Elérkezett az azonnali kérdések órája, amikor is Orbán Viktor miniszterelnöknek tehettek fel kérdéseket az ellenzéki képviselők a Tisztelt Házban.
Először a DK-s Kálmán Olga beszélt, aki szerint Orbán Viktor becsapta a magyarokat, korábban migránsokkal riogatott, ma pedig vendégmunkásokat akar behozni, a börtönökből pedig kiengedték az elítélt embercsempészeket. Hány vendégmunkást akar még behozni Magyarországra? – kérdezte, mire a miniszterelnök úgy válaszolt, hogy „Magyarország továbbra is a magyaroké”, a vendégmunkásokra szigorú szabályok vonatkoznak és állítása szerint olyan állásokra keresnek külföldieket, amelyet magyarok nem töltenek be. Szerinte ma Magyarországon annyi ember dolgozik mint korábban soha. Azt is mondta, hogy a Gyurcsány-kormány idején 600 ezer magyar ember vesztette el a munkáját. A vendégmunkásokról egyébként egy új törvény is készül.
Az MSZP részéről Hiller István Csák János kultúráért és innovációért felelős minisztert kérdezte L. Simon László kirúgásáról. A radikális jobboldal tapsa azt jelzi, hogy a döntés az ő szemszögükből nézve helyes - mondta. Csák János úgy reagált, hogy nehéz érzéseket okoz számára, ha azt mondja valaki, hogy nem tudja betartani a törvényeket. „Mi lenne, ha egy atomerőmű igazgatója válogatna, hogy melyik törvényeket tarja be?” – tette fel a költőinek szánt kérdést. Azt is közölte, hogy L. Simon László emiatt alkalmatlan a Magyar Nemzeti Múzeum vezetésére. Arra a felvetésre, hogy fontos-e, hogy legyen művészeti szabadság,
a miniszter úgy reagált, hogy „ez a kormány a szabadság kormánya”.
A momentumos Bedő Dávid felszólalásában felsorolta az orosz hadsereg által megölt kárpátaljai magyar áldozatok neveit. Afelől érdeklődött, megkérdezte-e találkozója alkalmával Orbán Putyintól, mikor hagyják el Ukrajna területét, illetve hogy miért nevezték fasisztának 1956 hőseit. Orbán Viktor érdemben nem válaszolt, a megszokott módon az fejtegette, hogy Magyarország tűzszünetet és békét akar, azt pedig sajnálja, hogy a Momentum „háborúpárti”. Errő Bedő Dávid kicsit élesebb hangnemre váltott és úgy fogalmazott, hogy ha már Orbán Viktor elment Pekingbe kitörölni Vlagyimir Putyin hátsó felét, válaszoljon arra a kérdésre, hogy esetleg a magyarokat is képviselte-e. Az ülést vezető Latorcai János a szóhasználat miatt leteremtette a momentumos politikust. A miniszterelnök azonban csak megismételte az állítólagos békepártiságát, továbbá, hogy a nyugati terv Ukrajna megsegítéséről szerinte megbukott.
Egyre több a vendégmunkás, pedig nem is munkaerőhiány, hanem bérhiány van MagyarországonBedő után a jobbikos Lukács László György következett, aki a DK-hoz hasonlóan a vendégmunkásokról kérdezett. Szerinte a miniszterelnök elutazott Kínába és ott átadott egy meghívót az ottani „migránsmunkásoknak”. Azt kérdezte, mennyi vendégmunkásról állapodott meg a miniszterelnök és hozzátette azt is, hogy mindez szerintük veszélyes. Orbán Viktor erre azt mondta, nem tudja, honnan szedi a Jobbik az 500 ezer külföldi munkavállaló ötletét, mert csak annyi vendégmunkás jöhet, amennyi betöltetlen álláshely van. Az ügyben Lukács népszavazást írna ki, mire Orbán azzal kontrázott, hogy szerinte a Jobbik akar 500 ezer vendégmunkást behozni. A miniszterelnök szerint „Magyarország legszigorúbb törvényét” alkották meg a témában.
A Párbeszéd részéről Tordai Bence négy kérdés formájában azt hozta szóba, hogy a kormány beruházási célterületté nyilvánított egy 652 hektáros, 812 focipályányi területet Soroksárnál, amit nem sokkal korábban a miniszterelnök veje, Tiborcz István vásárolt meg. Az ezzel kapcsolatos erkölcsi, illetve büntetőjogi problémák kérdése után arra volt kíváncsi, meg tudja-e erősíteni a kormányfő hogy Soroksárra hozza-e az autógyárát a kínai BYD. Orbán erre nemleges választ adott, elmondása szerint az állam semmilyen beruházást nem tervez oda, ha a BYD autós részlege Magyarországra jön (autóbuszokat már most is gyártanak Komáromban - a szerk.), akkor Dél-Magyarországon lesz a gyár. Tordai azt is megkérdezte, vannak-e egyéb szempontok az Orbán család gazdagodásán túl, mire a miniszterelnök azzal vágott vissza, hogy a soroksáriak bízzanak a kormányban és válasszanak új főpolgármestert.
