– Reményeim szerint hamarosan megjelenik a stratégiai alaplistás gyógyszerekről szóló jogszabály – mondta lapunknak Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, akit a múlt hétvégén immár negyedszerre választottak újjá tisztségében. A szakember e listától reméli, hogy egyszerűbb lesz a gyógyszerhiányok okozta problémákkal megbirkózni.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint az elmúlt években eddig 1584 termék került fel a gyógyszerek hiánylistájára, ezek közül most sem szerezhető be 183 készítmény, többségük (169) vényköteles, ezek esetében van helyettesítő készítmény vagy más kiszerelésű változat. 41 gyógyszer viszont olyan, amit csak hatósági engedéllyel, egyedi importtal lehet beszerezni. Hankó Zoltán szerint az új jogszabály várhatóan azokat a rendszeresen alkalmazott hatóanyagokat sorolja fel, amelyeket folyamatosan biztosítaniuk kell a kórházaknak. A kamara elnöke hozzátette: természetesen ez nem jelenti azt, hogy más gyógyszerrel nem lehet kezelni, sőt vannak olyan – ritkábban előforduló – megbetegedések, amelyek csak olyan gyógyszerrel kezelhetők eredményesen, amelyek ezen a listán nem lesznek rajta, de a kórházakban ezeknek is ott kell lenniük. Hankó szerint ha az alaplistán lévő hatóanyag valamelyik készítményére állítják be már a kórházban a beteget, akkor nagy valószínűséggel később is ugyanazt fogja kapni. Mindez segíti a betegbiztonságát is. A szakember elmondta, hogy az alaplistáról megkérdezték a kamara véleményét és úgy tudja: ezekről a hatóanyagokról volt egyeztetés az egyes orvosi szakmák kollégiumi tagozataival, és reméli, hogy ez a jogszabály akár még az idén elkészülhet.
November közepén a kormányzat rendezte a magisztrális készítmények patikai díjait. Ennek költségein a beteg és az egészségbiztosító ötven-ötven százalékban osztozik. A gyakorlatban pedig azt is jelenti, hogy a csomagoló- és az alapanyagok fajtájától függően átlagosan másfél-kétszeresére emelkedett az ilyen készítmények térítési díja. A magisztrális, tehát gyógyszertárakban készítendő gyógyszerek alapanyagainak folyamatos beszerezhetősége az árkorrekció mellett is visszatérő probléma. A kamara elnöke szerint egy országos felméréssel kiderülhetne, hogy a gyógyszertárakban, melyik patikai készítésű gyógyszerhez melyik alapanyagból mennyire van szükség és azokat központi beszerzéssel külföldről meg lehetne vásárolni, a nagykereskedők pedig szükség szerint szállíthatnák ki a gyógyszertáraknak.
A közösségi portálokon az elmúlt napokban élénk vita zajlott arról, hogy egyes patikákban nem szolgálnak ki magisztrális készítményt. Hankó Zoltán ezzel kapcsolatban lapunknak az mondta:
ha az orvos szabályosan írja fel a magisztrális készítményt, és ha az alapanyagok beszerezhetők, a gyógyszerésznek kutya kötelessége elkészíteni az adott szert.
Ha ezek a feltételek fennállnak és a gyógyszertár megtagadja a szer elkészítését, akkor a betegeknek joguk ezt mind a gyógyszerhatóságnál, mind a kamaránál bejelenti.
A régi-új kamarai elnök beszélt arról is, hogy már több mint nyolc éve kezdeményezték először, hogy a gyógyszertárakban beadhassanak a pácienseknek egyes védőoltásokat. Hankó Zoltán elmondta,: az NNGYK-val már egyeztettek ennek szakmai és jogi feltételeiről, és most zajlik az irányelv előkészítése, azaz ez sincs már túl távol.
Hankó Zoltán kérdésünkre elmondta: továbbra sem tudják támogatni azt kormányzati elképzelést, amely lehetővé tenné, hogy a fiókgyógyszertárak gyógyszerész jelenléte nélkül legyenek nyitva és a szakasszisztensek adják ki a gyógyszereket.
Gyógyszerész nélkül hagyná a kisebb vidéki patikákat az Orbán-kormányMagyarországon jelenleg 1500 településen nincs gyógyszertár, az itt élő mintegy 700 ezer embernek problémát jelent a gyógyszerei kiváltása. A nyár közepén megjelent egy rendelettervezet, ami alapján a fiókgyógyszertárakban elég lenne gyógyszertári szakasszisztensek jelenléte is. Ugyanakkor szükség esetén a gyógyszert kiadó szakasszisztensnek 15 percen belül meg kellene szervezni, hogy a beteg például telefonon konzultálhasson egy gyógyszerésszel. Hankó Zoltán szerint
nincs az a beteg, aki hajlandó egy ilyen kapcsolatra 15 percet várni.
A kamara elnöke szerint az elmúlt 30 évben a közforgalmú és fiókgyógyszertárak száma 1400-ról 3000-re nőtt, és a közforgalomban foglalkoztatott gyógyszerészek száma is megkétszereződött, a vidék meglévő gyógyszerellátási problémáit nem a gyógyszerészek nélküli patikák lehetővé tételével kellene megoldani.
Hetven felett a magyar betegek negyede már több mint 13 féle gyógyszert szed