„Számos vidéki gyógyszertárban gyógyszerészhiány tapasztalható, mert a fiatal gyógyszerészek leginkább a városi munkahelyeken való elhelyezkedést választják. Erre szolgálhat megoldásul, ha a gyógyszerkiadó szakasszisztensek gyógyszerész felügyelete mellett ellátható tevékenységét nem a gyógyszerész fizikai jelenlétéhez, hanem távközlési úton történő elérhetőségéhez kötjük” - olvasható abban a kormány honlapján szerdán megjelent rendelettervezetben, amelyet a hvg.hu vett észre.
A magyarázat szerint a fiókgyógyszertárak működtetésének és továbbiak létesítésének egyik korlátozó tényezője, hogy a fiókgyógyszertárban is kötelező a gyógyszerész jelenlétének biztosítása. Ezt szeretnék ezzel a módszerrel megoldani.
Noha a Belügyminisztérium még várja az észrevételeket az elképzelésekkel kapcsolatban, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke egy részletes állásfoglalásban fejtette ki, miért lenne ez elhibázott. Hankó Zoltán egyik legfontosabb érve, hogy egyetlen patika sem nyithat ki gyógyszerész jelenléte nélkül, „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”. Ráadásul a gyógyszerész sok mindenért felelős: az ő kompetenciája a gyógyszerek helyettesítése és az eltérő hatáserősségű gyógyszerek kiadása is. Ráadásul több esetben csak ő adhat ki készítményt akkor, ha a beteg valamilyen jelentős mellékhatást tapasztalt, ha fennál a veszélye a párhuzamos gyógyszer alkalmazásának, és még akkor is, ha ezt a beteg kimondottan kéri. Szintén az ő hatáskörébe tartozik az úgynevezett generikus helyettesítés: ez az ugyanolyan hatóanyag-tartalmú, de olcsóbb termékeket jelenti.
„A tervezet megvalósulása elsődlegesen a gyógyszertári láncoknak kedvező (minél nagyobbak, annál inkább), holott a javaslat elvileg a vidéki gyógyszerellátás terheit akarja csökkenteni” - fogalmaz állásfoglalásában az elnök, aki szerint vidéken nem a gyógyszerészek hiánya jelenti a legfőbb gondot, az csak egy következménye a jelenlegi struktúra működésének. Nagyobb baj az, hogy hiányoznak a fiókgyógyszertárak működésének gazdasági feltételei, és a szabályozás nem tesz különbséget a fiókgyógyszertárak között. Akadnak ugyanis olyanok, amelyek minden nap rendelkezésre állnak és olyanok is, amelyek csak heti 2-3 alkalommal, pár órára nyitnak ki.
A hvg.hu megjegyzi, hogy amennyiben elfogadják a rendeletet, akkor a jellemzően a vidéki kistelepüléseken, általában nagyobb láncok telephelyeként működő patikákban csak gyógyszerkiadó asszisztensek dolgoznának, őket a gyógyszerészek a távolból, különféle kommunikációs eszközök segítségével irányítanák. A gyógyszerésznek 15 percen belül elérhetővé kellene válnia és a szükséges személyi, technikai hátteret pedig az üzemeltetőnek kellene biztosítania.