Szijjártó Péter: Csak híresztelés, hogy Szegedre jön a világ legnagyobb elektromosautó-gyáraTordai után a Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László szólalt fel, aki szerint az Orbán-kormány feladta békepárti álláspontját, amikor nyíltan, és egyoldalúan Izrael mellé állt a palesztin-izraeli háborúban. Felelevenítette, hogy az ENSZ-ben leszavazták a humanitárius tűzszünetet sürgető határozatot, miközben a Gázai övezetben mostanra több mint 3 ezer gyermeket gyilkolt meg az izraeli hadsereg (ez a szám mostanra a 4 ezret is meghaladta - a szerk.). A Mi Hazánk politikusa arról is beszélt, hogy az Orbán-kormány a világ háromnegyedével helyezkedett szembe ezzel az egyoldalú álláspontjával, ami akár a terrorizmus célpontjává is teheti Magyarországot. Mindemellett azt is állította, hogy miközben a Fidesz mellett a DK és a Jobbik is Izrael mellé állt, csak a Mi Hazánk utasítja el mindkét oldalon az embertelen cselekményeket.
Válaszul Orbán Viktor azt mondta, hogy nincs egyedül Magyarország, majd arról beszélt, hogy Izraelt terrortámadás érte és joga van megvédeni magát. Annyit ismert csupán el, hogy ezt a lehető legkisebb emberáldozattal kell megtenni. A terror semmire nem megoldás, a magyar túszokat pedig ki kell szabadítani - mondta továbbá. Toroczkai László erre azzal válaszolt, hogy a gázai gyermekek és civilek megöléséről, menekülttáborok bombázásáról felvételek vannak, ha pedig Izrael nem áll le, az harmadik világháborúhoz vezethet. Orbán Viktor erre úgy válaszolt, hogy „minden civil élet erőszakkal való elvétele elfogadhatatlan”, az ENSZ határozatát pedig azért nem szavazták meg, mert abban ki akarták hangsúlyozni a túszok azonnali szabadon engedésének szükségét, ami azonban nem került bele a végleges nyilatkozatba. Majd ezek után azt szegezte Toroczkainak, hogy „milyen nemzeti pártot képviselnek maguk?” De erre a címzett már nem tudott reagálni.
„Ez népirtás, órákon keresztül gyilkoltak, és élvezték minden percét” – Törvényszéki szakértők kísérlik meg azonosítani a Hamász áldozatainak csontjaitEz után az LMP részéről Csárdi Antal következett. Ő arról beszélt, hogy napról napra jelentenek be újabb és újabb akkumulátorgyártó cégeket, amelyek a magyar termőföldet szennyezik. A teremtett világ védelme furcsán jelenik meg az önök politikájában - vélte. Majd rátért arra a törvénymódosításra, amely a kormány szerint a Dunaferr érdekében lazított a szabályokon. A miniszterelnök ezt is ismételte meg a válaszában, hozzátéve, a Dunaferr így továbbra is működik, több ezer ember munkáját mentették meg. Csárdi Antal viszontválaszában azt mondta, hogy a hatósági működés ma nem rettenti el az akkugyártásban érdekelt cégeket a jogszabályok megszegésétől, mire Orbán Viktor úgy válaszolt, hogy az LMP kérésére adott ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy kormányrendeletet arról, hogy az akkumulátorgyárakra nem vonatkozik a környezetvédelmi rendelet jogi kiskapuja. „Mit akar még ennél többet?” - tette fel a kérdést a kormányfő, hozzátéve, az egy másik vita, hogy legyenek-e akkugyárak Magyarországon.
Végezetül a fideszes Kósa Lajos Rétvári Bence belügyi államtitkárral, a KDNP-s Juhász Hajnalka pedig Bóka Jánossal európai ügyekért felelős miniszterrel beszélgetett a migrációról.
Se iparvágány, se kibővített közúti kapcsolat, jövő héten mégis termelni kezd az iváncsai akkumulátorgyárNyomozhat a rendőrség a részben engedély nélkül épült gödi akkumulátorgyár ügyébenÚjabb üzemmel gyarapodhat a kínai akkumulátorgyártás MagyarországonGulyás Gergely korábban magához vonta a jogkört a büntetéskikerülő megállapodások jóváhagyására, ám a sorozatos akkubotrányok miatt már hárítana