsem vágunk bele. Azt is be kell látnunk ugyanakkor, hogy a nemzetnek együtt kell mozognia. Mindig vannak olyan emberek, csoportok, akik úgy vannak benne a nemzetben, mint a balsors a Himnuszban. Ez sajnos elkerülhetetlen – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Sportnak adott interjújában azzal kapcsolatban, hogy nem Magyarország rendezi nyáron az olimpiát.

A kormányfő úgy vélekedett, a nagyobbik baj inkább az volt, hogy ebben az ügyben Magyarország nem volt elég immunis ezekkel az emberekkel szemben, nem kívánták őket a pokolba, sokan inkább úgy voltak vele, hogy „hát igen, lehet, hogy ebben az ódzkodásban azért van valami”. Orbán szerint

„ezt lovagolták meg a kishitűség vámszedői, azok, akik kismagyarokat akarnak csinálni a nagymagyarokból”.

Ezt – folytatta – tudomásul kellett venni, ezért nem állt bele ő sem ebbe a harcba. Olimpiát akkor lehet rendezni, ha a nagy többség úgy érzi, eljött a pillanat – szögezte le.

Orbán Viktor azt mondta, már minden fontos létesítmény elkészült, ami kell az olimpiához, és az olimpiai falu sem akadály, miután óriási léptékben építenek kollégiumokat, amikre az olimpiától függetlenül szüksége lesz a városnak. Úgy vélte, eljött az a pillanat, amikor Budapest olimpia nélkül nagy léptékekben már aligha tud fejlődni.

– Budapest fejlettsége az Európai Unió 160 százalékán áll, miközben vannak olyan vidékek Magyarországon, amelyek az 50 százalékán. Minden pénznek a kevésbé fejlett régiók felé kell indulnia. Így Budapesten nagy léptékű állami városfejlesztés csak akkor történhet, ha előáll valamivel, ami minden magyarnak fontos. Ennek híján itt csak araszolás várható

– fogalmazott a miniszterelnök. Majd azt fejtegette, hogy a fővárost a kormányzati fejlesztések tették vissza a világ térképére, időnként – idézte fel az atlétikai világbajnokságot – fővárosi ellenszélben. Kijelentette, hogy ha a város újabb szintet akar lépni, akkor ahhoz kormányzati forrásokat már csak akkor tudnak párosítani, ha van valami nagy cél. Orbán megjegyezte, hogy a kormány nem akarja Budapestet rávenni egy olimpia rendezésére, mert a városnak is meg kell érnie erre a gondolatra. De szerinte a sors egy budapesti olimpiával tartozik a magyaroknak, a kérdés az, hogy a budapestiek ezt a tartozást be akarják-e hajtani.

Az interjúban a miniszterelnök arról is beszélt, hogy szerinte a futballban követte el a legnagyobb hibát az elmúlt tíz évben, mivel hatvannégyezres stadiont építettek kilencvenezres helyett. – Kishitűek voltunk, és ez hiba – összegzett, és leszögezte, a magyar futball talpra állásában egyetlen pillanatig sem kételkedett.

– Ha a magyar futballt egyszer hivatalosan eltemetnék, akkor is biztosak lehetnénk abban, hogy fel fog támadni. Láttam, tudom, hogy a futball mire képes, és milyen teljesítményt hoz ki a magyarokból. Akárcsak Vlagyimir Iljics, a magyar futball élt, él és élni fog

– vélte a kormányfő.

Beszélt arról is, hogy elérkezett egy korszakhatár a futballakadémiai rendszerrel kapcsolatban. Mostanra ugyanis minden akadémia megtalálta a saját filozófiáját, szakmai koncepcióját, megvannak a létesítményeik, megtalálta a megfelelő szakembereket. Szerinte arra van szükség, hogy „a kimenetre összpontosítsunk”, így az akadémiák működtetése, finanszírozása jelentősen átalakul, és a teljesítményt helyezi majd a középpontba.

– Azt, hogy mi jön ki belőle. Már nem azzal foglalkozunk, hogy mi történik ott, hanem hogy mi jön ki az akadémiákról. Egy-egy intézményből hány játékos játszik a felnőttcsapatban? Hányan játszanak a válogatottban? Már ehhez mérjük a támogatást – fejtegette.

Orbán Viktor az interjúban azt is mondta, hogy

  • az akadémia-rendszer a holnap garanciája, és ilyen értelemben nagy segítség a sportágaknak. Amíg a klubok nem erősödnek meg, addig szükség van erre a mankóra, az állami akadémiai rendszerre. 

  • azt, hogy „Orbán Viktor ült be a NOB-ba Fürjes Balázzsal” csak azok állítják, akik nem ismerik az időnként igencsak paprikás és szikrázó vitáikat.

  • ma nincsen Budapestnél alkalmasabb hely nemzetközi sportszövetségek számára.

  • és rejtélyes számára a magyarok leküzdhetetlen vonzalma minden iránt, ami zümmög, de szerinte a magyar emberek fejében az autó, a motorizáció szorosan összefügg a szabadsággal.

Már a felső légúti tünetes esetek közel felében (42,9 százalék) kimutatható a Covid-vírus – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának legfrissebb, 50.heti adataiból.